Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Noutati referitoare la activitatea RU dupa 01.01.2011
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Noutati referitoare la activitatea RU dupa 01.01.2011

Haideti sa încercam in acest topic sa punem pe tapet noutatile legate de activitatea RU dupa data de 01.01.2011.
Toata lumea stie ca , potrivit art.298 alin.3 C.mun., Decretul nr. 92/1976 privind carnetul de muncă, cu modificările ulterioare, va fi abrogat la data de 31 decembrie 2010 .
Citind pe forum am descoperit foarte multe zvonuri legate de activitatea RU dupa data de 01.01.2011 ? ... Oare care este adevarul in aceasta privinta?
Cornel Vasile, Consilier juridic
freeelis a scris:

anastasia14 a scris:

Buna ziua,
Au aparut noi reglementari despre revisal?; specificam undeva salariul in revisal ?;
Dar despre propunerea conform careia toti cei ce lucreaza in revisal trebuie sa aiba un curs de inspector resurse umane, se stie ceva?

Nu au aparut noi modificari nici in ceea ce priveste HG nr.161/2006 , nici in ceea ce priveste programul REVISAL.

Va multumesc.
gabrielasom a scris:

Buna
Am o nelamurire legata de aplicarea CCM la nivelul ramurii Comert dupa intrarea in vigoare a noului Cod al muncii .
La nivelul societatii nu exista CCM.
Se aplica in continuare prevederile CCM la nivelul ramurii Comert ? Acesta a fost incheiat in luna februarie 2010 pentru 1 an si valabilitatea acestuia se prelungeste automat pina la incheierea unui nou contract la acest nivel daca nici una din partile semnatare nu denunta acest contract ( art 4 din CCM la nivelul ramurii Comert) .
Intreb fiindca sunt prevederi contradictorii si nu stiu pe care este corect sa le aplic.
Exemplu :
1) CCM la nivelul ramurii comert spune ca o fractiune din concediul de odihna trebuie sa fie de min 15 zile in timp ce noul Cod al muncii spune 10 zile.
2) pentru nasterea unui copil CCM la nivel Comert acorda 5 zile in timp ce noul CM spune doar ca se pot acorda zile libere platite dupa cum sunt stabilite prin CCM sau Regulament Intern (CCM nu avem la nivel de unitate iar RI spune 3 zile)
Va multumesc

1. Referitor la CO se aplica prevederile din CCM ...
2. Reglementarea prevazuta de art.147 alin.2 C.mun. exista si inainte de intra
in vigoare Legea nr.40/2011 ... de cand s-a adoptat Legea nr.53/2003 exista acea prevedere.
3. Fiind in vigoare raportati-va la CCM la nivel de ramura de comert.
Buna
Proiectul de hotarire privind completarea Revisalului da posibilitatea angajatorilor de a contracta un serviciu de completare si transmitere a registrului, respectiv de a incheia contracte de prestari servicii cu prestatori inregistrati la inspectoratele teritoriale de munca, care desfasoara atat activitatea de completare si transmitere a registrului, cat si activitatea de resurse umane.
Cum pot sa ma inregistrez la ITM ca prestator de servicii ? Ce conditii trebuie indeplinite si ce acte trebuie depuse ?
Va multumesc

Da si eu vreau sa stiu cum se va proceda, daca imi infiintez o Intreprindere Individuala -primesc inregistrare sau autorizare de la ITM pentru a presta aceste servicii?
Multumesc!
gabrielasom a scris:

Buna
Proiectul de hotarire privind completarea Revisalului da posibilitatea angajatorilor de a contracta un serviciu de completare si transmitere a registrului, respectiv de a incheia contracte de prestari servicii cu prestatori inregistrati la inspectoratele teritoriale de munca, care desfasoara atat activitatea de completare si transmitere a registrului, cat si activitatea de resurse umane.
Cum pot sa ma inregistrez la ITM ca prestator de servicii ? Ce conditii trebuie indeplinite si ce acte trebuie depuse ?
Va multumesc

Potrivit proiectului de HG , prestatorii au obligaţia de a se înregistra şi depune la inspectoratul teritorial de muncă un dosar care să cuprindă următoarele documente:
a) actul constitutiv din care să reiasă obiectul de activitate;
b) certificatul de înmatriculare în registrul comerţului, emis de Oficiul registrului comerţului de pe lângă camera de comerţ şi industrie judeţeană, respectiv Camera de Comert şi Industrie a României şi a Municipiului Bucureşti, în a cărei rază teritorială îşi are sediul;
c) acte doveditoare din care să rezulte calificarea de inspector de resurse umane şi cunoştinţe de operare PC a persoanelor care operează în registrele generale de evidenţă a salariaţilor;
d) contractele de prestări servicii şi actele adiţionale ale acestora încheiate cu angajatorii pentru activitatea de completare şi transmitere a registrului/ registrelor general/generale de evidenţă a salariaţilor, precum şi pentru activitatea de resurse umane.