Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cota de 30% sau 50% pentru apartamentele cu centrale...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cota de 30% sau 50% pentru apartamentele cu centrale...

Am inteles ca in conformitate cu Ordinlu 343/2010, apartamentele cu centrala vor plati 30% cu derograe sau 50% din factura de energie termica.

Exista vreo metoda prin care poate fi atacata aceasta lege? Mi se pare absurd sa se procedeze asa, in conditiile in care repartitoarele nu sunt omologate metrologic. Impresia mea, de bun simt, nu neaparat legala, este ca se incalca legea concurentei.

Eu am avut si repartitoare si am platit la un apartament cu 4 camere pe luna ianuarie 2010, 800 de lei numai caldura. Ar fi trebuit sa stau prin casa goala, daca ma intelegeti, dar am murit de frig. Si asta din cauza ca multi dintre vecinii mei au platit doar cota comuna pe motiv ca nu locuiesc acolo sau ca se incalzesc electric. Am facut sesizari si plangeri si n-am obtinut nimic. Acum am montat centrala si trebuie sa platim 50% din factura pentru ce? E drept ca mai sunt coloanele comune pe la noi prin casa, dar au o putere calorica redusa. Daca plec de acasa 2 ore si opresc caloriferele la intoarcere dardai, in niciun caz nu ma incalzesc de 60 de lei pe luna ca atat imi revine, in timp ce vecinii mei cu repartitoare se incalzesc de 200-300 de lei pe luna. Hai sa fim seriosi! Transferul de caldura nu se face chiar asa usor prin pereti. Ca daca s-ar face asa, sa-mi dea si mie primaria ca incalzesc aerul din jurul apartamentului si ala nu-mi apartine...

Sunt sigura ca mai sunt si altii care-mi impartasesc opinia si as dori sa stiu daca si cum se poate face ceva. Intr-un stat democrat, de drept, nu se poate ca sa se emita legi impotriva cetatenilor si sa nu se poata interveni...#-o
elga50 a scris:

Dupa cate stiu eu, dar poate nu stiu bine, cand toata lumea era conectata la sistemul centralizat, nu se punea problema reechilibrarii hidraulice, recalibrarii si altele de genul acesta.
Problemele au inceput sa apara o data cu prima deconectare si s-au accentuat pe masura ce se deconectau mai multi.
Astfel incat "vina" pentru dezechilibrare este a celor care s-au deconectat, bag seama! Deci ei ar trebui sa suporte si costurile, ma gandesc!

Dupa ce se vor intreba "ce cauta ei in ciorba comuna", poate-si vor aminti ca fac parte dintr-un sistem integrat care se chema condominiu, ca stapanesc in devalmasie cu ceilalti proprietari o proprietate comuna....si ca oricat ar vrea sa se separe, sa se izoleze, n-o pot face cu totul decat daca parasesc cu totul aceasta comunitate pe care o dispretuiesc atata, dar din care nu se lasa dusi totusi....pe motiv de cheltuieli suportabile.
Ca daca le-ar fi mai bine in alta parte s-ar duce in alta parte si nu ar mai avea legatura cu nicio proprietate comuna, nu credeti?

Stimata doamna,
pe langa cheltuiala de rigoare pt montarea unei centrale de apartament, eu cel egoist ce se gandeste doar la sine intr-o comunitatea gandita de un sistem comunist, am avut nevoie de 5 (cinci) proiecte sa pot renunta la sistemul centralizat!
Sistemul mi-a dat voie sa ma eliberez abia dupa ce s-a convins ca nu le dezechilibrez magaoile de subsol, suprafata, verticala si orizontala!
Acelasi sistem nu mi-a comunicat, in acel moment, ca voi fi nevoit sa platesc 30-50%, sau te miri cat, in momentul in care nu voi mai avea treba acu ''sculele lui''!
Acu' nu sunt ipocrit si rau voitor...sunt de acord sa platesc partea comuna (ce se rezuma doar la subsol, in cazul meu) dar sa vad si eu un calcul, o explicatie coeerenta, bazata pe o stiinta exacta! Pe de alta parte suma nu este nici pe departe de nesuportat, dar in tara asta daca nu ceri sa ti se explice temeinic o hotarare, nimeni nu ti-o va da si vei fi pus in fata faptului implinit!
De asemenea insist sa nu prigonim privilegiatii cu centrale...in multe cazuri numa' ei stiu ce sacrificii au facut sa si le poata permite...eu si acu mai am rate dupa 2 ani de fericire...!!!
zemanova, utilizator
Atata timp cat detinatorii de CT nu vor sa fie considerati victime ale sistemului centralizat, intr-o lume inconjuratoare in care toti suntem dezavantajati de cate ceva si nu avem suflu, putere, vointa, dorinta de a sti in ce fel si cat de mult suntem nedreptatiti si oricum nu ne rapunde nimeni competent spre lamurire, atata vreme cat inteleg ca este un Ordin care poate fi contestat numai in justitie si ca nu se pot rafui cu administratorul, cu firma de repartitoare, cu vecinul "centralizat", atunci nu i se va raspunde de maniera sa se simta o victima.

