Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul de a cumpara o locuinta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul de a cumpara o locuinta

Buna ziua, mama mea a lucrat la un SMA pana in 2003. An in care societatea a fost declarata falimenta si toate bunuirile au fost luate de lichidatori.
Noi suntem chiriasi intr-o locuinta a fostului SMA de 23 de ani, acum acestea sunt scoase la vanzare. Am inaintat acum 3 ani de zile o cere catre lichidatori, in care specificam ca dorim sa le cumparam. In primavara apartamentele au fost expertizate si ni s-a comunicat o anumita valoare (suma), suma cu care am fost de acord si chiar "am batut palma" cu ei. Dupa aproximativ 2 luni am citi in ziar un anunt in care era anuntata licitatia pentru acele apartamente. Noi avem chiria platita la zi......chiar nu avem nici un drept?
karmeni a scris:
Bunurile au fost luate de lichidator, sosietatea in momentul in care a fost declarata falimentara nu mai apatinea de stat, devenise particulara din 2001.

Bunurile sunt administrate de lichidator in aceasta faza, nu inseamna ca el e proprietar.

Am facut acele imbunatatiri pentru ca ele chiar erau necesare......iar acel apartamen nu apartinea in acte nimanui, nu aveam pe cine intraba.

1. chiriasul e obligat sa suporte cheltuielile necesare ale bunului, asa ca in acest caz nu e nimeni obligat sa va restituie nimic. Trebuie sa clarificati cu un specialist daca puteti cere ceva sau nu. In orice caz, lichidatorul nu ca nu poate, nu are voie sa va dea ceva (inclusiv bani).
2. Nu exista bun al nimanui. Undeva trebuia sa existe un proprietar, de ex. succesorul in drepturi al societatii initiale, sau daca nu exista, atunci statul.

Din cate am mai citit ar exista dreptul de premtiune, in cazul in care as deschide un proces as avea castig de cauza?

Este preeptiune, si nu va poate spune nimeni "da, veti castiga". Un raspuns de asemenea natura (si nu garantie) se poate da numai cu actele in fata si dupa cercetarea completa a situatiei. Eu cred ca aveti sanse.
ContSters20980, utilizator
karmeni a scris:
Bunurile au fost luate de lichidator, sosietatea in momentul in care a fost declarata falimentara nu mai apatinea de stat, devenise particulara din 2001.

E bine sa oferiti pretul pe care doriti sa il dati ( in raport de evaluarea reala a unui evaluator) vanzatorului.
Daca nu accepta e bine sa renuntati. E obiceiul ca participantii la licitatie sa depuna o garantie procentuala din valoarea de strigare care nu o mai recupereaza in cazul in care nu castiga licitatia. Garantiile intra in plus la vanzator pe langa valoarea de vanzare si ca pierdere la dvs.

Am facut acele imbunatatiri pentru ca ele chiar erau necesare......iar acel apartamen nu apartinea in acte nimanui, nu aveam pe cine intraba.

De acele imbunatatiri v-ati bucurat o anumita peroioada de timp pentru ca erau necesare. Nu stiati ca in acte apartine cuiva si de aceea nu aveati pe cine intreba. Daca lichidatorul nu avea in acte blocul respectiv nu avea cum sa il preia ca activ si sa solicite licitatie si sa vanda apartamentul. Poate ca e o smechereala la mijloc. Cunosc in centrul orasului o locatie a uniunii artistilor plastici care se voia demolata. Dar nu exista in acte locatia ( era spatiu verde ) si a ramas asa cum este.

Din cate am mai citit ar exista dreptul de premtiune, in cazul in care as deschide un proces as avea castig de cauza?

Pe cine sa chemati in judecata ? Pe proprietarul actual ? sau pe fostul proprietar ? ca nu inteleg cu cine vreti sa va judecati si pentru ce. Pentru recuperarea sumelor cheltuite cu imbunatatirile sau pentru apartenenta asupra locuntei ?

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Domnule Nicolaie Ciobotaru sigur este vorba de sentimentalism pentru ca in rest nu este un apartamen in vre-un oras important....stiti cum spunea Tudor Arghezi "locuinta mea de vara e la tara". In zona nu as putea gasi alceva mai bun.

Doamna Andreea Lisievici, multumesc foarte mult pentru sfat.
karmeni a scris:
Domnule Nicolaie Ciobotaru sigur este vorba de sentimentalism pentru ca in rest nu este un apartamen in vre-un oras important....stiti cum spunea Tudor Arghezi "locuinta mea de vara e la tara". In zona nu as putea gasi alceva mai bun.

Daca in zona nu gasiti ceva mai bun si "locuinta de vara e la tara" luptati pentru al obtine depasind greutatile acestei noi situatii in care va aflati.

Succes si sa gasiti si resursele financiare sa il si puteti plati in conditii convenabile. E bine sa fiti atent la conditiile impuse de banci. Nu toate au aceleasi pretentii de la cei pe care ii imprumuta.

Domnule Nicolaie Ciobotaru, din cate am inteles (pentru ca nimeni nu vrea sa ne lamureasca) bunurile (apartamente, terenuri, etc.) apartin firmelor carora SMA le datora bani. Pentru ca existau mai multe firme nu ne putem da seama cine este proprietar pe ceia ce vrem noi sa cumparam, anume apartamentul. Am mai inteles ca ei si-au propus sa castige o anumita suma, din restantele SMA, cu care noi am fost de acord sa o platim. Insa pe de alta parte lichidatorul are un anumit procent din vanzare si lui ii este mai convenabil sa le scoata la licitatie.......