Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate rezolva ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate rezolva ?

Este vorba de o casa cu etaj , constructie noua, care are spatele casei pe hotar. Casa a fost finisata la exterior ( polistiren si tencuiala) dar numai etajul , pe toate laturile si parterul doar pe 3 laturi, deoarece vecina din spatele casei, din invidie, nu a permis accesul muncitorilor pentru a izola si tencui peretele. Urmarea este ca la parter este foarte frig in camerele care au peretele care este pe hotar.
Ce se paote face , daca nu se poate obtine acordul pe cale amiabila ?
Vecina spune ca s-au mutat prea multi pe strada si au case noi si este la un nivel educational care nu permite explicatiile, pentru ca nu e capabila sa le inteleaga.
Unde ne putem adresa pentru a ne putea finisa casa ?
Si cum trebuie procedat pentru a obtine aceasta ordonanta ? Unde trebuie sa ma adresez ?
As putea incerca si metoda cu oferta financiara , dar sincer sa fiu nu vreau. Nu e vorba de 100-200 dar nu merita nici atat persoana, dupa ce a facut reclamatii , pentru ca ea visa ca se va darama casa. Numai ca nu a stiut ca locuinta a fost facuta cu toate actele O.K.
Va rog frumos spuneti-mi unde sa ma adresez pentru a obtine ordonanta .
Cererea de ordonanţă preşedinţială se va introduce la instanţa competentă să se pronunţe asupra fondului dreptului.
Ordonanta presedintiala nu va fi aprobata, in mod categoric.Se poate rezolva doar amiabil sau prin instanta(care dureaza destul de mult, eventual de aratat vecinului si aceasta cale).
Dar ma intreb,(fara rautate)cand ati facut casa pe hotar, ati respectat limitele impuse de C.U, aveti aprobarea scrisa a vecinului, pentru acesta construire "pe hotar"?Trebuie sa respectati limita de vecinatate.
Daca nu,, luati-l cu binisorul, si poate va va ingadui (probabil nu gratis) sa va terminati izolarea constructiei.Persoana poate nu merita, dar romanul, si nu numai, are un proverb-"fa-te frate cu dracul pana treci puntea."
Categoric, ordonanta nu are sanse de acceptare.(sa dea Domnul, sa nu fie asa)-incercati.
liamic43 a scris:

Ordonanta presedintiala nu va fi aprobata, in mod categoric.Se poate rezolva doar amiabil sau prin instanta(care dureaza destul de mult, eventual de aratat vecinului si aceasta cale).
Dar ma intreb,(fara rautate)cand ati facut casa pe hotar, ati respectat limitele impuse de C.U, aveti aprobarea scrisa a vecinului, pentru acesta construire "pe hotar"?Trebuie sa respectati limita de vecinatate.
Daca nu,, luati-l cu binisorul, si poate va va ingadui (probabil nu gratis) sa va terminati izolarea constructiei.Persoana poate nu merita, dar romanul, si nu numai, are un proverb-"fa-te frate cu dracul pana treci puntea."
Categoric, ordonanta nu are sanse de acceptare.(sa dea Domnul, sa nu fie asa)-incercati.

S-a plans cineva ca si-a construit casa pe hotar?
Da, Lumi a aratat ca o parte a casei este pe hotar.Restul l-a putut rezolva dar partea care este pe hotar n-o poate finaliza din cauza ca trebuie sa ceara voie vecinului.Aceasta-i intrebarea.!!!!!!!