avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 461 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Furt Calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Furt Calificat

am fost cu un coleg...si am deschis cu cheia 4 dacii si am luat ceva de prin ele..
alalteri seara el sa dus sa isi ia stergatoare singur si lau prins...ma bagat si pe mine
acum sa zis ca se face dosar ca nu avem antecedente...si doar amenda administrativa
Intrebarea e...ca ne`au luat amprentele...si au zis ca in caz ca se mai gaseste ceva din urma vor fii doua dosare...se poate asta?
Costa ceva ca sa ia politia amprente dupa masini?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 17:43, 16 Februarie 2011
Este destul de mare...
Am vazut si ce ati scris anterior pana sa stergeti.:D

Oricum ar fi, faptul ca, ati recunoscut va poate ajuta la o pedeapsa cu suspendare.

Daca politistul a spus ca puteti primi o amenda administrativa nu este exclus in cazul dvs.
Chiar daca nu ar fi asa, se poate spune ca va ajutat sa puteti primi o pedeapsa cu suspendare.

Cu ce va ocupati?
Daca amprentele de pe masini va apartin nu veti obtine sub nici o forma o amenda administrativa. Veti fi condamnat pentru concurs de infractiuni de furt calificat sau o singura infractiune de furt in forma continuata pentru care veti primi cel putin 2 ani de inchisoare care vor putea fi suspendati numai daca nu aveti antecedente penale si judecatorul va considera oprtuna suspendarea pedepsei. Cam asa stau lucrurile pe scurt. Angajati un avocat.
Daca au recunoscut nu mai conteaza ca s-au gasit sau nu amprente...in ipoteza ca se va aplica o amenda administrativa...
Nimic nu ii impiedica sa isi schimbe declaratia daca vor avea probleme si isi vor angaja avocat.
Sigur ca...DACA vor sa isi schimbe declaratia si s-au gasit amprente nu ar fi indicat...

Poate ca orice ar fi nu ar avea sens sa isi schimbe declaratia daca sunt vinovati...deoarece s-ar supara instanta si le-ar putea aplica si o pedeapsa cu executare...
Dle.avocat Lscoschi,cu avocat ales sau din oficiu(este vorba despre infractiunea de furt calificat,cel putin din relatarea user-ului),inculpatii isi pot schimba declaratiile de cate ori doresc ei,pe raspunderea lor.
Schimbarea declaratiei de catre o parte din proces,nu implica angajarea unui avocat,ci doar vointa partii.
Despre ce vreti sa discutati ?
Leit motivul postarilor dvs.este:angajati-va(ma) avocat.:slap:
De unde ati tras aceasta concluzie?
Pentru ce sa angajeze avocat daca politistul i-a zis ca vor primi amenda administrativa?
Ce rost ar avea sa isi angajeze avocat?

Alte discuții în legătură

Dosar penal pt furt calificat din hypermarket misterangel misterangel buna ziua,am si eu o mare problema...eu cu prietena mea am fost recent intr-un hypermarket din oras,unde am facut niste cumparaturi,dar printre altele am ... (vezi toată discuția)
Conducerea cu autovehicul neinmatriculat + numere false florinpopescu florinpopescu Buna ziua, Am fost prins acum doua saptamani circuland cu autovehicul neinmatriculat,si cu numere false. In anul 2001 am fost condamnat pentru furt la 1 an ... (vezi toată discuția)
Furt din magazin Firsteman Firsteman buna!am comis o infractiune,dar regret enorm.Am sustras dintr-un magazin un lucru..au chemat politia,am dat declaratie,am returnat obiectul,au spus ca imi fac ... (vezi toată discuția)