avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 906 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Plantele \"Vesele\"
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Plantele "Vesele"

Zilnic vad in ziarul local un enorm titlu si expresiv,urmat de un articol rupt din filmele de groaza.
O noua victima a plantelor de "vise" - etnobotanice.
La o plimbare prin imensul meu oras natal vad un magazin naturist ,acum ma intrebam- oare au si etnobotanice?
In Spania- albanezi sau marochini....poate chiar romani vand asa numita "ciocolata" (H) cu 25 de euro o bagheta marisoara.
Nu sunt consumator si nici tentat dar se pare ca incet dar cu pasi repezi intrecem Olanda. Mai ales ca in Schiphol sunt magazine cu diverse produse dar au si anunt la intrare in magazin:" Only use here"


Ce parere aveti?
Am 19 ani si cunosc destule persoane care au incercat etnobotanice. Unii au renuntat dupa cateva dati iar altii inca o mai fac. Personal, imi par o tampenie aceste "plante de vise". M-am saturat sa vad cunoscuti (si uneori oameni foarte apropiati mie) care fac cheta peste tot pentru a cumpara "cat pentru un joint". M-am luat odata de un amic ca fuma prea mult si, fiind la o petrecere, acesta vroia sa fumeze din nou. I-am propus mai bine sa bea cat il tin rinichii si sa danseze. Raspunsul m-a socat: "stai linistit ca nu sunt etnobotanice, sunt de alea naturale"...mda..."iarba" a devenit mai putin nociva decat substantele acelea facute in seringa ? Asta e pretul deculpabilizarii drogurilor: sunt naturale, nu sunt artificiale ? Parerea mea? nu ! De fapt ce as face daca mi-ar sta in putere ar fi sa inchid toate aceste magazine de vise. Faptul ca inca se gasesc aceste magazine tine de domeniul juridic: Legea enumera clar substantele naturale si artificiale interzise dar cei ce fabrica aceste produse reusesc (si nu e greu se pare) sa foloseasca ingrediente de care nu s-a auzit...ce ar trebui sa faca legislatorul ? sa scrie o epopee enumerand toate substantele si combinatiile de substante posibile si imposibile pentru a crea aceste etnobotanice ? Este o afacere de moment care profita de o zona prea flexibila a legii romane care, mai devreme sau mai tarziu va fi bine definita si va duce la inchiderea acestor magazine.
Tanara(14 ani) sechestrata intr-un apartament sa faca videochat pentru etnobotanice.Politia descopera si i-a masuri la sesizarile mamei copilului.

etnobotanice sau "Florile Copilariei" ?

Pasind cu privirea peste o alta pagina a suferintei, descopar ca o eleva olimpica la Limba si literatura romana , a incercat o tigara "tratata"cu un pliculet cumparat de la o doamna.

Pareri?
@ Vlad Fr : Chiar daca s-ar interzice aceste magazine de "vise" ele tot au sa fie consumate, pentru ca exista cerere. Creste pretul pentru ca nu se mai gasesc la orice colt de strada, insa ele nu vor disparea. Si eu am amici care din studenti buni s-au plafonat, au ajuns niste neterminati. Au inceput cu "vise". Au trecut la bautura. In cantitati industriale. Nu ii vad mai niciodata OK, mereu sunt mahmuri si miros a alcool de la o posta. Nu-s de acord nici cu bautura in cantitati mari pentru ca a doua zi tot nasol te simti. O mai faci lata, dar nu in fiecare saptamana sau o data la 2-3 zile. E greu sa te abtii, sa fii cumpatat... Prea greu pentru unii.

@Alexandru-Gabriel : ar fi curiozitatea si anturajul ca si cauze. Apoi intervine disperarea; ai nevoie sa tragi ceva, sa bagi in vena, sa ai senzatia ca zbori si ca lumea e a ta. Devine din ce in ce mai greu sa rezisti. In general parintii sunt luati de prosti, nu sunt bagati in seama; ca sa nu mai vorbim de un minim de respect... Iar cu videochat-ul e o poveste lunga: trafic de persoane, prelevare de organe, violuri etc. Nu, nu suna deloc OK pentru nimeni, daramite pentru o fetita de 14 ani.
@ igrec : E adevarat, e cerere pentru etnobotanice. Dar asa e si cerere pentru iarba, hai sa legalizam iarba. Oamenii oricum se omoara intre ei deci sa vindem arme mai ieftin si fara permis. Daca nu incepem de la un principiu general pentru toti si acceptam acest "las' ca-i bine s-asa", o sa se ajunga mai rau. Cred ca etnobotanicele ar trebui sa fie tratate ca drogurile usoare si sa aibe aceleasi urmari juridice. Nu pot sa accept ca m-am nascut intr-o tara unde lasam lucruri de genul. Chiar mi se pare o incurajare, un indemn la consumarea "viselor" cand vezi magazinul pe strada cu oferte langa magazine de genul Nike...un tricou si un etnobotanic sunt la fel de inofensive ? Tind sa nu prea cred asta...
Vlad-Fr a scris:

@ igrec : E adevarat, e cerere pentru etnobotanice. Dar asa e si cerere pentru iarba, hai sa legalizam iarba. Oamenii oricum se omoara intre ei deci sa vindem arme mai ieftin si fara permis. Daca nu incepem de la un principiu general pentru toti si acceptam acest "las' ca-i bine s-asa", o sa se ajunga mai rau. Cred ca etnobotanicele ar trebui sa fie tratate ca drogurile usoare si sa aibe aceleasi urmari juridice. Nu pot sa accept ca m-am nascut intr-o tara unde lasam lucruri de genul. Chiar mi se pare o incurajare, un indemn la consumarea "viselor" cand vezi magazinul pe strada cu oferte langa magazine de genul Nike...un tricou si un etnobotanic sunt la fel de inofensive ? Tind sa nu prea cred asta...


Ai interpretat gresit. Nu sunt de parere ca ar trebui sa se toleram ceva. Nu incurajez sub nicio forma consumul de drogul, usoare sau nu, de alcool sau fumatul de tutun normal, chiar daca eu personal fumez. Eu o vad ca pe o realitate, nimic mai mult. Iar pentru a stopa chestiile astea e nevoie de creiere, nu de oameni care sunt corupti si nu au niciun fel de coloana vertebrala.

Alte discuții în legătură

Interzicere etnobotanice Cabinet de Avocat Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu" [b]Radio Zu da panica la etnobotanica. Iubim Viata![/b] Sub aceasta deviza, astazi 14 februarie 2011 ora 13 in Piata Victoriei va avea loc protestul ... (vezi toată discuția)
Distribuitor produse etnobotanice 7noiembrie 7noiembrie Buna ziua Am o intrebare scurta si la obiect. Produsele astea etnobatante care se vand deja si in magazine in toata tara, si pe internet, dar de ce nu se pot ... (vezi toată discuția)
Sunt sau nu etnobotanicele ilegale? cssr cssr Buna ziua. Am vazut in ultimele zile 2 cazuri cu tineri ajunsi la spital datorita consumului de etnobotanice. Eu nu cunosc legea si am unele ... (vezi toată discuția)