avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... casatorie religioasa musulmana-recunoscuta sau nu?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

casatorie religioasa musulmana-recunoscuta sau nu?

Buna ziua,
rog luminati-ma in urmatoarea situatie: in 1993 m-am casatorit (eu fiind cetatean roman) cu un cetatean libanez, insa in Emiratele Arabe Unite. Casatoria initiala a avut loc intr-o moschee in emiratul Sharjah. In UAE se aplica legea Sharia care permite si recunoaste casatoria religioasa. Un an mai tarziu, casatoria a fost re-inregistrata in Dubai, atat la moscheea shiita, cat si, ulterior, la Ministerul de Justitie din UAE si apoi la Ministerul Afacerilor externe-tot din UAE.
1) din casatorie a rezultat un copil, acum in varsta de 14 ani, care locuieste cu mine.
2) suntem despartiti in fapt din noiembrie 1994 cand el a plecat inapoi la el in Liban si nu l-am mai vazut-dupa ani si ani ne-am mai reintalnit de 2 ori si atat.
3) Nu stiu exact care i este domiciliul actual, pentru ca nu mi-l spune. Undeva prin tarile Golfului (Kuwait, probabil dar nu mai sunt sigura)
4) si cel mai IMPORTANT: vreau sa desfac aceasta casatorie, o tot tergiversez de ani de zile-initial nu am vrut, apoi am tot amanat...apoi nu am stiut ce sa fac. El-care ar putea divorta foarte simplu, conform legilor Sharia, sau poate chiar a facut-o, nu vrea sa imi inlesneasca asta-sau nu il intereseaza; sau poate i este teama sa nu trebuiasca sa plateasca pensie alimentara si de aceea nu doreste sa divorteze/sa imi trimita hartiile de divort...in fine.
5) e casatoria considerata valida;? Nu a fost inregistrata niciodata la Ambasada Romaniei din AbuDhabi, sau la Registrul de stare civila din Romania-am depus doar o copie a certificatului de casatorie din Araba/engleza la Directia pentru relatiile cu strainii pentru ca in 1998 a avut nevoie de viza sa isi viziteze -singura data-copilul
6) daca e considerata valida, care sunt pasii de urmat:
a) traducere legalizata din araba a actului de casatorie, urmata de depunerea cererii de inregistrare a acestei casatorii, la registrul de stare civila din localitate? Dureaza cam 6 luni din cate stiu
b) dupa ce, finalmente, imi va fi transcris actul de casatorie, sa il depun la judecatorie in vederea inceperii actiunii de divort? Cred ca avand in vedere ca nu i stiu domiciliul si NU vrea sa ma ajute , va dura cativa ani buni.....
c) pot cere declararea casatoriei ca fiind nula daca eu stiu ca la momentul respectiv era casatorit? Cam dificil sa si probez asta...Sunt ceva acte dar....in copie...
As dori sa aflu care e cea mai simpla cale. Am mai intrebat avocatii din localitatea mea, dar nu au stiut sa imi spuna clar daca sunt de fapt si de drept maritata sau nu...nu se mai confruntasera cu un asemenea caz.
Va multumesc.
Doamna, cosmarul se repeta: dupa ce am mers azi la Primaria Slatina cu certificatul de casatorie in araba original si traducerea legalizata in romana, am fost usuita pur si simplu, pentru ca actul meu nu avea..supralegalizare. Adica nu este stampilat decat de Ministerul Justitiei si Min Afacerilor Externe din tara respectiva (Emiratele Arabe). Mi-au spus...sa ma intorc in Emirate, la Abu Dhabi, sa merg la Ambasada sa o supralegalizeze. Isi bat joc de mine, e ridicol sa merg intr-o tara unde sa cheltuiesc mii de euro-pentru o stampila, pe care ma pot trezi foarte frumos ca refuza sa mi-o puna, pentru ca incheierea casatoriei a avut loc cu 15 ani in urma. Nu mi-au acceptat dosarul,nici cererea, mi-au pus in brate toate actele si am iesit in hohote de plans. La ghiseu, imi vorbea un functionar "de dupa colt", stand jos -imi dadeam seama, si nu a avut bunul simt sa vina sa imi vorbeasca fata in fata-15 minute am conversat eu in picioare in fata ghiseului, el -o voce care ma certa, precum la scoala....Mi-a spus sa vina avocatul care m-a consiliat sa imi inregistreze casatoria, si daca doresc, sa ma duc sa vorbesc cu ministrul de externe in persoana....
Si mi-a mai spus ca din punctul lui de vedere ma pot marita, ca nu scrie nicaieri ca sunt casatorita, Deci PREFERA sa ma indemne sa fac o ilegalitate (sa ma marit-maritata fiind) decat sa ma ajute facand o exceptie.
Mai e ceva de facut?
De ce nu sunati pur si simplu la ambada. Vedeti ce puteti rezolva.
Asa cum in Canada se poate trimite actul prin posta pentru supralegalizare, de ce nu s-ar putea si aici?
De acord. Imi pare rau, nu m-am gandit ca nu aveti exemplare supralegalizate... am crezut ca, implicit, daca v-ati incheiat casatoria acolo, ati luat si acte care sa faca dovada si in Romania, cu tot ce implica asta...
Cred ca am presupus ceva si am gresit. :slap:

