Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noutati referitoare la activitatea RU dupa 01.01.2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noutati referitoare la activitatea RU dupa 01.01.2011

Haideti sa încercam in acest topic sa punem pe tapet noutatile legate de activitatea RU dupa data de 01.01.2011.
Toata lumea stie ca , potrivit art.298 alin.3 C.mun., Decretul nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare, va fi abrogat la data de 31 decembrie 2010 .
Citind pe forum am descoperit foarte multe zvonuri legate de activitatea RU dupa data de 01.01.2011 ? ... Oare care este adevarul in aceasta privinta?
Cornel Vasile, Consilier juridic

Buna ziua,

Imi cer scuze daca repet intrebarile, dar abia acum am vazut ca toti cei care si-au pus intrebarile in postul asta, au primit raspunsuri....

1) Va rog sa-mi spuneti daca este obligatoriu de introdus aceasta clauza de mobilitate (Art 25 codul muncii), in situatia in care angajatul are cp 2-3 zile/ sapt deplasari in alte localitati. (Care este cuantumul min legal? Unde este mentionat?)
Specificul functiei este sa mearga la fiecare client al firmei din orice localitate, sa-i faca demonstratii cu produsul pe care acesta il achizitioneaza. Astfel ca in fiecare sapt are cp 2 zile delegatie, iar in restul sapt are mai multe demonstratii in Buc. Nu are un loc de munca stabil, este tot timpul pe drumuri.
Nu primeste decat diurna pt cele 2-3 zile, si cazarea. Pt zilele in care este plecat din buc, i se opresc bonurile de masa, acestea fiind inlocuite cu diurna.
Ce alte drepturi mai are un astfel de salariat?

2) Contractul colectiv de munca la niv nat, se/s-a mai modificat? Se va schimba? Se poate lua acesta drept contract de munca la niv de unitate?

Va multumesc.

elyababau a scris:

Cum va fi platit un salariat care efectueaza munca suplimentara ? 8 ore cat prevede timpul normal de lucru iar munca suplimentara va fi compensata prin ore libere ?

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătitein urmatoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia. În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

Sporul pentru muncă suplimentară se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.
freeelis a scris:

Nu merge cu art.55 lit.b, întrucat este nevoie de acordul ambelor parti (angajator si salariat) ... art.31 alin.3 C.mun. este cel mai bun temei de drept al incetarii c.i.m. in perioada de proba.

Buna seara,
Aceasta notificare trebuie sa fie facuta si transmisa in interiorul perioadei de proba sau dupa incheierea perioadei de proba?
Adica eu angajez un muncitor cu data de 12.04.2011 si trec perioada de proba 30 zile, eu pot sa ii fac notificarea si sa i-o transmit pana in 12.05.2011 sau dupa 12.05.2011.
Va multumesc.
anastasia14, utilizator
Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia.

In speta, fie faceti notificarea pana la terminarea perioadei de proba, fie cel mai tarziu in ultima zi a perioadei de proba.
freeelis a scris:

elyababau a scris:

Cum va fi platit un salariat care efectueaza munca suplimentara ? 8 ore cat prevede timpul normal de lucru iar munca suplimentara va fi compensata prin ore libere ?

Munca suplimentară se compensează prin ore libere plătitein urmatoarele 60 de zile calendaristice după efectuarea acesteia. În cazul în care compensarea prin ore libere plătite nu este posibilă în termenul de 60 de zile, în luna următoare, munca suplimentară va fi plătită salariatului prin adăugarea unui spor la salariu corespunzător duratei acesteia.

Sporul pentru muncă suplimentară se stabileşte prin negociere, în cadrul contractului colectiv de muncă sau, după caz, al contractului individual de muncă, şi nu poate fi mai mic de 75% din salariul de bază.

daca in acordul de prestare a orelor suplimentare, salariatul solicita compensarea acestor ore prin plata, angajatorul poate aproba plata acestora plus sporul aferent in aceeasi luna sau in luna urmatoare?