Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract cesiune parti sociale - trebuie facut la ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract cesiune parti sociale - trebuie facut la notar?

Buna seara! Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca in cazul unei cesiuni de parti sociale este neaparata nevoie ca sa fie incheiat contractul de cesiune la notar; nu se poate ca administratorul societatii (cel care va ramane unic asociat si administrator) sa isi intocmeasca singur actele necesare efectuarii cesiunii (act constitutiv actualizat, hotararea AGA) si sa le depune la Registrul Comertului? Are nevoie de notar sau de avocat? In afara de declaratia de asociat unic la notar, eu zic ca nu ar mai fi nevoie de nimic, daca semneaza si el si cedentul contractul de cesiune pe toate paginile. Am dreptate?
lori2007, utilizator
Stimata doamna Lisievici,

Domnul a intrebat daca trebuie sa intocmeasca actele la notar. Eu i-am raspuns ca le poate face si singur, iar un avocat i le poate certifica. Asa am inteles eu. Poate dumnealui s-a referit la forma actelor in general nu numai la ceea ce am inteles eu.

Asta nu va indreptateste insa sa abordati acest ton fata de mine, iar daca acest ton este reprezentativ pentru un consultant, atunci nici nu doresc sa ajung vreodata consultant. Prefer anonimatul ca sa pot savuta aroma dosarelor in care castig impotriva unor distinsi domni consultanti. Este mult mai fin parfumul acesta.

In plus, oamenii prefera sa isi asigure linistea ca un act a primit forta juridica printr-o "forma de aviz" (ca sa ma exprim asa) al unei persoane abilitata sa investeasca cu o astfel de putere actele incheiata de partile fara studii juridice. Asta creeaza confort omului de rand si il scuteste de framantari de tipul "o fi bine ce-am facut?"

In alta ordine de idei am intalnit judecatori care au fost la un pas de a respinge cereri de inregistrare a unor astfel de mentiuni pe motiv de neatestare a unora dintre actele enumerate de initiatorul acestui topic. Si stiti forte bine ca instanta este suverana in a aprecia!

Eu prefer sa economisesc timpul, banii si bataia de cap...

Si mai indraznesc sa adaug ca sunt acte de tipul celor enumerate in acest topic pe care Registrul nu le cere in forma nici macar atestata de avocat, dar alte autoritati care sunt competente sa emita avize le cer in forma AUTENTICA (a se vedea ca exemplu autorizatia data firmelor de paza, unde IGP-ul nici macar forma certificata de avocat nu a primit-o, dara-mi-te cea sub semnatura privata!)

Indraznesc sa concluzionez ca sunt dezamagita de iesirea Dvs. si imi prezint scuze celorlalti utilizatori pentru aceasta neplacuta replica.

Cu stima,
Av. Amalia Andrei
avocat.consult, utilizator
avocat.consult a scris:
Domnul a intrebat daca trebuie sa intocmeasca actele la notar. Eu i-am raspuns ca le poate face si singur, iar un avocat i le poate certifica. Asa am inteles eu. Poate dumnealui s-a referit la forma actelor in general nu numai la ceea ce am inteles eu.

Intrebarea nu se referea strict la redactarea actului, ci la forma sa finala in care se depun la registrul comertului. Dvs. i-ati raspuns ca le poate redacta singur, dar ca TREBUIE sa apeleze cel putin la avocat, daca nu chiar la notar, ceea ce este fals.

avocat.consult a scris:
Are cel putin nevoie de avocat care sa certifice contractul de cesiune.
[...]
- unul dintre asciati poate incheia contractul de cesiune de parti sociale si impreuna cu celalalt asociat sa merga la avocat doar pentru darea de data certa actului sau la notar pentru autentificarea actului, ambele variante fiind perfect legale.
- unul dintre asociati va putea redacta actul constitutiv si poate merge cu el singur, fara a fi necesara prezenta celuilalt asociat, la avocat pentru darea de data certa sau la notar pentru autentificare, iar apoi la registru pentru inregistrarea mentiunii.

Asta nu va indreptateste insa sa abordati acest ton fata de mine, iar daca acest ton este reprezentativ pentru un consultant, atunci nici nu doresc sa ajung vreodata consultant.

In caz ca n-ati observat, eu nu sunt consultant, ci administrator. In aceasta calitate am datoria sa asigur o calitate ridicata a raspunsurilor date pe forum precum si, in masura posibilului, concordanta lor cu legea. Or raspunsul dvs nu a fost in acord cu legea, ceea ce justifica tonul meu.

