Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt de motorina
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt de motorina

am niste cunoscuti care au fost prinsi de politie dupa ce au furat 5 l de motorina dintr-un rezervor de masina. daca este cineva care poate sa imi zica ce pot pati, avand in vedere ca e prima abatere, il rog sa ma contacteze. multumesc
politistii i-au prins cand plecau. busonul este functional, si din cate am inteles eu, nu au fost depuse plangeri. cei 2 care s-au dus la politie au fost pusi sa mai scrie inca o data declaratia, dar pe scurt, iar inspectorul le-a spus celor 2 ca vor primi o amenda.
=D> Mi se pare corect:) Tocmai in aceasta idee insitam. Multumim pt. datele furnizate si multumim "partii potrivnice" pt. argumentatie. A fost un topic interesant, care inca odata a demonstrat ca practica bate teoria;)
:foottap: parte potrivnica? hmmm :D . Eu voiam sa le dau un exemplu de motivare si impotriva, ca daca ii lasam asa isi iau lumea in cap si maine poimaine ii gasesc si pe la rezervorul meu... intelegi ce vreau sa zic :training:

PS: cu 3 vorbe nu convingi instanta... si la asta voiam sa ajung, printre altele...:bow:
aNdreiD, utilizator
Da, era interesant ce spunea Andrei.
Cam asta ar spune si procurorul in speta asta. :D =D>
In speta poat fi incadrati la art. 208 alin. 1, 209 lit. a si g. Obligatoriu se incepe urmarirea penala de organele de politie, si li se va aplica de catre procuror o amenda administrativa.