Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cenzor Asociatie de Proprietari-urgent
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cenzor Asociatie de Proprietari-urgent

Buna ziua,
Sunt cenzor la o Asociatie de Proprietari infintanta de curand. Acum cateva ore am constatat ca s-a afisat prima intretinere . Lista nu este semnata decat de administrator. Din cunostinetele mele stiu ca aceasta lista trebuia semnatata atat de mine cat si de presedintele blocului. Este valabila lista daca nu are toate semnaturile? Avea drepul administratorul blocului sa o afiseze fara sa ma consulte? Am citit atat legea 230/2007 actualizata cat si normele ei dar nu am gasit nicaieri aceasta precizare.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cu stima ,
Alina
@george_neagu
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia ,in conformitate cu art 31 din L nr 230/2007
Administratorul de imobil detine calitatea de angajat al asociatiei de proprietari avand limita de competenta de executie a dispozitiilor presedintelui si comitetului executiv
Nu exista prevedere imperativa privitor la persoana care afisaza lista de intretinere,in schimb ,viza pentru legalitate a listei de intretinere o constituie strict viza,semnatura si stampila cenzorului sau persoanei desemnate de comisia de cenzori sa semneze lista de intretinere lunara
Teoretic da, in practica se mai calca pe picioare unul pe altul.
Avand in vedere posibilele consecinte ale incalcarii normelor,o persoana responsabila ,nu permite a fi calcata pe picioare,nu de alta dar raspunderea este individuala
goe_07 a scris:

@george_neagu
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia ,in conformitate cu art 31 din L nr 230/2007
Administratorul de imobil detine calitatea de angajat al asociatiei de proprietari avand limita de competenta de executie a dispozitiilor presedintelui si comitetului executiv
Nu exista prevedere imperativa privitor la persoana care afisaza lista de intretinere,in schimb ,viza pentru legalitate a listei de intretinere o constituie strict viza,semnatura si stampila cenzorului sau persoanei desemnate de comisia de cenzori sa semneze lista de intretinere lunara

repet,stampila asociatiei sta numai la presedinte si fara semnatura lui si fara stampila asociatiei, lista este teoretic nevalida.
comisia de cenzori "atesta" legalitatea componemntei cheltuielilor si calculelor din lista.
deci in final lista afisata trebuie sa fie semnata de cenzor si contrasemnata si stampilata de presedinte.in cazul nerespectarii legilor, cei doi raspund penal si financiar
Sunt de acord cu dvs.
Am avut o discutie cu administratorul blocului, dar exista o problema: mi s-a reprosat faptul ca nu am cerut sa verific si ea era obligata sa o afiseze cf legii (desi nu am fost anuntata ca va afisa intretinerea mai ales ca este si prima afisata)

Legat de procedura: intradevar am facut o greseala ca nu am facut o procedura in scris (asa nu mai existau astfel de probleme).

Mai exista o problema , de fapt de asta este si colaborarea atat de proasta : in urma Adunarii Generale , firma de administrare a reziliat contractul printr-o notificare . Deasemenea avertizeaza ca nu v-a preda actele administratiei pana cand nu li se va plati factura . Din cunostintele mele juridice in cazul in care aceasta factura nu este achitata poate sa dea Asociatia in judecata in baza contractului semnat dar actele trebuiesc predate in momentul incetarii contractului.

Sincer, nu ma gandeam ca o sa intampin atat de multe probleme (ma refer la cele de procedura si discutii ) in momentul in care am acceptat sa fiu cenzor.

irinaalina, utilizator