Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Avocati stagiari
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Avocati stagiari

Am creat acest topic la propunerea membrilor care au fost admisi ca stagiari.
Sa vorbim despre ce inseamna sa fii stagiar, cum incepem, cum ne descurcam. :D
Buna dimineata!
Ma inscriu in "clubul fericitilor admisi" si apelez cu aceasta ocazie la cunostintele dvs. in materie de organizare a profesei: care este decizia/regulamentul in care se specifica durata maxima a perioadei in care poti sa gasesti avocat coordonator, respectiv sa inchei contractul de colaborare ?
Eu stiam ca exista un temen de 2 ani de la publicarea deciziei, insa nu stiu exact care este actul care reglementeaza acest termen. Mai nou am auzit - fara argumentatie legala - ca este un termen de 2 luni.
Ma puteti ajuta?
Multumesc anticipat.
O zi cat mai frumoasa!
In 2 luni trebuie sa renuntati la starea de incompatibilitate (adm soc comerciala, salariat, etc.)

In 2 ani trebuie sa gasiti av coordonator de stagiu.

Nu stiu ce se intampla intre cele 2 luni si cei 2 ani :)) adica din ce traieste un admis care renunta la job dar gaseste av coordonator peste 1 an si 11 luni si 29 zile....sau nu gaseste deloc....sta 22 luni fara serviciu (sau fara SC) sperand si asteptand.....

sursa L51/1995 + Statutul profesiei de avocat + L270/2010
Alex Chiciu, Avocat
alexchiciu a scris:

In 2 luni trebuie sa renuntati la starea de incompatibilitate (adm soc comerciala, salariat, etc.)

Am citit - recunosc - pe diagonala dupa 11 ore de munca Legea 270/2010 dar nu am gasit obligatia de a renunta la starea de incompatibilitate.
Sa presupunem " ad absurdum" ca nu renunt la starea de incompatibilitate pana nu gasesc coordonator si pana nu inchei un contract de colaborare din care - sper - sa platesc ratele si sa cresc copilul (ca sa nu mai zic de o geanta , o pereche de pantofi :)etc).
In aceasta situatie ce se poate intampla? ;)
Scuze pt editarea confuza

Am recitit cererea de inscriere la examen si am vazut ca in cazul mentinerii starii de incompatibilitate se aplica prevederile art 24 alin 2 din L 51/1995, adica decizia de primire in profesie isi va produce efectele numai de la data incetarii starii de incompabitibiliate, care trebuie rezolvata in 2 luni de la emiterea deciziei.
Sunt eu prea obosita sau e un cerc vicios? :stunned:
florentza a scris:

alexchiciu a scris:

In 2 luni trebuie sa renuntati la starea de incompatibilitate (adm soc comerciala, salariat, etc.)

Am citit - recunosc - pe diagonala dupa 11 ore de munca Legea 270/2010 dar nu am gasit obligatia de a renunta la starea de incompatibilitate.
Sa presupunem " ad absurdum" ca nu renunt la starea de incompatibilitate pana nu gasesc coordonator si pana nu inchei un contract de colaborare din care - sper - sa platesc ratele si sa cresc copilul (ca sa nu mai zic de o geanta , o pereche de pantofi :)etc).
In aceasta situatie ce se poate intampla? ;)

Din ce citesc, imi dau seama ca acesti 2 ani in care nu prea esti platit si in care nu ai voie sa faci si altceva pt a trai decent vor reprezenta un examen mai dificil decat testarea la cele 5 materii pt admiterea in barou.