avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1887 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... este sau nu avocat?
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

este sau nu avocat?

buna seara
am si eu o mare problema
va rog sa ma indrumati cum as putea verifica daca avocatul meu este AVOCAT sau doar mi-a mancat bani degeaba!
problema e cam asa :mi-am angajat un avocat, i-am facut procura judiciara sa ma reprezintre ,dar ulterior am aflat din anumite surse ca defapt nu este avocat! este posibil? sa prezentat de 2 ori la proces si la amanat
,altceva nu a facut! cum as putea afla daca ESTE SAU NU AVOOCAT? VA ROG AJUTATI-MA!!!!!!!!!!!!!!#-o!
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 16:37, 10 Ianuarie 2012
Si cum va dovedi ca respectivul a pretins ca este avocat?
1. faceti-va probe in sensul ca afirma ca este avocat ( martori , inscrisuri)
2. plangere la politie/Parchet deoarece conform legii avocaturi , practicarea avocaturii fara drept constitue infractiune

3. rezilaliati contractul si cererti-i banii inapoi; puteti cere un termen pet angajare de avocat in instanta , dupa ce probati ca v-ati aflat in eroare.
Subiectul are jumatatede an. Daca userul revenea cu ceva informatii, il indrumam si cum sa dovedeasca.
Asa, in lipsa de date concrete, ce pot spune? Sa inventez posibileprobe care nu exista?
Oricum, procura aia e un punct bun de plecare pentru prezumtii.
AVLIL a scris:

Subiectul are jumatatede an. Daca userul revenea cu ceva informatii, il indrumam si cum sa dovedeasca.
Asa, in lipsa de date concrete, ce pot spune? Sa inventez posibileprobe care nu exista?
Oricum, procura aia e un punct bun de plecare pentru prezumtii.


Din moment ce are procura notariala ,este doar reprezentant conventional in deplina conformitate cu prevederile cpc.Or aceasta nu poate fi asimilata cu avocatura clandestina.Singura diferenta intre acest procurist si avocat este aceea ca primul nu poate depune concluzii pe fondul cauzei verbal,dar poate sa ceara un termen scurt pentru a depune concluzii scrise.Ma refer la codul de procedura civila si nu la legea ce reglementeaza activitatea avocatilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pedepse legale pentru avocati necinstiti janblanaru janblanaru va rog sa ma ajutati in rezolvarea urmatoarei situatii. Am fost reprezentat intr-un proces (imobiliare) la judecatorie de un avocat, angajat de partea adversa ... (vezi toată discuția)
Reprezentare in instanta prin mandat/procura cosmin19002003 cosmin19002003 Buna ziua. As avea o intrebare. Am terminat Facultatea de Drept acum cativa ani, insa nu am profesat. Un vecin al meu care imi este si o ruda mai indepartata ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune ilieverdet ilieverdet buna ziua. am angajat un avocat pt un caz de uzucapia in caras-severin dar am un an de cand tot ma minte si nu vrea sa inainteze actele in instanta imi tot ... (vezi toată discuția)