avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1314 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... desfacerea cm in perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

desfacerea cm in perioada de proba

Cum considerati desfacerea unui contract de munca pe durata nedet., dar cu o luna de proba, in care, angajatorul , prin notificare scrisa iti desface contractul, inainte de implinirea celor 30 de zile, desigur, nu pentru necorespundere profesionala, nici pentru indisciplina,...ci pentru ca,de exemplu, unui sef nu-i plac ochii tai...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:40, 28 Iulie 2008
Eu m-am referit la mesajul dat de monya ;)
Unde legea nu prevede , nici judecatorul nu distinge ..... in perioada de proba se pot testa mai multe calitati ale unui salariat , nu numai pregatirea profesionala :)
tudorvaleriu a scris:

Marianna a spus clar ca nu e vorba de necorespundere profesionala.
Desi parerea mea este ca perioada de proba este tocmai pentru a proba pregatirea profesionala.


Asa este, Tudor, nu e vorba deloc de necorespundere profesionala, dimpotriva...

Cum a spus cineva mai sus, cm a fost desfacut pur si simplu , ca nu -i placea angajotorului (seful direct), mai slab pregatit,...de ochii mei.

Mi se pare un abuz de drept, insa nu poate fi dovedit.

Totusi intrebarea mea ar fi daca stiti, in practica, asemenea cazuri solutionate in instanta, sau unde le pot gasi.

Multumesc tutror!

O zi si un we, placut!
E dificil sa probati in instanta netemeinicia desfacerii CIM. Si daca a fost vorba numai de o luna, v-ati atasat asa de tare de acel loc de munca? Cautati alt loc de munca pentru ca legea, in acest caz, il apara pe angajator. Si chiar daca presupunem ca ati castiga in instanta credeti ca veti avea viata buna cu angajatorul? Tot va trebui sa plecati. Mai bine acum! Succes!
Contractul individual de munca poate incetain orice moment si se va notifica cealalta parte.
In cazul dvs poate ca a fost mai bine asa, decat sa va "scoata peri albi" mai tarziu. Incercati sa va gasiti un alt loc de munca.
tudorvaleriu a scris:

E dificil sa probati in instanta netemeinicia desfacerii CIM. Si daca a fost vorba numai de o luna, v-ati atasat asa de tare de acel loc de munca? Cautati alt loc de munca pentru ca legea, in acest caz, il apara pe angajator. Si chiar daca presupunem ca ati castiga in instanta credeti ca veti avea viata buna cu angajatorul? Tot va trebui sa plecati. Mai bine acum! Succes!


Am spus-o si eu, ca este dificil sa demonstrezi in instanta abuzul de drept, pe care asa, il consider.

Nu e vorba de atasament!

este vorba de un principiu, care ar trebui chiar foarte bine luat in considerare, ca si lege ferenda...

Oricum, am plecat de acolo,ca doar, m-au notificat,.ce naiba!?

de azi....pe maine...no coment!


Data post: Vineri, 25 Iulie 2008, 19:59
Subiect: RE: desfacerea cm in perioada de proba

nikol.ilea a scris:


Contractul individual de munca poate incetain orice moment si se va notifica cealalta parte.
In cazul dvs poate ca a fost mai bine asa, decat sa va "scoata peri albi" mai tarziu. Incercati sa va gasiti un alt loc de munca.



Sint extrem de dezamagita, de unele raspunsuri, ce-i "drept", foarte intelepte!

Nu vreau sa ma vir pe gitul cuiva, totusi, era o intrebare cu aspect juridic, nu de "filosofie"

Multumesc, oricum!

Deci, cu Dumnezeu...inainte!


:offtopic: Interventie moderator
Incercati sa folositi functia de editare a mesajului anterior pentru a va completa raspunsul dat in cazul in care nu a a parut un nou mesaj intre timp. Este o incalcare a regulamentului de postare pe forum. Va multumesc.
Ultima modificare: Vineri, 25 Iulie 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Somaj dorina78 dorina78 pe 16 april fetita implineste 2ani, am fost la firma unde am lucrat, mi s-a spus ca doua saptamani imi inregistreaza preaviz,si ma ponteaza nu trebuie sa merg ... (vezi toată discuția)
Incheiere contract de munca atanasoaie atanasoaie O persoana angajata ca sofer (cu contract de munca pe perioada nedeterminata) la o firma ajunge la neantelegeri cu conducerea . I s-a propus trecere pe o alta ... (vezi toată discuția)
Notificare incetare cim cf art 34 alin4 codul muncii ct.madalin ct.madalin Buna seara ! In primul rand vreau sa multumesc tuturor celor care au bunavointa de a ajuta si de a raspunde intrebarilor noastre , ale utilizatorilor acestui ... (vezi toată discuția)