Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... intoarcere din concediu maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

intoarcere din concediu maternitate

buna ziua.
am o problema de care m-am lovit si as dori sa stiu daca cineva a mai intalnit situatii similare. este vorba despre o salariata aflata in concediu pt cresterea copilului (2 ani) care doreste sa revina ca angajata in cadrul societatii, inainte de implinirea celor 2 ani la care are dreptul potrivit legii. societatea a angajat pentru perioada de 2 ani o alta salariata cu contract de munca pe perioada determinata. este obligata societatea sau nu sa dea curs cererii salariatei, de a fi primita la munca inainte de termenul de 2 ani?
va multumesc pentru ajutorul acordat
AL MARIN a scris:

multumesc pentru raspunsuri. am tot cautat prin legislatia in domeniu dar nu am gasit temeiul legal in baza caruia sa aprobam sau sa respingem cererea fomulata de salariata cu privire la intoarcerea acesteia din concediul de crestere si ingrijire a copilului. am mai gasit unele opinii care sustineau ca angajatorul nu poate refuza o astfel de cerere deoarece se poate intampina ca un abuz de drept

Pe prioada CIC contractul este suspendat nu incetat, fapt pentru care nu are cum sa existe o preverede legala care sa specifice expres obligatia angajatorului de a primi salariatul la locul de munca.
Intre salariat si angajtor exista deja un contract care se deruleaza pana la incetare.
multumesc mult pentru raspunsurile voastre. si eu inclin spre punctul de vedere in baza caruia angajata se poate intoarce la locul de munca si anterior termenului de 2 (sau 3) ani. problema este ca in locul ei a fost angajata cu c.i.m. pe perioadat determinata de 2 ani (si nu s-a mentionat "pana la revenirea titularului postului") astfel incat ar trebui desfacut c.i.m. pt. anjagata respectiva. cam asta ar fi problema. din punctul meu de vedere nu exista temei legal pt ca angajata sa fie trimisa acasa pana la expirarea termenului legal. ramane deci solutia cu desfacerea c.i.m. pt angajata pe perioada determinata (asta in cazul nu vor s-o pastreze pentru un alt post in cadrul firmei)
AL MARIN a scris:

multumesc mult pentru raspunsurile voastre. si eu inclin spre punctul de vedere in baza caruia angajata se poate intoarce la locul de munca si anterior termenului de 2 (sau 3) ani. problema este ca in locul ei a fost angajata cu c.i.m. pe perioadat determinata de 2 ani (si nu s-a mentionat "pana la revenirea titularului postului") astfel incat ar trebui desfacut c.i.m. pt. anjagata respectiva. cam asta ar fi problema. din punctul meu de vedere nu exista temei legal pt ca angajata sa fie trimisa acasa pana la expirarea termenului legal. ramane deci solutia cu desfacerea c.i.m. pt angajata pe perioada determinata (asta in cazul nu vor s-o pastreze pentru un alt post in cadrul firmei)

Sigur ca exista temei legal ca CIM pe perioada determinata sa inceteze de drept la revenirea titularei postului chiar daca nu s-a stipulat in CIM-ul pe perioada determinata acest lucru prin faptul ca nu s-a infiintat un post nou in organigrama ci el a fost temporar vacant. Acest lucru se preciseaza in decizia de incetare a CIM.
romibaro a scris:

CONCEDIUL DE INGRIJIRE COPIL ESTE UN DREPT AL SALARIATULUI, NU O OBLIGATIE. DACA SALARIATA DORESTE SA SE INTOARCA LA SERVICIU, ANGAJATORUL NU II POATE IMPUNE SA ASTEPTE PANA LA IMPLINIREA DE CATRE COPIL A VARSTEI DE 2 ANI!

Dar nici nu ma poate obliga cineva sa tin doi salariati pe acelasi post. Cum credeti ca poti disponibiliza salariatul angajat pe durata determinata inainte de expirarea contractului, cand cererea de concediu pentru ingrijire copil , care este un drept- asa cum spui, este facuta pentru 2 ani. Nu e nici legal si nici logic ceea ce sustii.
Pot reprimi salariatul numai daca postul e liber :O
Romy a scris:

romibaro a scris:

CONCEDIUL DE INGRIJIRE COPIL ESTE UN DREPT AL SALARIATULUI, NU O OBLIGATIE. DACA SALARIATA DORESTE SA SE INTOARCA LA SERVICIU, ANGAJATORUL NU II POATE IMPUNE SA ASTEPTE PANA LA IMPLINIREA DE CATRE COPIL A VARSTEI DE 2 ANI!

Dar nici nu ma poate obliga cineva sa tin doi salariati pe acelasi post. Cum credeti ca poti disponibiliza salariatul angajat pe durata determinata inainte de expirarea contractului, cand cererea de concediu pentru ingrijire copil , care este un drept- asa cum spui, este facuta pentru 2 ani. Nu e nici legal si nici logic ceea ce sustii.
Pot reprimi salariatul numai daca postul e liber :O

Sincer nu am citit nici o cerere de intrarea intr-un concediul pentru cersterea si ingrijirea copilului de pana la 2 ani in care sa se srie data cu care se solicita intrarea si data la care se revine la locul de munca. Toti solicita doar intrarea in concediu si nu precizeaza si data pana la care va sta. Ca cel care primeste cererea isi imagineaza ca va sta mama 2 ani il priveste.
Nu se poate pune nici problema ca solicitantul ar fi vinovat ca cel care a facut angajarea salatiatului temporar nu a facut actul astfel cat sa-i fie usor sa solutioneze problema aparuta.
Se priveste insa gresit situatia , astfe,l cat timp nu exista decat un singur post ,este clar ca titularul este cel care il va ocupa. Nu se poate recurge la o restructurare a acestuia ca sa se incheie CIM pe durata determinata pentru ca postul nu se restructureaza. Acesta a ocupat un post vacant temporar si ca atare angajarea lui inceteaza cand postul nu mai este vacant.
Pe viitor este bine ca actele sa fie intocmite de persoane calificate pentru a nu se mai strecura greseli.