Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat poate sa fie presedinte sindicat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat poate sa fie presedinte sindicat?

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca un angajat cu 8 ore poate sa fie in acelasi timp si presedinte sindicat?
Multumesc,
Hajnalka
De unde se vede că în ROMÂNIA se poate!!!!
Deşi bunul-simţ îţi spune că este un conflict de interese MAJOR.
Cum de naiba ca tu angajator să-ţi plăteşti, că în fond "preşedintele de sindicat" este SINDICALIST şi mai puţin "muncitor", eventual în subordinea unui simplu membru de sindicat, conducerea SINDICALÃ, care în cel mai bun caz vine şi semnează condica de prezenţă. ca mai apoi să se ocupe de "MUNCA SINDICALÃ"
Ori altele sunt raporturile cu "reprezentantul salariaţilor", care este o calitate valabilă numai pe parcursul negocierii clauzelor CONTRACTULUI COLECTIV DE MUNCÃ şi în faza semnării acestuia ori în caz de nevoie în instanţa de judecată, şi care astfel înafara celor amintite este un SALARIAT şi nimic mai mult.
Dar este oare singurul caz în care CONFLICTUL DE INTERESE este escamotat prin legislaţia "românească" care e mai degrabă "rromání".
Si presedintele (tot reprezentant al salariatior dar intro forma organizata) trebuie sa fie un simplu salariat care, de multe ori, nu are activitate sindicala 40 de ore pe luna si care isi face treaba alaturi de ceilalti salariati. Daca sunt si altfel de lideri alesi care iau salariu de la angajator dar nu muncesc pe motiv ca fac activitate sindicala nu este nici moral nici legal si sunt todeauna la mana angajatorului oricand gata sa tradeze adevarata menire a organizatiei de sindicat. Vina in acest caz este a organizatiei sindicale care, fie il inlocuieste cu o persoana care accepta sa munceasca pentru angajator justificand banii care ii primeste de la acesta, fie sa fie detasat la sindicat si platit din fondurile sindicatului.
Atat angajatorul cat si sindicatul trebuie sa aibe interese comune in ceea ce priveste realizarile economice ale firmei, criteriu important care influenteaza nivelul de salarizare, dotarile tehnice si conditiile de munca, actiunile populiste (greve, proteste) fara acoperire in rezultatele economice nu fac decat sa distruga firma.
Si la nivel de confederatii liderii (dar nu cei de astazi, miliardari) vor devenii credibili cand vor renunta la mituirea cu functii indemnizate in diferite comisii, consilii de administratie, etc.
Legea nr 54/2003 a fost abrogata de Legea nr 62 din 10 mai 2011, a Dialogului social. Problema dezbatuta in acest subiect este reglementata astfel:

"Art. 35
(1)Membrii aleşi în organele executive de conducere ale sindicatului care lucrează nemijlocit în unitate în calitate de angajaţi au dreptul la reducerea programului lunar de lucru cu un număr de zile destinate activităţii sindicale, negociate prin contractul sau acordul colectiv de muncă la nivel de unitate, fără obligaţia angajatorului de a plăti drepturile salariale pentru aceste zile.
(2)Zilele neutilizate pentru activitatea sindicală într-o lună nu pot fi reportate pentru luna următoare."

O zi buna!
Aproape ca........:offtopic:
Si ce parere aveti despre acest articol, ca mie mi se pare a fi o......utopie?
gia382000 a scris:

Legea nr 54/2003 a fost abrogata de Legea nr 62 din 10 mai 2011, a Dialogului social. Problema dezbatuta in acest subiect este reglementata astfel:

"Art. 35
(1)Membrii aleşi în organele executive de conducere ale sindicatului care lucrează nemijlocit în unitate în calitate de angajaţi au dreptul la reducerea programului lunar de lucru cu un număr de zile destinate activităţii sindicale, negociate prin contractul sau acordul colectiv de muncă la nivel de unitate, fără obligaţia angajatorului de a plăti drepturile salariale pentru aceste zile.
(2)Zilele neutilizate pentru activitatea sindicală într-o lună nu pot fi reportate pentru luna următoare."

O zi buna!

La data deschiderii acestui topic aceasta lege nici nu era in proiect de dezbatere publica .. prin urmare, avand in vedere caracterul neretroactiv al legii, aceste dispozitii sunt aplicabile numai de la data intrarii in vigoare a acestei legi.