Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... amenda rutiera prin posta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

amenda rutiera prin posta

am primit azi 14.05.08 o "comunicare" din 05.05.08 in care sunt anuntat ca masina a incalcat regimul legal de vitezaza in localitate si a fost inregistrata cu aparatul de supraveghere video de masurare a vitezei, pe data 21.04.08.
1. unde trebuie sa ma prezint sa comunic datele soferului?
2. daca soferul sunt tot "eu" in momentul cand dau datele mi se va intocmi PV pe loc sau il voi primi prin posta?
3. daca voi primi PV prin posta ca "scrisoare recomandata" si nu ma voi prezenta sa o ridic ce se va intampla in situatia asta?

Trimite-ti datele soferului prin fax la Vatra Dornei. Si apoi asteptati comunicarea procesului-verbal de constatare a contraventiei.
soferul poate sa fie si o alta persoana,nu neaparat eu (posesorul masini)
Binenteles ca poate fi si o alta persoana, dar nu inteleg- nu stiti sigur daca erati la volan sau vreti sa dati o declaratie falsa? Atentie !!!
am fost 2 persoane si am condus pe rand si numai stiu cine a condus in localitatea respectiva.nu pot sa cer foto pentru a putea spune sigur cine a condus.
daca depaseam cu mult viteza legala,cu 50-60km/h eram oprit sau tot acasa primeam PV???