avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 365 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Legea parcarii de resedinta (sau despre parcarea de la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Legea parcarii de resedinta (sau despre parcarea de la bloc, in general)

Buna ziua!

Despre legea parcarii de unde pot afla mai multe?

Separe ca "madamele" de la administratia financiara, parcari, salubritate, hingheri si pe unde-or mai lucra au pareri diferite.

Intr-un fel sau altul, nu mai conteaza acum, incepand cu 2009 am pus mana pe un loc de parcare in fata bocului meu, loc ravnit de foarte multi. Am si acte si tot tacamul. Acum problema este urmatoarea... conform legii (pe care n-o gasesc pe nicaieri) cica nu am voie sa parchez daca masina nu este la adresa respectiva... Alta nebunie ar fi ca as avea voie sa parchez dar in anumite ore iar cand nu sunt acasa trebuie sa-i las si pe altii pe care nu-i pot scoate de acolo decat dupa nu stiu-ce ora.... Si ar mai fi...

V-as ruga, daca se poate sa ma luminati si pe mine in aceste privinte, si anume:
- intre ce ore am voie sa parchez?
- este musai ca masina sa fie pe numele meu? daca este in leasing?
- locul trebuie mai intai rezervat si apoi reinnoit contractul?
- am dreptul la maim ulte locuri de parcare? Daca in bloc nu exista decat un singur locatar care are 3 masini, RESTUL NEAVAND NICIUNA... acesta nu le poate parca pe toate acolo sau altfel, acesta nu poate obtine 3 locuri de parcare?

Va rog ajutor! #-o

Multumesc.
daca la parterul blocului unde este parcarea ,am firma mea si in fiecare zi parcheaza o vecina indioata care imi baga masina aproape in firma ce drepturi am .Nu e o lege prin care orce societare comerciala are dreptul la macar 2 locuri de parcare in fata firmei pentru aprovizionare ??? Va rog frumos sa ma ajutati .I-am propus sa faca schimb cu un vecin mai intelegator care are locul putin mai lateral si care nu prea parcheaza decat seara si nu vrea .Vreau sa imi pot desfasura si eu activitatea si sa nu mai stau cu masina la 2 palme de usa
Ce pot face ajutati-ma cu sfaturi pt ca imi pierd rabdarea cu ea si nu mai o suport .Multumesc astept
Foarte interesant ce spuneti dumneavoastra!

As avea totusi o intrebare: care este legea sau articolul din lege unde scrie negru pe alb ca nu conteaza ce masina a familiei sau a rudelor are dreptul de a parca pe un loc deja platit?

Mentionez ca in acest moment, atat masina sotiei cu care merge zi de zi cat si a mea nu mai figureaza la aceasta adresa cu toate ca locul apartine familiei la adresa la care locuim in prezent. Mai exact masina sotiei este luata in leasing pe persoana fizica si are acte facute cand avea alta adresa in CI. Mai mult, masina mea pe care o detin in prezent nu are numere de Bucuresti.

In acest caz exista vreo problema in eventualitatea cazului in care voi reclama un abuz al vreunui vecin? Daca mi se cer actele masinii?

Trebuie sa ma duc la primarie si sa fac modficarile? Pai aia or sa-mi spuna :la revedere" ca atata vreme cat masinile nu figureaza la adresa respectiva nu mai au ce face. In urma cu vreo 3 ani cand am sunat gardienii publici am aratat doar actele locului de parcare, nu si ale masinii.

Din acest motiv am intrebat mai sus... Exista vreo lege care sa permita folosirea locului de parcare facut in urma cu niste ani pe baza actelor altei masini?

Multumesc anticipat!

Daca este ?idioata?cineva din jurul dansei va sesiza si va lua masuri,(medic..etc)
Am in fata un contract pentru parcare ,nu scrie nicaieri ca o ?firma?are dreptul la parcare,altfel
sau altul decat un proprietar al blocului.
Stiu altcevaa si ma confrunt in fiecare zi cu un aprozar la parterul blocului.Nu conteaza si nu
intereseaza nimic decat vanzarea ,profitul lor,cu ce disconfort pentru ceilalti nu conteaza.
Repet intrebarea: exista undeva in lege specificat ca pe acel loc de parcare poate "sta" o masina care nu este inscrisa la acea adresa?

In acest moment masina sotiei este luata leasing iar in talon are vechea adresa iar masina mea nu are numere de Bucuresti ci de Arges.

Multumesc anticipat.
@Catalinozaurusrex
Intrebarea dvs este absurda.
Logica este in felul urmator. Cineva, X, are un loc de parcare de la primarie. X are dreptul sa parcheze masina inscrisa in contract.
Deci dvs aveti dreptul de a parca masina respectiva pe acel loc.Insa puteti parca orice masina. Chiar mai mult puteti avea oricati vizitatori, 100 de masini diferite pe zi, care sa parcheze pe locul dumneavoastra. Singurul care ar putea face reclamatie pentru ca o alta masina ar parca pe locul respectiv sunteti chiar dumneavoastra. Nu inteleg ce problema aveti de va agitati atat.

Va fac vecinii reclamatie la primarie ca e ceva in neregula? Astea sunt povesti, nu aplecati urechea la toate prostiile.

Alte discuții în legătură

Lege parcare in fata blocului BlaKy BlaKy Buna ziua, Am tot cautat pe net si nu am gasit legea in vigoare care spune in ce conditii de inchiriaza aceste parcari. Problema este: De cateva zile s-au ... (vezi toată discuția)
Parcare de resedinta Roxana Gabriela Roxana Gabriela Buna seara, Mai am nevoie de un sfat: parcarea din fata blocului tocmai a fost impartita si locurile se vor plati. Eu am masina in leasing si se pare ca ... (vezi toată discuția)