Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mostenirii

Buna ziua,

Va rog mult sa ma sfatuiti in solutionarea unei probleme privind dezbaterea mostenirii.
In august 2007 a decedat tatal meu. Mama este in viata, suntem 2 copii (sora si frate). Au aparut neintelegeri intre frati, motivul fiind banii, drept pentru care fratele meu nu vrea sa vina la mostenire pana nu primeste banii.
Intrebari::
- cum putem dezbate mostenirea dupa defunct?
- se poate dezbate mostenirea in lipsa unuia dintre mostenitori (daca noi dorim dezbaterea si el nu)?

Multumesc mult!

Deci,avocatul ii trimite citatie in S.U.A.,pentru prezentare la proces,pentru o anumita data,in Romania.Daca,la data respectiva,C.nu se prezinta,se considera ca nu mai este acceptat ca mostenitor?Iar procesul de succesiune se va desfasura cu mostenitorii prezenti?
rusalim a scris:

Deci,avocatul ii trimite citatie in S.U.A.,pentru prezentare la proces,pentru o anumita data,in Romania.Daca,la data respectiva,C.nu se prezinta,se considera ca nu mai este acceptat ca mostenitor?Iar procesul de succesiune se va desfasura cu mostenitorii prezenti?

N-am spus asta!
Va fi citat in SUA cu recomandata cu confirmare de primire.
In cazul in care nu face dovada ca a acceptat succesiunea in termenul de 6 luni, va fi considerat strain de succesiune.
Consultati un avocat.
Nu are ce dovada sa faca ca a acceptat succesiunea,pentru ca in termenul de 6 luni de la data decesului,nu a deschis nimeni succesiunea.Dupa cum am precizat,pe 25.05.2008 se implinesc 3 ani de la deces.V-a primi citatia,dar nu se v-a prezenta;in cazul acesta am intrebat daca v-a fi scos de la succesiune.
Privind recomandarea dvs.de a consulta un avocat,acesta trebuie sa fie specializat in mosteniri?Plus de asta,nici nu am idee cam cat ar costa,pentru ca ,dupa cum am aratat mai sus,sotia,I.,are o pensie in jur de 200 ron.Aveti idee?Sau cum se procedeaza?In functie de valoarea mesei succesorale?va multumesc
rusalim a scris:

Nu are ce dovada sa faca ca a acceptat succesiunea,pentru ca in termenul de 6 luni de la data decesului,nu a deschis nimeni succesiunea.Dupa cum am precizat,pe 25.05.2008 se implinesc 3 ani de la deces.V-a primi citatia,dar nu se v-a prezenta;in cazul acesta am intrebat daca v-a fi scos de la succesiune.
Privind recomandarea dvs.de a consulta un avocat,acesta trebuie sa fie specializat in mosteniri?Plus de asta,nici nu am idee cam cat ar costa,pentru ca ,dupa cum am aratat mai sus,sotia,I.,are o pensie in jur de 200 ron.Aveti idee?Sau cum se procedeaza?In functie de valoarea mesei succesorale?va multumesc

Faptul ca nu a dechis nimeni succesiunea in termen de 6 luni, nu va poate da dvs. garantia ca el nu facut in SUA o declaratie de acceptare expresa a succesiunii.
De asemenea, eu nu m-as baza nici pe faptul ca primeste citatia si nu se prezinta, pt. ca poate angaja un avocat sau poate mandata pe cineva.
Onorariile sunt negociabile si variaza de la avocat la avocat.
In cazul in care nu puteti achita, va puteti adresa baroului cu o cerere pt. a primi asistenta gratuita.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Daca facea acolo aceasta declaratie de acceptare expresa a succesiunii,nu trebuia ca si fratii de aici si mama sa stie de acest lucru?!De fapt ce este aceasta declaratie?
Avocat nu angajeaza,ca ,considera ca costa prea mult!Nu a vrut sa faca imputernicire sau procura nici mamei sale,cand a fost in Romania,la decesul tatalui,pentru a putea deschide ea succesiunea!
Multa lume a incercat sa-i explice faptul ca ,asa cum vrea el ,sa faca succesiune dupa ce v-a muri si mama sa,este mult mai costisitor din punct de vedere financiar,deoarece atunci v-a trebui sa deschida ambele succesiuni!
De asemenea,e posibil,ca sa decedeze,fiind in varsta,ceea ce ar complica si mai mult situatia.