Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contestare titlu executoriu impozit anual
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contestare titlu executoriu impozit anual

Am primit o somatie cu data de 5 mai 2011 pentru suma de 1244 de lei reprezentând diferente de impozit anual de regularizat.De aceasta somatie este capsat un titlu executoriu pt.aceasi suma, dar detaliaza faptul ca 730 lei e o decizie de impunere din 6 ian.2009 + inca 4 decizii calcul accesorii care insumează impreuna 1244 lei.Eu muncesc la același ONG din 2002 si nu am venituri din alte surse decât cele din salariu nu inteleg de unde provine aceasta datorie. Am fost la Admin. Fin. de sector si mi s-a spus ca e o datorie din 2004, ca ei mi-au trimis in 2009 o somatie si ca acum au revenit cu alta insotita de acest titlu executoriu. Cand am replicat ca eu nu am avut alt venit decat salariu mi s-a spus ca in situatia mea fiscala (am inventat termenul, sorry) din 2004 am 2 fise fiscale si ca suma impozitelor datorate de pe cele 2 fise este mai mare decat a primit statul. Pt. ca nu-mi vine sa cred ca Organul Fiscal a gresit va intreb cat de tare pacatuiesc gandindu-ma ca m-a "pacalit" angajatorul meu neplatindu-mi tot impozitul datorat la momentul respectiv? Alte intrebari:1) Cum pot contesta somatia pe care eu nu am primit-o in 2009? 2) Datoria din 2004 se poate prescrie daca as avea castig de cauza in contestarea somatiei din 2009? 3) Cat de mare ar fi trebuit sa fie venitul meu in 2004 pentru ca sa rezulte o decizie de impunere de 730 de lei? Imi pare rau, dar nu am tinut fisele fiscale. Cred ca va imaginati cu totii cat de prost poate sa pice vestea ca am sa dau 1250 de lei la stat pe o astfel de criza si pentru ca nu am platit un impozit de acum 7 ani de care nici nu aveam habar! Va rog frumos sa incercati sa-mi raspundeti. Multumesc anticipat
Desi dl. adutescu mi-a atras atentia asupra celor 15 zile eu am ajuns in ultima zi, in ultimele 30 de min. sa depun contestatia! Nu faceti ca mine! Iata ce am gresit: am dedus ca aceasta contestatie este simplu de construit cu ajutorul modelelor de pe net si cu ajutorul celor de pe forum. M-am bazat doar pe aceasta actiune-contestatia.
Cand am inceput sa construiesc contestatia mi-am dat seama ca nu aveam destule date sa vorbesc despre prescriere, in Somatie pomenindu-se numai de o regularizare de impozit din 2009. Chiar daca dovedeam ca nu m-au anuntat la timp si conform legii, maxim puteam obtine stergerea penalizarilor, ori eu eram convins ca era o greseala. (Vreau sa va spun ca pana azi dimineata am fost convins ca e o greseala. Memoria mea slaba e de vina si superficialitatea, dar mai este un vinovat, cu o pondere de vina mai mare, cred eu! ) Am facut o noua vizita la Admin. Fin. unde am fost placut surprins sa vad ca persoana care se ocupa de aceste somatii a fost dispusa sa piarda 1h si jumatate pana ce am descoperit din ce an venea datoria mea, ce angajator imi platise si cat. A durat mult pt ca sistemul informatic se misca foarte greu. Oricum va spun ca oamenii aia au mult de lucru si resurse putine.Am (re)descoperit ca in 2004 am avut o alta sursa de venit, fapt sustinut de o Fisa Fiscala 2 (FF2). Am primit o copie si sfaturi cu privire la ce as putea sa fac mai departe, eu inca neamintindu-mi nici de FF2, nici de banii luati. Ideea este: pe FF1 avusesem aproape 132 milioane si de primit 2 milioane, dar exista si FF2 cu aproape 6 mil. (2 luni de plata) si un impozit de dat de aprox 1,1 mil. Dincolo de faptul ca nu-mi aminteam sa fi castigat 6 mil. in 2004, am intrebat cum e posibil ca luand eu 6 mil. sa fiu nevoit sa returnez statului 730 - cat era pe decizia de impunere din 2009? Inca nu cunosc raspunsul la aceasta intrebare, desi am fost si la inspectorul care mi-a calculat aceasta impunere in 2009. Acelasi inspector m-a asigurat ca mi-a trimis somatie si s-a mirat ca eu nu am avut nici o reactie pana acum. S-a oferit chiar sa imi dea o copie a dovezii, ori asta mi s-a parut un lucru de o amabilitate iesita din comun. Din pacate nu a gasit aceasta dovada, dar mi-a spus ca pot face o cerere, nu mai ca poate dura o luna sau 2. Am inteles ca era vorba de o decizie de impunere automata (?) si am interpretat ca se genereaza automat la limita celor 5 ani de prescriere, dar nu sunt sigur. Vreau sa subliniez cat de ciudat mi se pare : Am o datorie in 2004, nu ma anunta in 2005, nu platesc, la fel in 2006,2007,2008, iar in ianuarie 2009 fac o decizie de impunere pe aceeasi suma (cred) din 2004 si o trimit prin posta. Nu mai trimit nimic in tot anul 2009 (deci 11 luni), nu trimit nimc nici in 2010 (alte 12 luni) si