Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de vanzare cumparare cu clauza de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de vanzare cumparare cu clauza de intretinere

In urma cu o saptamana eu si mama mea am semnat un contract de intretinere in urma caruia eu m-am angajat sa-i ofer toate cele necesare traiului zilnic pe tot restul vietii iar la decesul ei sa suport cheltuielile de inmormantare,iar ea imi va lasa casa .Intrebarea mea este daca acest contract de intretinere este acelasi cu contractul de vanzare cumparare cu clauza de intretinere? Va multumesc frumos!
Ulterior desfacerii unei casatorii, se poate partaja imobilul dobandit in timpul casatoriei printr-un astfel de contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere, avand in vedere ca numai unul dintre vanzatori mai este in viata, iar in contract a fost cuprinsa si clauza de habitatie viagera? In caz contrar, care sunt alternativele?:(
Multumesc
Sa inteleg ca datele probelemei sunt urmatoarele:
Doi soti au dobandit in timpul casatoriei un bun imobil. Dupa ani de convietuire, acestia divorteaza si divortul se finalizeaza cand ambii traiesc. In timpul casatoriei acestora, ei au incheiat un contract prin care au instrainat bunul lor comun unor terti in schimbul unei sume de bani sau a intretinerii, pastrandu-si totusi dreptul de uzufruct pe durata vietii. Dupa desfacerea casatoriei, dar inainte de efectuarea partajului asupra bunurilor comune, unul dintre soti decedeaza.

In speta, daca bunul instrainat de soti in timpul vietii era singurul bun comun al acestora, nu mai este nimic de partajat, eventual bunurile mobile cu privire la care insa exista prezumtia de proprietate prin simpla posesie a lor, daca nu exista mostenitori ai decedatului care au pretentii asupra acestor bunuri. În aceasta situatie, sotul decedat nu are ce sa mai transmita pentru ca el avea un drept de posesie si folosinta asupra bunului pe care nu l-a instrainat in timpul vietii prin act juridic altei persoane.
Pe cale de consecinta, dreptul de uzufruct il mai are doar sotia acestuia in viata, drept care se va stinge doar la moartea acesteia. ;)
Draga cora2006,
Imi pare rau ca nu am prezentat mai detaliat speta pentru a fi inteleasa corect: este vorba despre doi soti, in viata, care au dobandit in timpul casatoriei de la parintii unuia dintre ei, un imobil, printr-un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. Pe langa aceasta clauza de intretinere, mai era prevazuta in contract si o clauza de habitatie viagera. Dintre cei doi vanzatori (adica parintii unuia dintre soti), in prezent mai traieste doar unul.
Intrebarea mea era: va putea fi partajat acest imobil dupa desfacerea casatoriei celor doi soti cumparatori, avand in vedere cele doua clauze cuprinse in contractul de vanzare-cumparare?
monicica76 a scris:

Draga cora2006,
Imi pare rau ca nu am prezentat mai detaliat speta pentru a fi inteleasa corect: este vorba despre doi soti, in viata, care au dobandit in timpul casatoriei de la parintii unuia dintre ei, un imobil, printr-un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. Pe langa aceasta clauza de intretinere, mai era prevazuta in contract si o clauza de habitatie viagera. Dintre cei doi vanzatori (adica parintii unuia dintre soti), in prezent mai traieste doar unul.
Intrebarea mea era: va putea fi partajat acest imobil dupa desfacerea casatoriei celor doi soti cumparatori, avand in vedere cele doua clauze cuprinse in contractul de vanzare-cumparare?

Da, imobilul va putea fi partajat, dreptul de abitaţie (sau de uzufruct, nu ştiu exact cum a fost el înscris) rămînînd în continuare în favoarea întreţinutei pînă la deces. Totodată se păstrează obligaţia de întreţinere, iar în cazul neîndeplinirii ei contractul de întreţinere urmează a fi rezolvit, efectul fiind acela al trecerii imobilului în proprietatea întreţinutei, indiferent cui i-ar fi fost atribuit prin partaj, obligaţia de întreţinere fiind solidară. Partajul imobilului nu echivalează cu degrevarea unuia sau altuia dintre foştii soţi de obligaţia de întreţinere.
Multumesc pentru raspunsul prompt, d-le themis
Ce parere aveti insa de faptul ca intr-un tratat mai vechi de Teoria Obligatiilor, la cap. Obligatii indivizibile, am gasit o decizie de prin 1988 in care instanta a decis ca, daca intretinerea este asigurata numai unul dintre cumparatori, creditorul obligatiei nu poate cere rezilierea contractului in privinta celuilalt debitor.
Cu alte cuvinte, in speta de fata ar opera dispozitiile art.1039 C.civ. potrivit carora, in caz de solidaritate pasiva, plata unuia dintre debitori libereaza pe ceilalti catre creditor, considerandu-se astfel indeplinita obligatia pentru toti?
Daca ar fi asa cum s-ar mai explica totusi caracterul personal al obligatiei de intretinere?
Ajutati-ma sa ma elucidez caci simt ca pe masura ce inaintez in problema, in loc sa ma lamuresc, mai rau ma ametesc!!!:\">