Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sechestrul penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sechestrul penal

Se poate institui aceasta masura pe un imobil pe care exista deja o ipoteca conventionala (gaj catre banca)?
Si daca divorteaza si fac si partajul inainte de a se dispune aceasta masura, cum se mai poate indestula partea civila?
Daca doar un sot a contribuit la dobandirea bunurilor dobandite in timpul casatoriei este vorba de o problema ce tine de o judecata civila si nu penala.
Nimic nu impiedica sotul nevinovat sa obtina 100% din bunurile dobandite in timpul casatoriei daca are probe certe.
Pana se va pronunta o astfel de solutie definitiva si irevocabila de instanta civila bunul va fi sechestrat.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Nimic nu impiedica sotul nevinovat sa obtina 100% din bunurile dobandite in timpul casatoriei daca are probe certe.

Pot divorta la Primarie, nu au copii minori. Partajul il pot face de comun acord, la notar parca.
Dosarul penal nu exista... inca.
Irina S., utilizator
=D> toata stima domnilor.

apropo nu trebuie sa divorteze, se poate face si un partaj conventional . Se poate divorta la Notariat mai nou. Insa dumneavoastra ne cereti sfaturi despre cum sa ocolim Legea sa inteleg ? :)

Instituirea sechestrului asigurator isi produce efectele in cazul valorificarii bunurilor supuse, doar asupra cotei parti a debitorului- inculpat.
Daca ceream "sfaturi", o faceam sub forma unor intrebari directe, din care se intelegea ca nu am nicio pregatire juridica, ceea ce nu e ste cazul.
Vreau sa anticipez (fiindca eu sunt cu creditorul) ce poate face debitorul pentru a deveni insolvabil si cum pot readuce in patrimoniul lui bunurile instrainate. Atat.

Vorbiti despre partajul conventional in situatia in care divortul are loc in fata notarului?
Cum are loc efectiv aceasta procedura si cum e cu partajul conventional? (asta chiar nu stiu!) Multumesc.