trimit o somatie si un titlu executoriu in mai 2011 ! Se scurg astfel 27 de luni intre o somatie si - practic - o executie. Eu am vazut chiar azi ca sunt putini oameni, ca sistemul informatic, acum, in 2011, este deosebit de greoi, dar ... totusi, totusi ... e o problema sistemica.... Eu nu am primit somatia din 2009; am si o microintreprindere si aia cu datorii, si pt aia am mai primit somatii, am primit-o pe acesta acum, in mai... Era sa nu mai depun contestatia la executarea silita pt. ca aproape ma convinsese inspectorul ca a trimis somatia in 2009, dar eu nu imi amintesc. Am descoperit - printr-un noroc - ca am avut intr-adevar in 2004 o activitate suplimentara la job-ul meu pentru care am primit ceva bani, dar memoria nu ma ajuta sa spun cati si cand , cu precizie. Sigur , fac o legatura cu acesta FF2, cu somatia, dar nu pot fi sigur. Si vreau sa va spun ca angajatorul acela a recunoscut azi ca nu mi-a trimis FF2, atunci. Iar activitatea remunerata atunci a avut o stransa legatura cu job-ul meu si nu-mi amintesc sa fi semnat un contract sau un stat de plata, dar imi amintesc ca cineva mi-a dat niste bani si ca a fost putin neasteptat si ca m-am bucurat de ei. Asa ca fiti atenti cand primiti bani, fiti atenti cand va angajati sa faceti un extra-job, fiti atenti la conditiile de plata si pt ca memoria chiar daca va ajuta acum, va poate insela mai tarziu, asa ca sfatul meu este sa va notati si sa fiti atentie la taxe! Asa ca am un proces in noiembrie si nu imi pare bine.
As fi platit impozitul acela in 2004 daca stiam de el! De fapt nu as fi primit sa muncesc si sa fiu platit daca as fi stiut ca asta ma conduce la un impozit mai mare decat venitul. Motivul pentru care am depus contestatia a fost pentru ca am vrut sa se suspende executia silita suficient timp cat sa pot sa aflu daca am fost atat de prost incat sa semnez un contract prin care sa pierd practic bani, sau doar am fost prostit. Ca sa fie dracul si mai negru angajatorul care mi-a facut FF2 la momentul 2004 era o institutie de stat care a fost desfiintata si ale carei "ramasite" au fost preluate acum de 4 alte institutii...
Peste o zi-doua puteti verifica pe portalul instantelor www.noulportal.just.ro sau pe aparatele de pe sala instantei ce numar de dosar vi s-a acordat.
Mai intocmiti un inscris ( in cate exemplare trebuie, si de comunicat), in care mentionati nr de dosar atribuit, completul si termenul, datele dvs. de identificare, in care mentionati ce ati uitat. Il denumiti precizari.
Succes!
Multumesc
Asa e: mereu uit cate ceva. Numai ca, dupa cum scriam aici, am uitat ca am lucrat pe bani si ca inca nu-mi amintesc daca am semnat un stat de plata, un contract/conventie civila, sau daca am primit fisa fiscala 2. ... Nu cred ca ma ajuta daca as mentiona ca am uitat toate acestea (si cine stie cate altele)
Dar am sa incerc sa descopar daca am semnat statul de plata, daca am un contract semnat, daca cei care au trimis FF2 la Fisc au dovada ca mi-au trimis-o si mie si am sa incerc sa obtin de Admin Fin. dovada de primire a Somatiei din 2009. Si am sa le pun, cum ziceti dvs., printr-un inscris la dosarul cauzei. De fapt daca acea copie a dovezii de primire a Somatiei mi se va parea corecta si reala, nu vad de ce as mai continua actiunea in justitie si as renunta. Poate ca ar merita sa continui cu o actiune impotriva celui care m-a platit dar nu mi-a dat si mie FF2, dar fiind vorba de un organism desfiintat si dezmembrat mi se pare dificil. Oricum am sa mai trec pe la Admin. Fin. si sa-i rog sa-mi explice cum de un om care munceste pt 6 lei, trebuie sa dea 7, 3 inapoi, adica sa-i rog sa-mi explice si mie cum au ajuns la decizia de impunere de 730 de lei. Poate am sa reusesc sa aflu de la cineva cum se facea calculul de impozit in 2004 si din ce treapta in ce treapta de impozitare am sarit eu cu cei 6 mil.
Vom trai si vom vedea
Solicitati AFP sa puna la dispozitia instantei actele care au stat la baza calculelor respective. Repet, mentionati tot ce considerati necesar solutionarii cauzei.
Eventual puteti solicita expertiza, dar va trebui sa o platiti ( in jur de 1.000 lei).
Da-ti-mi voie sa glumesc: dupa ce in 2004 am muncit si am castigat 600 de lei pt ca la sfarsitul anului sa dau inapoi 730, acum ar trebui sa ma duc la tribunal sa platesc judecata 110 lei, o expertiza de1000 de lei pentru ca sa nu platesc 1244 de lei? A! si nici nu am pus avocatul, pentru ca fara avocat, adica singur, as fi in stare sa pierd si procesul , adica sa platesc si cei 1244 de lei. Nu domnule, cred ca eu sunt apa si banii sunt ulei: nu ne amestecam!
Va multumesc pt. ca ma faceti sa nu ma simt singur