Incercati varianta colegei. Cand ati spus ca la Autoritatea pentru straini ati depus actul, acesta trebuia sa fie la fel, supralegalizat, altfel nu face dovada in tara noastra in fata niciunei institutii. Faptul ca ati spus legalizare in loc de supralegalizare nu mi-a atras atentia, pentru ca multi oameni nu folosesc termene exacte... :(
Buna seara, nu trebuie sa va para rau, dvs ati incercat sa ma ajutati. Am dat un mail la ambasada, insa in aceeasi zi in care v-am scris si dvs (vineri) dar pana acum nu am primit nici un raspuns. Sper totusi sa primesc, fie el un raspuns pozitiv sau negativ.
Daca pana intr-o saptamna nu primesc insa nimic, am sa i sun. Dupa cum stiu ca functionau treburile pe acolo, nu prea cred ca or sa fie de acord, dar cel putin stiu ca voi fi incercat.
In cazul in care NU reusesc sa supralegalizez acest act, si prin urmare serviciul de stare civila de pe langa primarie nu vor fi de acord sa imi transcrie certificatul de casatorie, sunt inapoi in situatia de a nu fi nici casatorita-nici divortata? Adica-cinic exprimandu-ma, nici cal, nici magar? Voi avea posibilitatea de a ma recasatori vreodata? Doar in ROmania? (exista state care recunosc si o simpla casatorie religioasa). Ce credeti dvs? Nu mi se pare cinstit sa ma simt legata de un om care m-a parasit acum vreo 14 ani si jumatate, nu il intereseaza nimic de soarta noastra, el si-a refacut viata, astfel incat aceasta casnicie si acest copil nu i-a influentat existenta cu NIMIC, iar eu sa nu pot sa imi leg destinul de altcineva, dupa atatia amar de ani. Legal vorbind. Nu vreau nici sa incalc legea......
Doamna, nu sunteti divortata, asa incat nu v-as recomanda sa va casatoriti... Oricand pot aparea complicatii...

Nu va multumiti cu un mail, mergeti acolo, sunati... nu asa, ca nu vad cum sa obtineti dezlegarea unui desis birocratic in acest mod.
Ideea era sa luptati, sa depuneti efort, or printr-un mail... e cam superficial.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort-am nevoie de ajutor irinel26 irinel26 Sunt casatorita din mai 2005 cu un cetatean libanez.Casatoria a avut loc la ambasada Romaniei din Abu Dhabi,Emiratele arabe unite,dar ulterior nu a fost ... (vezi toată discuția)
Căsătoria cu un cetățean sirian AndreeaS19 AndreeaS19 Buna ziua! Eu locuiesc in abu Dhabi Emiratele arabe unite. Am reședința in sectorul 6 bucuresti si am sunt divorțată. Soțul meu este cetățean sirian ... (vezi toată discuția)
Acte necesare transcriere casatorie si divort oti_s oti_s O persoana casatorita in strainatate si ulterior divortata trebuie sa faca transcrierea casatoriei si a divortului in registrele de stare civila romanesti, ... (vezi toată discuția)