Rate ziceti? Sunt oameni care si-au cumparat un frigider cu credit cu buletinul la care ii platesc dublu costul.

Vreti sa stiti de ce 30% sau 50%? Si eu vreau sa stiu pentru ca nici pe mine nu ma avantajeaza acest procent. Dar tot atat de bine as vrea sa stiu si de ce painea de un anumit fel costa 6 lei si alta 3 lei, din ce se compune costul ei.
Da, am posibilitatea sa aleg, dar nimeni nu-mi raspunde la intrebarea din ce se compune pretul painii. Si? Ies in strada mare sa pretind retoric sa mi se spuna stiintific din ce se compune pretul painii? O cumpar sau flamanzesc!

Nicaieri nu se da raportul unui pret. Il accepti sau nu. In cazul celor 30% din factura de caldura se poate accepta (plati) sau nu (nu platiti, va mutati la casa).

Oricum, un administrator nu va va putea spune "in veci" si stiintific din ce se compune acest 30%.
Poate doar presedintele ANRSC. Avocatul Poporului va poate ajuta.
elga50 a scris:

Atata timp cat detinatorii de CT nu vor sa fie considerati victime ale sistemului centralizat, intr-o lume inconjuratoare in care toti suntem dezavantajati de cate ceva si nu avem suflu, putere, vointa, dorinta de a sti in ce fel si cat de mult suntem nedreptatiti si oricum nu ne rapunde nimeni competent spre lamurire, atata vreme cat inteleg ca este un Ordin care poate fi contestat numai in justitie si ca nu se pot rafui cu administratorul, cu firma de repartitoare, cu vecinul "centralizat", atunci nu i se va raspunde de maniera sa se simta o victima.

Rate ziceti? Sunt oameni care si-au cumparat un frigider cu credit cu buletinul la care ii platesc dublu costul.

Vreti sa stiti de ce 30% sau 50%? Si eu vreau sa stiu pentru ca nici pe mine nu ma avantajeaza acest procent. Dar tot atat de bine as vrea sa stiu si de ce painea de un anumit fel costa 6 lei si alta 3 lei, din ce se compune costul ei.
Da, am posibilitatea sa aleg, dar nimeni nu-mi raspunde la intrebarea din ce se compune pretul painii. Si? Ies in strada mare sa pretind retoric sa mi se spuna stiintific din ce se compune pretul painii? O cumpar sau flamanzesc!

Nicaieri nu se da raportul unui pret. Il accepti sau nu. In cazul celor 30% din factura de caldura se poate accepta (plati) sau nu (nu platiti, va mutati la casa).

Oricum, un administrator nu va va putea spune "in veci" si stiintific din ce se compune acest 30%.
Poate doar presedintele ANRSC. Avocatul Poporului va poate ajuta.

Nu ma consider o victima si nici nu mi se pare extraordinar de mult 23 de lei ce mi se impun ca plata...asa cum ati afirmat nu ti se da posibilitatea de a alege...''painea'' in cazul acesta e numai una si tre' sa o cumperi de la unicul producator existent! Sunt convins ca, asa cum au ajuns baietii sistemului la 30%, ne pot lumina si pe noi...''privilegiatii'' cu CT...sau pot da un ordin prin care sa se confiste toate centralele si sa ne oblige, pe banii nostri, sa ne rebransam la sistemul centralizat!!!
Atentionare moderator:
@zemanova,
Va rog sa nu mai reluati prin citat ceea ce scriu aici pe forum ceilalti uttlizatori atat timp cat putem sa citim direct ceea ce s-a scris.
Daca vreti sa dialogati, sa raspundeti faceti-o fara sa repetati cuvintele celorlalti
Buna ziua,

Multumesc pentru toate raspunsurile. Astept cu interes masurarea cotei si la mine in bloc... si credeti-ma ca daca as avea cum m-as muta oricand la casa. Statul la comun presupune un respect pe care multi nu il au.

