Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Taxe si impozite pt PFA
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Taxe si impozite pt PFA

Am un PFA, infiintat anul trecut (la primarie).

As dori sa stiu cu noile modificari, ce impozite si taxe trebuiesc achitate? Raman aceleasi? In afara impozitului pe profit, ce altceva mai trebuie platit? Sanatate, pensii? (astea le platesc deja prin intermediul cartii de munca, la societatea la care lucrez).

Pot sa imi trec (acum) ca si cod de activitate domeniul imobiliar? (6831,etc) - domeniu ce nu figura la PFA-uri pana anul asta?

Multumesc.

Liviu
In codul fiscal sunt cuprinse cheltuielile pe care le poate efectual un AF in raport de venituri si cheltuielile ce sunt acceptate de codul fiscal platiti cei 16 %, apelati la codul fiscal si normele de aplicare, va vor ajuta sa intelegeti mai bine ce doriti sa intrebati .
anamarian a scris:

daca e VENIT Inseamna ca ai scazut deja cheltuielile .Iti trebuie un contabil !

Anamaria vad ca vrei sa schimbi legea. Venitul este brut sau net. Venitul net se impoziteaza. Se poate opta pentru a fi impozitat in sistem real sau la norma de venit. :rtfm:
Daca optati pentru impozitare la norma de venit, platiti 16% la venitul stabilit prin norma respectiva, prin plati anticipate, trimestriale, fara a mai deduce cheltuieli.
florentina albu a scris:

Daca optati pentru impozitare la norma de venit, platiti 16% la venitul stabilit prin norma respectiva, prin plati anticipate, trimestriale, fara a mai deduce cheltuieli.

Ok, si daca nu? Ce optiune exista?

Multumesc.
leevyou a scris:

florentina albu a scris:

Daca optati pentru impozitare la norma de venit, platiti 16% la venitul stabilit prin norma respectiva, prin plati anticipate, trimestriale, fara a mai deduce cheltuieli.

Ok, si daca nu? Ce optiune exista?

Multumesc.

Avantaje PFA
Pot fi deduse (scazute din venituri) toate cheltuielile legate de business, plus cele declarate:

intretinerea propriului apartament,
amortizarile si dobanzile legate de achizitionarea unui autoturism,
o achizitie imobiliara etc.
Tinerea contabilitatii in partida simpla

PFA-ul poate dispune de banii "afacerii" in orice moment.
Persoana fizica care desfasoara activitati economice in mod independent are calitatea de angajat propriu.
Persoanele fizice care desfasoara activitati economice in mod independent nu pot angaja persoane cu contract individual de munca pentru desfasurarea activitatilor pentru care s-a obtinut autorizatia.

Impozite si contributii mai mici:
contributie la sanatate 6,5 %
impozit pe venit 16 % (calculat pe diferenta intre veniturile impozabile si cheltuielile deductibile) *
* sau o suma fixa, determinata pe baza normelor anuale de venit