Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daune materiale sau morale?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daune materiale sau morale?

Buna seara! Intr-un proces penal, ca parte vatamata , sunt si parte civila. Ce daune
(materiale si/sau morale, cuantumul lor) ar trebui sa cer pentru lipsa de la cursuri si laboratoare( la facultate) pentru 30 de zile de tratament medical, in parte facut acasa. Pe certif. ML am 18 zile. Va multumesc frumos!
Prima sedinta de judecata va fi in cateva zile.
Daca nu va retrageti plangerea s-ar putea sa fie condamnat la o pedepasa cui inchisoarea, daca nu are antecendente penale , este posibil sa i se acorde o pedeapsa cu suspendare , adica nu executa nicio zi de inchisoare, iar daca nu e solvabil , ...hmmm. In general se foloseste retragerea plangerii ca baza de negociere.

Reptragerea plangerii o puteti face pana la data incheierii dezbaterilor.
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
Codul penal prevede si amenda penala . Neavand antecedente probabil va fi amendat.
prodiamant a scris:

Daca nu va retrageti plangerea s-ar putea sa fie condamnat la o pedepasa cui inchisoarea, daca nu are antecendente penale , este posibil sa i se acorde o pedeapsa cu suspendare , adica nu executa nicio zi de inchisoare, iar daca nu e solvabil , ...hmmm. In general se foloseste retragerea plangerii ca baza de negociere.

Reptragerea plangerii o puteti face pana la data ramanerii definitive a hot. judecatoresti

Exact! Dupa cum am spus, cel mai bine pt. dvs este sa negociati o suma de bani cu faptuitorul, bine, asta daca aveti cu cine...
Si ce preferati , sa plateasca o amenda mare catre statul roman , sau o suma frumusica drept compensare dvs?