avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daune materiale sau morale?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daune materiale sau morale?

Buna seara! Intr-un proces penal, ca parte vatamata , sunt si parte civila. Ce daune
(materiale si/sau morale, cuantumul lor) ar trebui sa cer pentru lipsa de la cursuri si laboratoare( la facultate) pentru 30 de zile de tratament medical, in parte facut acasa. Pe certif. ML am 18 zile. Va multumesc frumos!
Prima sedinta de judecata va fi in cateva zile.
Daca nu va retrageti plangerea s-ar putea sa fie condamnat la o pedepasa cui inchisoarea, daca nu are antecendente penale , este posibil sa i se acorde o pedeapsa cu suspendare , adica nu executa nicio zi de inchisoare, iar daca nu e solvabil , ...hmmm. In general se foloseste retragerea plangerii ca baza de negociere.

Reptragerea plangerii o puteti face pana la data incheierii dezbaterilor.
Ultima modificare: Marți, 16 Noiembrie 2010
Dumitru Beniamin Hotea , Consilier juridic
Codul penal prevede si amenda penala . Neavand antecedente probabil va fi amendat.
prodiamant a scris:

Daca nu va retrageti plangerea s-ar putea sa fie condamnat la o pedepasa cui inchisoarea, daca nu are antecendente penale , este posibil sa i se acorde o pedeapsa cu suspendare , adica nu executa nicio zi de inchisoare, iar daca nu e solvabil , ...hmmm. In general se foloseste retragerea plangerii ca baza de negociere.

Reptragerea plangerii o puteti face pana la data ramanerii definitive a hot. judecatoresti


Exact! Dupa cum am spus, cel mai bine pt. dvs este sa negociati o suma de bani cu faptuitorul, bine, asta daca aveti cu cine...
Si ce preferati , sa plateasca o amenda mare catre statul roman , sau o suma frumusica drept compensare dvs?

Alte discuții în legătură

Lovituri alex_marlea alex_marlea Buna ziua. Va rog sa ma scuzati daca cumva nu am postat in sectiunea potrivita. Am primit in ultima vreme amenintari verbale de la fostul prieten al iubitei ... (vezi toată discuția)
Agresiune fizica In data de 26 Ianuarie am fost agresat de doua persoane in fata unei discoteci. Pe scurt povestea, din punctul meu de vedere: eram afara asteptam taxiul sa ne ... (vezi toată discuția)
Agresiune nicu6121 nicu6121 va rog frumos sa imi spuneti cat costa deschiderea unui proces civil de agresiune? In cat timp de la o agresiune poti sa iti scoti certificat ... (vezi toată discuția)