avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestrul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestrul penal

Se poate institui aceasta masura pe un imobil pe care exista deja o ipoteca conventionala (gaj catre banca)?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:12, 6 Februarie 2011
Si daca divorteaza si fac si partajul inainte de a se dispune aceasta masura, cum se mai poate indestula partea civila?
Daca doar un sot a contribuit la dobandirea bunurilor dobandite in timpul casatoriei este vorba de o problema ce tine de o judecata civila si nu penala.
Nimic nu impiedica sotul nevinovat sa obtina 100% din bunurile dobandite in timpul casatoriei daca are probe certe.
Pana se va pronunta o astfel de solutie definitiva si irevocabila de instanta civila bunul va fi sechestrat.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nimic nu impiedica sotul nevinovat sa obtina 100% din bunurile dobandite in timpul casatoriei daca are probe certe.

Pot divorta la Primarie, nu au copii minori. Partajul il pot face de comun acord, la notar parca.
Dosarul penal nu exista... inca.
Ultima modificare: Sâmbătă, 5 Februarie 2011
Irina S., utilizator
=D> toata stima domnilor.

apropo nu trebuie sa divorteze, se poate face si un partaj conventional . Se poate divorta la Notariat mai nou. Insa dumneavoastra ne cereti sfaturi despre cum sa ocolim Legea sa inteleg ? :)

Instituirea sechestrului asigurator isi produce efectele in cazul valorificarii bunurilor supuse, doar asupra cotei parti a debitorului- inculpat.
Daca ceream "sfaturi", o faceam sub forma unor intrebari directe, din care se intelegea ca nu am nicio pregatire juridica, ceea ce nu e ste cazul.
Vreau sa anticipez (fiindca eu sunt cu creditorul) ce poate face debitorul pentru a deveni insolvabil si cum pot readuce in patrimoniul lui bunurile instrainate. Atat.

Vorbiti despre partajul conventional in situatia in care divortul are loc in fata notarului?
Cum are loc efectiv aceasta procedura si cum e cu partajul conventional? (asta chiar nu stiu!) Multumesc.

Alte discuții în legătură

Partajarea unui imobil grevat de sechestre asiguratorii sammy44 sammy44 sunt coproprietara unui imobil care urmeaza a fi partajat. in urma divortului mi s-a incredintat spre crestere copilul. apartamentul este grevat de sechestre ... (vezi toată discuția)
Infractiunea de inselaciune si la legea cec-ului sammy44 sammy44 in anul 2002 mi s-a intocmit dosar penal pt fapte prevazute si pedepsite de art.215 al.4 si art. 34 pct.2 din Legea 59/1934. In temeiul art.163-166 c.p.p. cu ... (vezi toată discuția)
Executare bunuri sotie angelaang angelaang Va rog a-mi raspunde la urmatoarea intrebare; – Executorul poate pune sechestru sau ma poate executa silit daca sotul meu in urma unui delict este ... (vezi toată discuția)