@drg75: Ca sa va raspund de ce cred ca e dracul atat de negru. Locuiesc intr-un apartament de 4 camere. Anul trecut am avut repartitoare. In luna ianuarie factura de caldura a venit de aprox 1800 de lei si eu am platit 800 de lei din ei, alti doi vecini au platit 350 si restul numai cota comuna de incalzire sau sume de 20, 30 sau 50 de lei. Am cerut recitirea dar nu am obtinut nimic. O luna mai tarziu firma de calcul ne-a spus ca unul din apartamente nu a deschis la nicio citire (li s-a pus zero toata iarna ca asa a avrut firma care citea), si ca acum au reusit sa citeasca si i-au pus sa plateasca in luna februarie vreo 1400 de lei. Precizez ca in decembrie am platit 600 de lei la caldura. Oricat am fost si am discutat cu asociatia ni s-a spus ca nu se poate face nimic. Ca vecinii n-au stat (ii vedeam in fiecare zi, etc), ca se incalzesc electric, explicatii erau. Nu exista niciun document insa. Nimeni nu verifica de ce aia plateau 8 lei caldura si 12 lei calculul la firma de raepartitoare... Eram 9 apartamente cu repartitoare din 30, restul fiind pe centrala. Deci cine cui producea discomfort termic?
Anul asta am renuntat la repartitoare si am montat centrala termica... Platesc 30 de lei cota comuna si 30 de lei incalzirea pentru coloane din aceeasi 1800 de lei (pentru ca factura a venit la fel). Vecinii mei care anul trecut nu stateau si se incalzeau electric (cei 8 ramasi fara centrala), brusc au renuntat si ei la repartitoare si platesc la pausal de luna asta, cate 200 pana la 350 de lei pe apartament. Daca scad cotele comune ei se incalzesc non-stop de 140 pana la 210 lei... Deci eu la 800 de lei anul trecut trebuia sa-mi iasa abur prin ferestrele deschise, nu sa tremur de frig... Sa nu mai vorbim de faptul ca apa calda nu urca si ca un calorifer dat la maxim se incalzea complet in 3 ore si se racea in 1... Stateam in 2 camere din 4 si ne certam ca nebunii sa nu ne mai ducem in alta camera decat daca era absolut necesar. Iar vecinii mei declarau ca ei foloseau curent electric sa se incalzeasca? Am bagat un calorifer electric in priza: dupa 2 ore mi-a sarit siguranta din panou. Nu cred ca si-a modificat cineva din bloc instalatia electrica pentru asa ceva. Nici nu indraznesc sa exprim in cuvinte ce cred ca faceau vecinii mei...
Iar ca sa montez centrala am facut 2 proiecte, am platit golirea instalatiei pe tot blocul, desi ea ar fi trebuit sa fi fost facuta la sfarsitul iernii de catre administrator (asa mi s-a spus de la Regia de termoficare, iar administratorul e de acord, dar refuza sa ne plateasca suma inapoi pentru ca zice ca e ilegal - desi daca eu nu montam centrala ar fi platit-o oricum la inceputul sezonului de incalzire). Sa nu mai vorbim de minunata echilibrare hidraulica, pe care nu a facut-o nimeni altcineva pana la noi.

Sistemele de repartizare a costurilor - dupa parerea mea - merg numai daca sunt toate de acelasi fel si daca exista respect unii pentru ceilalti. Nu-ti montezi centrala de 100 de milioane ca sa o tii inchisa tot timpul sau la minim si sa stai cu shuba pe tine. In acelasi timp repartitoarele se pare ca nu merg complet pe zero, ele avand o limita de comfort la 6 grade, dar eu nu am observat-o. Aveam 5 trepte de reglare la caloifer. Pana la treapta 4 era bocna indiferent cat il lasam si cat l-am aerisit si curatat... Acum se incalzeste si pe treapta 2.
Nu ma deranjeaza sa platesc pentru spatiile comune, ma deranjeaza sa platesc exagerat. Si ma deranjeaza cel mai tare acest obicei al oamenilor de a spune: "nu ma intereseaza, domle, e problema dumitale." Acesta a fost raspunsul vecinilor care au platit doar 350 de lei. Dar cand i-a anuntat ca firma de repartitoare vroia sa le puna mai mult atunci gata au facut scandal si au amenintat in stanga si in dreapta si au trecut pe pausal. Ca asa e cu "ciorba comuna", toti platim - dar fiecare dupa buget, coane Fanica.

De aceea e dracul asa de negru.

drg75 a scris:

Haideti doamna ca "nu e dracul chiar atat de negru".

Acest ordin 343/2010 se aplica cu aceste procente (30% pentru decembrie, ianuarie, februarie si 50% pentru noiembrie, martie, aprilie) din factura totala a blocului pentru partile comune numai anul acesta si numai pentru blocurile care nu au facut inventarierea instalatiei comune de incalzire.
Aceste procente nu se aplica numai celor cu centrale (daca asa ati inteles, cum v-ati exprimat aici, ca numai dumneavoastra cei cu centrale platiti acest procent din factura blocului, ati inteles gresit) ci suma reprezentand 30% sau 50% din valoarea facturii se imparte tuturor in functie de cota indiviza.
Corect ar fi sa recunoasteti ca exista spatii comune incalzite (subsol, casa scarii, uscatorii, camera in care se incaseaza intretinerea, plus tevile verticale) si ca trebuie sa contribuiti si dumneavoastra la plata incalzirii acestora.
Pana la inceputul sezonului viitor de incalzire se va face acea inventariere si acel procent pentru partile comune nu va mai fi acesta, ci cel care va reiesi in urma acelui inventar.