Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot beneficia de somaj dupa un contract de munca pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot beneficia de somaj dupa un contract de munca pe perioada determinata?

:Am avut un contract nedeterminat unde am lucrat 2 ani,am avut o intrerupere 15 zile si un contract determinat de o luna pe care nu a prelungit nu ne da decizie de concediere fiindca nam fost concediat numai a incetat contractul cum pot sa ma duc la somaj?
Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa va inceteze CIM cu unul din urmatoarele articole din Codul muncii: art. 31 alin. (4.1), art. 56 lit. b), e), f), h) şi j), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 94 alin. (4).
Va multumesc mult pentru lamuriri.
Toate cele bune!