Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita fara somatie de plata, avalizare BO ...
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita fara somatie de plata, avalizare BO in alb, iesire din societate, societate dizolvata

Buna ziua, va rog din suflet sa ma ajutati in problema urmatoare:

- am fost asociata la o societate impreuna cu cumnata mea, eu avand si calitatea de administrator

- am reusit sa luam un leasing pentru o masina utilitara in august 2008, prin divizia de leasing a bancii la care aveam contul bancar al societatii

- in momentrul semnarii contractului am avalizat 3 bilete in alb si mi s-a cerut actul casei unde am buletinul (eu nu am stiut ca atunci cand parintii mei au cumparat casa (au vandut intr-un cartier si au cumparat in altul) m-au trecut pe mine proprietar) sa faca o copie, am intrebat daca garantez cu casa ca nu mi s-a spus acest lucru si au spus ca nu, doar pentru siguranta sa stie unde sa-mi trimita corespondenta si sa fie aprobata linia de leasing mai repede. Fiind niste cunostinte (prietena de atunci a varului meu), am fost credula si nu am verificat

- eu din cauza neintelegerilor dintre mine si cumnata mea, la sfarsitul lunii octombrie 2008 am cesionat partile societatii catre ea prin act notarial impreuna cu toate drepturile si obligatiile aferente acestora, apoi am facut aceste inregistrari si la registrul comertului la data de 30 octombrie 2008

- am vrut sa merg si la banca, dar cumnata mea nu a vrut sa mearga impreuna cu mine. Am fost singura la banca, dar nu au vrut sa schimbe nici un act fara prezenta ei, in calitatea pe care o detinea de administrator. Nu am lasat nici o informare ca persoanaa fizica deoarece mi-au spus verbal ca ei nu o primesc si nu o inregistreaza, asa ca o fac degeaba.

- societatea nu a mai platit ratele catre firma de lesing, cel care a tinut legatura cu firma de lesing era cumnatul meu care nu avea nici o calitate in cadrul societatii, nici macar ca angajat

- in decembrie 2008 firma de leasing a ridicat masina, eu nefiind instiintata de ce s-a mai intamplat in societate si a introdus la plata BO reprezentand rate neplatite pana la ridicarea masinii

-BO a fost completat integral de catre banca la data de 02 decembrie 2008, pe format vechi, cu toate ca functionau deja noile formate de BO inseriate de catre banca

- celelalte doua BO nu stiu daca au fost folosite sau societatea de leasing sau inca le mai detine in alb

- in 30 aprilie 2009 societatea a intrat in insolventa (lucru pe care eu l-am aflat in ianuarie 2010 dand o cautate pe site-ul www.tmb.ro sa vad daca cumva este implicata intr-un proces cu furnizorii)

- pe 05 mai 2009 firma de leasing m-a executat silit, fara nici o somatie de plata, fara sa ma cheme la sediul lor sa ma instiinteze ca societatea nu a mai platit ratele si sa dicutam care este procedura in cazul in care societatea are rate neplatite si conform BO semnate de mine eu trebuie sa platesc in locul societatii

- eu nu am conturi personale, dar la acea vreme avem 3 credite pe care le plateam la zi indiferent de situatia mea financiara, fara nici o zi de intarziere, datorita acestei propiri nu am mai putut sa imi achit creditele, bancile m-au executat silit, am inchis 2 credite, iar unul in care era mama mea coplatitor, am putut sa o trec pe ea platititor si sa platesc, inca mai platesc la el si acum

-despre propire mi-a spus intr-un final una din bancile la care avem de plata creditele, deoarece eu vroiam sa platesc si ei nu imi puteau lua banii si i-am rugat sa-mi explice de ce si cum puteam rezolva problema cu dansii

- am luat legatura cu societatea de leasing in iunie 2009 cand intrasem in panica ca nu am mai putut sa-mi platesc ratele la credite, intai telefonic sa vad despre ce este vorba, nu au vrut sa-mi spuna ca societatea are rate neplatite, a intrat in insolventa si ei nu mai pot recupera de la ea acele rate neplatite. Mi-au vorbit foarte urat si m-au jignit, m-au amenintat ca daca in cateva zile nu vin cu toti banii pe care ii am de dat (10 000 euro), imi iau casa si sa iau aminte ca inregistreaza convorbirea, cel cu care am discutat era consilierul juridic al societatii. Le-am spus ca sunt de acord sa platesc, dar mai intai trebuie sa stiu ce reprezeinta acele sume. Din pacate nu m-am putut intelege cu dansul la telefon.

- prin amabilitatea unei prietene care este avocata (din pacate nu este specializata pe aceasta probema) am trimis o cerere de incetare a executarii in iunie 2009 la sediul societatii de leasing. Mi-au raspuns ca ei merg mai departe cu executarea. Nu am putut merge sa discutam personal deoarece societatea de leasing nu are sediul principal in localitatea in care locuiesc, iar in Bucuresti nu vrea nimeni sa discute cu tine.

- intre timp am imprumutat niste bani de la niste prieteni si am trecut casa pe numele mamei mele

- in septembrie 2009 am vrut sa mergem la executorul judecatoresc care se ocupa de acest dosar si care era in Brasov (alta localitate fata de localitatea unde are sediul societatea de leasing), dar acesta ne-a spus telefonic ca firma de leasing a retras dosarul de la el si sa nu mai batem drumul pana la dansul

- intre timp societatea la care am fost administrator care a facut leasingul pentru masina a fost lichidata la inceputul lunii septembrie 2010, dupa perioada de insolventa

- saptamana trecuta, pe 20 aprilie am primit o scrisoare de la firma de leasing, pe adresa din buletin, prin care ma anunta ca au pus propriri pe sumele detinute de mine in urmatoarele banci (si erau insirate toate bancile din Romania), am vazut ca au redeschis dosarul de executare silita in octombrie 2010

-niciodata nu mi-au trimis nici o somatie de plata, nu inteleg daca ma executa ca prsoana fizica (care nu mai am nici o calitate in acea societate de inainte de ridica masina societatea de leasing) pentru acele BO pe care le-am semnat, conform calitatii pe care o aveam la acea data in societatea respectiva, nu era normal imediat cum societatea a intrat in insolventa sa ma someze sa platesc ca persoana fizica si astfel rezolvam atunci, frumos problema fara sa trec prin chinul prin care am trecut pentru ca nimeni nu imi spunea nimic, dar pretindea ca am sa platesc 10 000 euro de pe o zi pe alta? Si astfel nici nu imi mai cereau mine dobanzi neplatite si daune morale. Mai mult decat atat nu mai treceam prin amenintarile telefonice ca imi iau casa si raman pe drumuri, atat eu cat si familia mea, pentru niste sume pe care daca le cereau si erau indreptatiti sa le incaseze de la mine le plateam.

- sumele sunt urmatoarele: aprox 3 600 euro suma de pe BO reprezentand rate neachitate, aprox 1 900 euro dobanzi neplatite pana la ridicarea masinii si 4 430 euro daune morale.

Ce pot sa fac in acest caz? Este normal ce fac si cum se comporta?

Multumesc anticipat pentru sfaturi.

pam@, utilizator
Buna ziua,

Am revenit cu solutia la problema mea: dupa ce ne-am judecat, instanta a decis sa imi dea castig de cauza si sa anuleze executarea silita pe motiv ca nu s-a facut somatie de plata.

M-a ajutat foarte mult avocatul pe care l-am avut pentru ca s-a mai intalnit cu astfel de cazuri.

Va multumesc tuturor pentru sfaturi si va doresc o activitate cat mai intensa :)

pam@, utilizator