avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt Calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt Calificat

am fost cu un coleg...si am deschis cu cheia 4 dacii si am luat ceva de prin ele..
alalteri seara el sa dus sa isi ia stergatoare singur si lau prins...ma bagat si pe mine
acum sa zis ca se face dosar ca nu avem antecedente...si doar amenda administrativa
Intrebarea e...ca ne`au luat amprentele...si au zis ca in caz ca se mai gaseste ceva din urma vor fii doua dosare...se poate asta?
Costa ceva ca sa ia politia amprente dupa masini?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:43, 16 Februarie 2011
NU au nicio relevanta juridica eventualele reportaje.
Se dicuta despre acte juridice ,cu consecinte juridice.
Putem discuta in sensul aratat de dvs,cand va exista un act emis de organul de urmarire penala in acest sens..
Solutiile nu se dau la televizor.
Ultima modificare: Marți, 15 Februarie 2011
Radu Gabrian, Mediator
Nu va jucati cu libertatea dumneavoastra. Dupa cum bine au aratat colegii, dosarul dumneavoastra are toate sansele sa ajunga in instanta, situatie in care vi se va repartiza un avocat din oficiu (dacă nu vă angajaţi apărător ales).

Dacă aveţi marele noroc să nimeriţi un apărător din oficiu care îşi dă tot interesul să vă apere (pentru trei milioane lei vechi, cât va primi pentru acest caz) şi care să aibă şi experienţa necesară, s-ar putea să scăpaţi cu o pedeapsă cu suspendare.

Dacă nu....

dar politaii care au fost acolo...au zis ca nu se va duce in instanta dosaru...fiind prima fapta...si ptr ca am colaborat,totul sa rezolvat...
nu inteleg dc ar mintii ... ???
Dar juriştii care v-au răspuns deja aici, şi care nu au nici un fel de interes în cauză, de ce ar minţi ?!

pfff,nu zic ca mint.
dar nu stiu ce sa cred :|
celalalt a fost ieri acolo si lucrurile care le`a mai avut ale lui de le luasera din masina,le`a luat inapoi...i sa spus ca nu o sa ne bage..(acesta vorbind cu comisarul de acolo)
si cam atat..la noi a fost mai mult o prostie...nu a fost ceva chiar..ceva care sa para...din interes de a vinde ceva...!!
Ultima modificare: Marți, 15 Februarie 2011
ContSters192660, utilizator

Alte discuții în legătură

Dosar penal pt furt calificat din hypermarket misterangel misterangel buna ziua,am si eu o mare problema...eu cu prietena mea am fost recent intr-un hypermarket din oras,unde am facut niste cumparaturi,dar printre altele am ... (vezi toată discuția)
Conducerea cu autovehicul neinmatriculat + numere false florinpopescu florinpopescu Buna ziua, Am fost prins acum doua saptamani circuland cu autovehicul neinmatriculat,si cu numere false. In anul 2001 am fost condamnat pentru furt la 1 an ... (vezi toată discuția)
Furt din magazin Firsteman Firsteman buna!am comis o infractiune,dar regret enorm.Am sustras dintr-un magazin un lucru..au chemat politia,am dat declaratie,am returnat obiectul,au spus ca imi fac ... (vezi toată discuția)