Prefer anonimatul ca sa pot savuta aroma dosarelor in care castig impotriva unor distinsi domni consultanti. Este mult mai fin parfumul acesta.

Doamna, aici e un forum de discutii, nu vreo lupta parfumata.

In plus, oamenii prefera sa isi asigure linistea ca un act a primit forta juridica printr-o "forma de aviz" (ca sa ma exprim asa) al unei persoane abilitata sa investeasca cu o astfel de putere actele incheiata de partile fara studii juridice. Asta creeaza confort omului de rand si il scuteste de framantari de tipul "o fi bine ce-am facut?"

Din nou convingerile dvs mai presus de intrebarea la care ati raspuns... Lori2007 nu avea nicio dilema daca va fi bine sau nu, ci daca "este neaparata nevoie ca sa fie incheiat contractul de cesiune la notar; nu se poate ca administratorul societatii (cel care va ramane unic asociat si administrator) sa isi intocmeasca singur actele necesare efectuarii cesiunii (act constitutiv actualizat, hotararea AGA) si sa le depune la Registrul Comertului?"

In alta ordine de idei am intalnit judecatori care au fost la un pas de a respinge cereri de inregistrare a unor astfel de mentiuni pe motiv de neatestare a unora dintre actele enumerate de initiatorul acestui topic. Si stiti forte bine ca instanta este suverana in a aprecia!

La fel de bine cum stiu ca un avocat are datoria sa se prezinte la termen si sa sustina cauza. N-am auzit inca de vreun judecator de la registru sa respinga vreo cerere pe asa motiv, cu avocatul langa el.

Eu prefer sa economisesc timpul, banii si bataia de cap...

Sigur, tot timpul e mai simplu sa dansezi cum ti se canta decat sa te bati cu pumnul in piept ca ceea ce ti se canta e pe langa lege.

Indraznesc sa concluzionez ca sunt dezamagita de iesirea Dvs. si imi prezint scuze celorlalti utilizatori pentru aceasta neplacuta replica.

Doamna, cred ca n-ati inteles. Eu nu am avut o "iesire" ci o interventie de administrator, explicatia fiind mai sus. Ma intreb daca nu cumva dezamagirea ar trebui sa va fie cauzata de faptul ca ati raspuns eronat si bazat pe convingerile dvs pe care le-ati pus mai presus decat nevoia exprimata de lori2007, decat de faptul ca eu v-am atentionat tocmai asupra acestor aspecte.
ContSters20980, utilizator
eu am facut act aditional la actul constitutiv in care am scris ca x, cetatean roman, domiciliat in ...identificat cu....., denumit cedent, inteleg sa cesionez ferm si irevocabil cele z parti sociale in valoare de ...lei catre xy, cetatean roman, cu domiciliul in ...., identificat cu,...., denumit cesionar. Eu, xy, cesionar, declar ca primesc ferm si irevocabil de la cedent cele z de parti sociale a cate x lei fiecare, preluand astfel toate drepturile si obligatiile aferente. Actul aditional il semneaza cedentul si cesionarul, este pusa stampila societatii, se face in 6 exemplare orginale, doua se depun la reg comertului, pe un exemplar se trece numarul de caractere
daca ramane un singur asociat, se face verificarea la registul comertului privind asociatul unic
si se depune actul constitutiv actualizat
toate inscrisurile pot fi facute si sub semnatura privata
daca cel ce devine asociat unic a fost asociat in societate nu mi s-a cerut sa dea declaratie si specimen de semnatura, acestea au fost cerute in cazul in care este un asociat din afara societatii
Buna ziua!
Hotararea AGA, actul constitutiv actualizat le puteti face dvs., sub semnatura privata.
Contractul de cesiune si declaratia le pot face numai avocatul (atestate), sau notarul (autentice).
In atentia celor care contesta acest lucru, le recomand sa inregistreze o cesiune facuta in baza unui contract sub semnatura privata inainte de a-si exprima parerea pe site! Verificarea practica a celor afirmate denota minimum de bun simt!
Cu stima,
av. Silviu Serban
Eu am inregistrat cesiuni cu contract sub semnatura privata si nu a fost NICIO PROBLEMA. Si nu o cesiune, ci mai multe.
Toate actele, in afara de Declaratie pe proprie rapsundere se pot face sub semnatura privata.
Mi s-a atras si mie atentia mai demult si am verificat practic, se poate, nu e nicio problema.