Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conventia civila de prestari servicii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conventia civila de prestari servicii

Am carnetul de munca la o unitate bugetara cu program de 7h pe zi. Cu aproximativ 4 luni de zile in urma am incheiat o Conventie civila de prestari servicii cu o firma particulara. Am incercat sa aflu ce implica aceasta conventie civila si am primit raspunsuri contradictorii. As vrea sa-mi lamuriti unele aspecte legate de aceasta conventie civila:
1. Mai este legala?
2. Trebuie inregistrata la Administratia finantelor publice sau la alta institutie de acest gen?
3. Pt aceasta conventie trebuie sa fiu P.F.A sau P.F.?
POTI FACE TOT CE NU ESTE INTERZIS DE LEGE SI MORALA
Nimeni nu trebuie sa argumenteze de ce face ceva daca respecta cele de mai sus.
Cel care se opune la ceea ce face omul trebuie sa demonstreze ca e gresit.
u_k i lucrurile sau mai schimbat.inainte vreme trebuia sa demonstrezi de unde ai banii
acum trebuie sa fie demonstrat ca sunt ilegali.

La reeditarea din 31 martie ora 15:26
1.am sters am intrat in UE
2. retrag afirmatia "fa dumneata dovada ca e ilegala conventia civila...."
3. adaug ca: conventia civila este legala doar conditiile de incheiere pot aduce atingere legalitatii si moralitatii ei
Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Mulțumesc pentru inoportuna demonstrație de "capitalism" (sau de "europenism", pentru că, nu-i așa, "am intrat în UE"). De referințe la comunism duceam lipsă în discuția asta, pentru că în rest maieutica decurgea perfect.
Ultima remarcă a d-lui Ciobotaru m-a dezarmat complet :surrender:

Discuția asta nu duce nicăieri, așa că prefer să mă retrag frumușel. Am spus ceea ce aveam de spus. Credeți ceea ce doriți (în fond, într-o "democrație" oricine poate afirma orice despre orice fel de subiect, bazându-se doar pe solidul temei al propriului crez). Restul începe să fie timp pierdut pentru toată lumea.

O zi bună.
:offtopic:
Cred ca nu este cazul sa fiti ironic la adresa unor utilizatori ai acestui forum ....
Nu cred ca cineva va putea vreodata sa interzica unui utilizator sa creada altceva decat crede el insusi ..... asa ca remarcile de acest gen este mai bine sa le pastrati pentru dvs ....

:)

Cornel Vasile, Consilier juridic
Topic Closed?
Era interesanta discutia.
Conventiile civile sunt legale. Sunt incheiate in baza Codului Civil.