avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... hotarare divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

hotarare divort

stie cineva hotararea de divort definitiva si irevocabila se primeste tot acasa?(pe cea definitiva am primit-o din 15 feb.)Sau de unde se scoate?inteleg ca tb si legalizata(unde?cum?)ca sa fie apoi valabila.
Ce fac cu certificatul de casatorie(la dosar am depus doar copia legalizata) imi ramane mie ca amintire sau tb depus undeva?
Multumesc.
Ok, scoti duplicatul, dar asta o vei face mintind ca l-ai pierdut, s-a distrus sau altceva de ganul asta, cand tu stii bine ca el se afla in sertarul cu acte la care tu nu mai ai acces.

Iar referitor la copiea legalizata, cum poti face o copie legalizata daca nu detii originalul?
Nu,nu vei scoate duplicatul mintind,ci spunand adevarul.
Da corect, "cum poti face o copie legalizata daca nu detii originalul"?Ne-ati prins, asa e, aveti dreptate.Cum de nu ne-am gandit si la varianta aceasta?#-o
Duplicatul se scoate prin declararea originalului ca fiind nul. Si ajungem la aceeasi problema, care este logica pentru care trebuie depus acest duplicat? Oricum va ramane originalul in posesia partii adverse? De ce nu am depune o copie?
Duplicatul il scoti cand nu ai original, din diverse motive. Un act nul e nul si legalizat si in duplicat si in xerox. Nu e cazul nulitatii, nu are nici in clin si nici in maneca...

Daca acum un an ai fost sa-ti scti o copie legalizata la notarul X, ca va trebuia la te-miri-ce, azi poti merge sa ceri o noua copie legalizata, la acelasi notar, fara sa mai prezinti originalul. Notarul iti face copie legalizata de pe exemplarul pastrat de el in arhiva.
Am procedat asa.

Pentru eliberarea duplicatului, trebuie deja introdusa actiunea de divort, caci obtinerea unui duplicat de la stare civila e dificila si greoaie si da, trebuie sa minti. Daca nu e deja un dosar pe rol, nimeni nu ve vedea o problema in faptul ca certificatul sta la celalalt sot. E normal, nu-l pot avea amandoi in acelasi timp.
Dupa introducerea cererii de divort insa, se arata instantei ca nu este in posesia certificatului, ramanand la alegerea instantei sa: puna in vedere celeilalte parti sa prezinte certificatul; sa faca adresa la Stare civila a locului casatoriei; sa mentioneze in incheiere ca partea va face demersuri in acest sens, cu incheierea legalizata serviciul de stare civila eliberand, astfel, un duplicat.
Am avut sot care l-a distrus (pe certificat, :D) pentru ca partea adversa sa nu intenteze divort. :P

Da, Andrei, mi se pare o mare cretinata ca certificatul sa ramana la una dintre parti... dar asta e realitatea. Mi se pare insa normal sa se prezinte originalul.
Extras din actul de casatorie poate sa insemne, cum spunea Nicoleta, mai multe: extras de uz oficial, certificat (care consemneaza, certifica insemnarile din actul original de casatorie, la urma urmei), duplicat.
E confuz si aiurea, sunt de acord, insa in Bucuresti practica e generalizata, nu se judeca fara certificat, de regula.


Sony, am inteles eu rgesit.
Referitor la hotararea instantei, nu o pot comenta. Care sunt situatiile in care instanta poate da o astfel de hotarare? Sunt infinite, nu pot spune ce anume si cum a gandit... nu stiu nimic legat de dosar. Daca as avea intreaga hotarare nu mi-ar fi de ajuns, as avea nevoie de tot dosarul...
Dar, asa cum spunea cineva, cred ca se poate face apel. Un avocat va va evalua mai bine sansele daca va avea dosarul in fata.
Faptul ca e foarte mic acel copil nu mi se pare un argument suficient, nu putem face discriminari pe criterii de varsta: daca e mai mare, il vezi mai mult, daca e mic, nu.
2 ore e inuman si insuficient pentru a crea o relatie cu fiul sau fiica ta, oricat te-ai stradui ca parinte.
Daca sunteti in termen, mergeti mai departe.
In mod normal se depune certificatul in original. Depinde insa si de instanta, sunt judecatori care se pronunta si fara original, pe copie legalizata. Am intalnit soti care au retinut certificatul in original sa impiedice divortul, care oricum s-a pronuntat mai devreme sau mai tarziu. Teoretic, la pronuntarea divortului si ramanerea irevocabila a hotararii, pe certificatul de casatorie se face mentiune la divort. Dupa un anumit numar de ani, arhivele distrug dosarele de divort, pastreaza doar hotararile. Asa ca, ati ramas cu amintirea (certificatul).

Alte discuții în legătură

Acte de stare civila pipipo pipipo Buna seara, Care e procedura pentru obtinerea unui original al certificatului de casatorie cu mentiunea divortat? Unde ma pot adresa? De cat timp ... (vezi toată discuția)
Cartea de identitate si certificatul de casatorie al persoanei divortate luciamihalache luciamihalache Am divortat in 1988 . Certificatul de casatorie a ramas la dosarul cauzei. Acum , pentru obtinerea unei noi carti de identitate mi se solicita sa le prezint ... (vezi toată discuția)
Carte identitate permis pasaport cristianjuvete cristianjuvete Buna ziua, Am efectuat o casatorie in strainatate intre cetatean sud african si cetateanca romanca. Certificatul de casatorie (unnabriged) a fost emis de ... (vezi toată discuția)