Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate certificat mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate certificat mostenitor

Va supun atentiei urmatoarea speta: de pe urma defunctului X raman ca mostenitori - sotia supravietuitoare plus 3 fiice (majore).

Procedura succesorala notariala se deschide dupa expirarea termenului de 6 luni de catre sotie + 1 fiica; acestea dau declaratii pe proprie raspundere ca au acceptat succesiunea in mod tacit si ca nu mai exista alti mostenitori in afara de ele, in sensul ca aceasta fiica este unicul copil al defunctului.

Obtin certificatul de mostenitor ( sotia cu o cota de 1/4, iar fiica - 3/4) si procedeaza la vanzarea bunurilor( terenuri) ce alcatuiesc masa succesorala.

Celelalte 2 fiice descopera acest lucru abia dupa aproape 10 ani de la moartea tatalui ( cu precizarea ca acestea nu locuiesc in tara). Ce sanse au sa obtina nulitatea absoluta a certificatului de mostenitor pentru frauda la lege si cauza ilicita?

Multumesc!
nu cred ca tine cu cauza ilicita pentru ca daca declaratia este data dupa trecerea celor sase luni chiar daca in cuprinsul declaratiei nu este aratat ca mai sant si alti mostenitori probabil face referire la mostenitori acceptanti asa ca nu este cauza de nulitate absoluta. Nu se poate sustine in instanta ca cele doua mostenitoare neacceptante "au descoperit dupa 10 ani de la decesul lui decuis " ca mostenitorii acceptanti au dat o declaratie neconforma cu realitatea . Sa fim seriosi pot sustine cele doua ca n-au stiut de decesul autorului ? Ce fel de relatii de rudenie apropiate mai sant si astea ?
Actiunea civila de anulare a certificatului de mostenitor este inprescriptibila. Persoanele nedreptatite, in acest caz cele 2 fiice au tot dreptul sa solicite ca instanta sa dea o solutie in acest sens. Nu e timpul pierdut. Mult succes. ;)
POtrivit Art. 88. din Legea notarilor publici
"Cei care se considera vatamati in drepturile lor prin emiterea certificatului de mostenitor pot cere instantei judecatoresti anularea acestuia si stabilirea drepturilor lor, conform legii." Aceasta inseamna ca actiunea in anularea certificatului de mostenitor este o actiune personala, in sensul ca poate fi introdusa doar de cei ce se considera vatamati in drepturile lor, iar actiunile personale sunt prescriptibile in termenul general de 3 ani.
aditabora a scris:

nu cred ca tine cu cauza ilicita pentru ca daca declaratia este data dupa trecerea celor sase luni chiar daca in cuprinsul declaratiei nu este aratat ca mai sant si alti mostenitori probabil face referire la mostenitori acceptanti asa ca nu este cauza de nulitate absoluta. Nu se poate sustine in instanta ca cele doua mostenitoare neacceptante "au descoperit dupa 10 ani de la decesul lui decuis " ca mostenitorii acceptanti au dat o declaratie neconforma cu realitatea . Sa fim seriosi pot sustine cele doua ca n-au stiut de decesul autorului ? Ce fel de relatii de rudenie apropiate mai sant si astea ?

Lucrurile sunt putin mai nuantate!
La inmormantarea defunctului au fost toti mostenitorii - in speta, sotia supravietuitoare si cele 3 fiice - asa ca nu se pune problema ca nu au stiut de decesul tatalui.
Dezbaterea succesiunii a fost initiata dupa 7-8 luni de la deces, exact dupa plecarea din tara a doua dintre surori (cele excluse de la mostenire).
Mama impreuna cu fiica din tara au dat declaratii in sensul ca din casatoria defunctului cu sotia a rezultat o singura fiica - XY, astfel incat aceasta sa culeaga si cotele celorlalte fiice. Acesta este motivul pentru care invoc in speta cauza ilicita.
Abia in primavara acestui an, una dintre cele doua surori, venind in tara (pentru prima data in cei 10 ani), a descoperit in casa surorii lor inscrisuri din care reiesea ca se dezbatuse succesiunea fara ele; fac precizarea ca cele doua surori excluse au insistat sa se faca succesiunea inainte de a pleca din tara, iar in toti acesti ani au intrebat de nenumarate ori daca s-a facut vreun demers in acest sens. Raspunsul a fost de fiecare data negativ!
teo-dobrean, multumesc frumos pentru incurajari!