Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Este furt de bani ??
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Este furt de bani ??

Buna ziua,
Am imprumutat cu o suma de bani 1000 euro, o persoana cunoscuta pentru care ne-a garantat un prieten ca este foarte serioasa si nu vom avea probleme cu recuperarea banilor.
Am incheiat doar un act scris de mana, fata martori de fata si care are pe semnatura celei imprumutate stampila firmei sale.
Actul este datat si este specificata suma in el, precum si numele meu.
Au trecut deja 2 luni iar respectiva nu are banii necesari ca sa-si plateasca datoria si ne tot amana.
Daca facem plangere cu aceast act putem recupera ceva???
Iarasi nu vreau sa va contrazic dar sustin ca nu poate obtine o hotarare de condamnare in penal.Ca se va speria acea persoana este altceva, eu vorbeam din punct de vedere juridic ce iese.
NU se pune problema vreunei infractiuni. In cazul inselaciunii e foarte greu de dovedit intentia de a frauda din chiar momentul incheierii conventiei.
Unde mai pui ca daca faci o plangere penala, "la deruta" si se obtine achitarea, partea poate face plangere penala pentru denuntare calomnioasa.
Somatia de plata este cea mai potrivita solutie in acest caz. Daca se admite actiunea, oricum debitorul este obligat sa plateasca cheltuieli de judecata reprezentand taxa de timbru si onorar avocatial.
Acum eu am vazut si ca politia - daca este un caz care merge pe civil - o cam lalaie cu rezolvarea dosarului.

:offtopic: Pana la urma n-ar trebui sa ne cerem atatea scuze pentru "contraziceri".
Atatea capete, atatea idei... Fiecare cu experienta lui.
Cred ca este mai bine sa fie dezbatute lucrurile din toate punctele de vedere.
Cum a zis si tiza mea: este mai interesant subiectul unde sunt mai multe idei.=D>

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Iarasi nu vreau sa va contrazic dar sustin ca nu poate obtine o hotarare de condamnare in penal.Ca se va speria acea persoana este altceva, eu vorbeam din punct de vedere juridic ce iese.
Interesanta varianta cu inselaciunea in conventii, dar, chiar sunt curios, oare cu prietenul (vezi inceput post) care a garantat sovlabilitatea imprumutatului ce se intampla, datorita caracterului indivizibil al plangerii prealabile
ContSters54906, utilizator
avTodincaVeronica a scris:

NU se pune problema vreunei infractiuni. In cazul inselaciunii e foarte greu de dovedit intentia de a frauda din chiar momentul incheierii conventiei.

Si eu cred ca lipseste latura subiectiva a infractiunii de inselaciune sau cel putin e aproape imposibil de demonstrat