avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... daune materiale sau morale?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

daune materiale sau morale?

Buna seara! Intr-un proces penal, ca parte vatamata , sunt si parte civila. Ce daune
(materiale si/sau morale, cuantumul lor) ar trebui sa cer pentru lipsa de la cursuri si laboratoare( la facultate) pentru 30 de zile de tratament medical, in parte facut acasa. Pe certif. ML am 18 zile. Va multumesc frumos!
Probabil nu este constient ce-l asteapta. Probabil avocatul il va sfatui ce e mai bine pentru el.
Daca se ajunge la judecarea cauzei ,despagubirile civile,in cazul in care castigati procesul,va vor fi acordate in masura dovedirii lor cu probatorii(acte,martori,expertize,alte probe admise de lege) pe parcursul cercetarii judecatoresti
in dosarul meu partea vatamata cu zile ingrijiri 13 -14 ,cerea 50 000 lei daune morale si materiale..

la instanta de fond a primit 3000 lei daune morale platiti in solidar doi inculpati si daune materiale 350 lei.

iar noua ca si inculpati ne a dat 3 luni cu suspendare si 2 ani si 3 luni de incercare.

asa ca mai bine te judeci cu partea vatamata decat sa te impaci cu el pentru ca instanta nu ii da prea multi bani daca nu aduce probe..

Daunele morale nu sunt cuantificabile deoarece suferinta nu poate fi evaluata.
In aceste situatii ,partea solicita si instanta apreciaza asupra cuantumului acestora.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Lovituri alex_marlea alex_marlea Buna ziua. Va rog sa ma scuzati daca cumva nu am postat in sectiunea potrivita. Am primit in ultima vreme amenintari verbale de la fostul prieten al iubitei ... (vezi toată discuția)
Agresiune fizica In data de 26 Ianuarie am fost agresat de doua persoane in fata unei discoteci. Pe scurt povestea, din punctul meu de vedere: eram afara asteptam taxiul sa ne ... (vezi toată discuția)
Agresiune nicu6121 nicu6121 va rog frumos sa imi spuneti cat costa deschiderea unui proces civil de agresiune? In cat timp de la o agresiune poti sa iti scoti certificat ... (vezi toată discuția)