Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... recalcularea taxei de poluare in functie de emisiile ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

recalcularea taxei de poluare in functie de emisiile CO2 la Euro2

am depus le trezorerie o cerere dupa multe insistente a fost primita si am cerut recalcularea taxei de poluare in functie de emisiile CO2 facute in Germania,act tradus is legalizat.Mi s-a spus sa astept 30 zile,timp in care nu pot cicula si expira actul RAR.Ce pot face????Vorba lui Andy Moisescu"NU SCHIMBAM SI NOI CEVA?":-/
Pt dl Vicom51

Pe Briful VW Golf 3 TD scria clar EURO 2 - iar in casuta 14.1 cod cheie : 0425 . In textul final al Brifului apare o prescurtare a catalizatorului euro 2 montat de noi in Germania. Cu acestea problema a fost inchisa in 2 minute la RAR Bucuresti. E drept ca intitial am primit telefonic categoria euro 1, dar dupa vizita la Bucuresti, lucrurile s-au clarificat imediat. La V9 nu trebuie sa apara ceva. Interesant este codul de la 2.1 si 14.1 Ele confirma norma adevarata euro.
Imi pare rau, dar daca aveti pe Brif E2....inclin sa cred ca este EURO 1 . Daca aveam codurile va raspundeam exact.
Aveti insa o posibilitate de montaj catalizator euro 2. Costul montajului la un diesel este de 3-4 ori mai mare decit la benzina. Ideal era de facut asta inainte de venirea in tara, insa asta presupunea si RE-imatricularea la Landrasamt.
asa ca ....sa fim sanatosi ....taxa asta Tariceanu/Citroen ...nu trebuia sa existe, atit timp cit Harley Davidson de 1200 cmc nu plateste taxe ....

Referitor la ce scrie Alinel, este lege clara a nostrului guvern, ca la taxa de poluare, va fi luata in consideratie " data imatricularii " si nu cea a fabricatiei..... Bineinteles ca orice copil intelege ca a fost data in defavoarea clientului si in folosul statului, pentru o incasare mai mare, deoarece cu cit e mai vechi autoturismul, taxa scade...
Asta-i viata Domnilor...
Imi cer scuze ca postez acest mesaj asa tarziu si sper ca domnul Rusu sa imi dea si mie un sfat:
masina mea e din 1993, in brif am SCHADSTOFFARM EURO 2, la casuta 2.1 am 0708 iar la casuta 14.1 am 0425
rugamintea mea este... cum sa procedez... deoarece am un prieten ce lucreaza la RAR Maramures (unde locuiesc) care dupa verificarea seriei de motor mi-a spus ca este EURO 1 ceea ce inseamna 900 Euro ...
Va rog foarte mult sa imi spuneti cum pot sa procedez...!
Va multumesc
V-am raspuns si pe privat, dar va raspund si aici.
Acest 0425 inseamna clar EURO 2 si nu pot ai nostri contesta clasificarea germana din 2007.
Studiati tabelul de mai jos, ( postez linkul ) eventual il printati si mergeti cu el la RAR.
Uitati-va bine daca nu cumva masina dvs are catalizator euro 2 montat de proprietar.
Nemtii fac asta, pt o taxa anuala cit mai redusa. E f posibil, ca seria motorului sa fie conform euro 1 - dar daca aveti 0425- ori are catalizator, ori este Euro 2 clar. ( ar fi trebuit sa scrie si in Briful german Euro 2 )
Sint curios ce rezolvati in final

Linkul : [ link extern ]

Tocmai azi discutam cu prietenul meu de la RAR si mi-a spus ca se poate doar daca am factura de montare a catalizatorului care eu nu mai am de unde sa fac rost de ea...
Am sa vad ce pot rezolva...!
Va multumesc...
Tocmai azi discutam cu prietenul meu de la RAR si mi-a spus ca se poate doar daca am factura de montare a catalizatorului care eu nu mai am de unde sa fac rost de ea...
Am sa vad ce pot rezolva...!
Va multumesc...