Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt calificat BANAL!
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt calificat BANAL!

Buna zioa . MI s`a intocmit dosar penal cu denumire de furt calificat pt urmatoarea fapta . Eram intr`un magazin numit METRO cu niste prieteni , ei vroiau sa cumpere ceva nume si nu au mai cumparat , iar eu am luat un colet de CD-uri in valore de 35 ron , la un moment dat ei au zis sa iesim si am iesit si eu dupa ei, avand produsul in mana , am trecut de casa de marcaj si cand am vazut ca ei trec de detector ( ca dupa casa de marcaj sunt doi angajati care semneaza facturile si un asa zis decetor ), am realizat ca am uitat sa platesc produsul , fara a avea nici o intentie de a fura , si mam oprit singur din drum , nu -ma oprit angajatul sa ma intrebe de factura , am dus produsul undeva in apropiere si am incercat sa ies . Acolo ma oprit acel angajat , a venit sefa de la securitate , si apoi politia si mi sa facut dosar penal cu furt calificat .
Va rog din suflet sa imi spuneti cat mai sigur daca se poate :
1) Inchisoare de la 3 la 15 ani (cazier patat)
2) Amenda penala (cazier patat)
3) Amenda administrativa ( cazier curat)

Va multumesc !
Mai un set de intrebari si dupa aceea nu o sa va mai deranjez.
Dosarul meu penal cu privire de furt calificat , va ajunge la procuror.

1) Procurorul ce o sa faca ? , o sa imi dea el o amenda administrativa ? sau o sa trimita dosarul in instanta?

2) Eu am factura de la produsul care l`am cumparat dupa ce am fost retinut . Ma ajuta cu ceva ?

3) Eu am scris in declaratie ca nu imi rescunosc fapta de care sunt acuzat . Am facut bine ?( nu pot sa recunosc asa ceva din moment ce nam avut aceasta intentie)

4) Cat costa o sedinta cu un avocat pe tema aceasta ?

5) Cat costa cu aproximatie pentru ca un avocat sa ma reprezinte in proces ?

6) Cazierul in acest moment imi este patat ?

7) Daca o sa primesc amenda penala cazierul o sa`mi fie patat pe cati ani ?

8) Cate sedinte de proces o sa fie ?

9) Decizia judecatorului este definitiva?

Eu ma tot gandesc ca daca ma cheama la proces o sa fie mult mai grav .. o sa trebuiasca sa ma astept chiar si la ce e mai rau.
Mai mult ca sigur ca n-o sa ajungeti la proces.
Nu cred ca o sa aveti cazier.
Ma scuzaTI , mai am o singura intrebare .
Daca mi s`a intocmit dosar de furt calificat inseamna ca am si cazierul patat nu ?
stefanu a scris:

Daca mi s`a intocmit dosar de furt calificat inseamna ca am si cazierul patat nu ?

Nu.
Pana cand instanta nu va pronunta o hotarare de condamnare, nu ai cazier deloc!
Dar spune-mi te rog, ti-a prezentat procurorul materialul de urmarire penala?
Ti-a spus cumva careva (politie, parchet), ca vei fi trimis in judecata?
La cum ai prezentat speta, eu nu vad decat cel mult o amenda administrativa!
Gabriela PĂDURARIU, Alte profesii
Pai la politie mi sa spus ca o sa mi fie trimis dosarul la procuror.
Nu mi sa spus nimic de judecata.
Sper sa fie asa cum spuneti dumneavoastra.
Insa oricum daca voi fi trimis in judecata imi trebuie avocat.
Si nu cred ca e mare lucru sa fiu trimis in judecata , oricat de bana ar fi acest furt.