Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj dupa un contract de munca pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj dupa un contract de munca pe perioada determinata?

:Am avut un contract nedeterminat unde am lucrat 2 ani,am avut o intrerupere 15 zile si un contract determinat de o luna pe care nu a prelungit nu ne da decizie de concediere fiindca nam fost concediat numai a incetat contractul cum pot sa ma duc la somaj?
1. - Un CIM pe perioada determinata poate inceta cu orice articol specific din Codul muncii.
- Concedierea pentru necorespundere profesionala (art.61d din Codul muncii) da dreptul celui concediat sa beneficieze de indemnizatie de somaj.
- Iata care sunt articolele din Codul muncii care permit celui concediat sa beneficieze de indemnizatie de somaj: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).
- Modificarile aduse Codului muncii de Legea 40/2011 nu schimba datele problemei dvs.

2. - Starea de graviditate nu este o boala si face inapta de munca persoana in cauza (este apta de munca conditionat sau inapta temporar).
- Medicul de familie ii va da o adeverinta in care scrie ca este gravida si o depuneti la dosarul pentru somaj.
- Agentia de Somaj primeste aceasta adeverinta si va tine cont de ea in cazul in care se iveste un loc de munca pentru sotia dvs.

3. Sa depuneti actele la Agentia de Somaj in termen de 10 zile calendaristice de la data incetarii CIM pentru a primi indemnizatie de somaj de la acea data si a avea continuitate pentru CCC.
Va multumim foarte mult! Doamne ajuta!
salutare
de asemenea si eu sunt angajat pe o perioada determinata.
in decembrie m-am angajat pe o perioada determinata de 3 luni cu promisiunea ca se va face reinoirea contractului pe nedeterminata insa au reinnoit contractul in luna martie pe inca 6 luni.
as vrea sa stiu daca pana atunci ma vor da afara as putea beneficia de somaj?
si in ce conditii? in mod automat sau doar daca ei vor sa incheie contractul intr-un mod anume?
pentru ca lucrez norma de 4 ore si sincer cred ca decat sa lucrez in mediul ala mai bine iau somaj (salariul e 325 +11 bonuri)
va multumesc!
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni (cu program normal) cotizate la somaj.
2. Daca ati avut si luni in care ati lucrat 4 ore pe zi atunci 2 luni lucrate inseamna o luna cotizata la somaj.
tudorvaleriu a scris:

1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie:
- sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs.;
- in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni (cu program normal) cotizate la somaj.
2. Daca ati avut si luni in care ati lucrat 4 ore pe zi atunci 2 luni lucrate inseamna o luna cotizata la somaj.

in cazul acesta cu siguranta vor cauta un motiv ca de exemplu neindeplinirea targetului de vanzari cu toate ca nu suntem call center de vanzari..
si totusi daca ar fi sa-mi desfaca CIM pentru a beneficia de somaj trebuie desfacut in vreo conditie anume sau oricum ar desface CIM pot baga acte de somaj?