avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1782 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Angajat poate sa fie presedinte sindicat?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Angajat poate sa fie presedinte sindicat?

Buna ziua!
Va rog sa imi spuneti daca un angajat cu 8 ore poate sa fie in acelasi timp si presedinte sindicat?
Multumesc,
Hajnalka
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna seara, regret daca am creat putina confuzie. Eu am avut nevoie de informatia respectiva si m-am gandit ca nu ar fi rau sa "reimprospatez" la zi informatia respectiva. Nu am criticat si nu am contestat pe nimeni si nimic:) Evident, de aceea am adaugat data emiterii actului normativ, ca sa se stie de cand se aplica.
Am facut asta pentru ca de multe ori gasesti pe net informatii perimate care pot induce in eroare:)
O seara buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Activitati sindicale BX BX I legea nr 34. din 24 Ianuarie 2003 scrie asa: Art. 35. - (1) Membrii aleşi în organele de conducere ale organizaţiilor sindicale, care lucrează ... (vezi toată discuția)
Tipuri de sindicat arhontele arhontele Cate tipuri de sindicat exista? 1.Sindicate cu personalitate juridica. 2.Sindicate reprezentative. 3.Sindicat simplu fara personalitate juridica si ... (vezi toată discuția)
Salarizat de sindicat sabinna sabinna In cadrul unui Sindicat pot fi anumite persoane salarizate de catre Sindicat? Ma intereseaza foarte mult subiectul si actul normativ care reglementeaza ... (vezi toată discuția)