Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Perioada de proba - cu plata?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Perioada de proba - cu plata?

Pentru o perioada de proba, o zi, o saptamana, o luna.... o perioada stabilita....angajatul, sau persoana care o presteaza in favoarea angajatorului, este platita? Sau... este munca voluntara? (si potentialul angajat este la cheremul patronului, iar acesta isi face treaba cu ..."probele" angajatorilor?)
Va multumesc
conpama, utilizator
Obligatiile persoanei indreptatite sa primeasca indemnizatie de somaj :
lit b ) - sa comunice in termen de 3 zile agentiei fortei de munca la care este inregistrata orice modificare privind :
- incadrarea in munca
Dupa cum se scrie in O.U.G. nr. 17/2011 nu specifica ce fel de incadrare este . Sa spunemm ca se face C.I.M perioada de proba 90 zile , dupa care angajatorul spune ca nu mai are nevoie ( sau nu corespunzi ) si i-ti face lichidarea .Ca sa beneficiezi de somaj trebuie sa ai lucrat 12 luni fara intrerupere .
Cine castiga in acesta situatie , statul . :hammer: