avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1009 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Am un certificat digital. Cum pot semna declaratiile ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Am un certificat digital. Cum pot semna declaratiile pentru alte firme?

daca am un certificat digital si semnatura electronica pentru o firma ce pasi trebuie sa urmez sa pot semna si declaratiile pentru alte firme
Cred ca vom ajunge sa ne speriem si de umbra noastra, a fi responsabil de ceva ne sperie groaznic pe noi romanii...
Pentru obligatiile inscrise in declaratie in fata tertilor raspunde firma (prin administrator sau alt reprezentant legal), pentru corectitudinea declaratiei raspunde cel care a intocmit-o. Asadar cel care semneaza raspunde in cazul in care declara in fals in cunostinta de cauza. De unde discutia asta cu raspunderea persoanei ? Pentru ce raspunde in afara de fals ?
Bun, atunci haideti sa vedem in ce situatii ar fi pericol pentru cel care semneaza, pentru ca este clar ca titularul semnaturii raspunde pentru continutul declaratiei.
Dar in ce situatie ajunge sa raspunda? In cazul unui control in firma, ma gandesc eu, cand statul de salarii este pus alaturi de Decl.112 si se constata ca nu sunt identice.
Ce poate sustine titularul semnaturii declaratiei in favoarea lui? Ca i s-a dat o declaratie deja completata si el doar a semnat-o? Este sustenabil acest argument? Cum poate el demonstra ca i s-a dat de catre altcineva asemenea declaratie completata gresit?

Cum se poate apara angajatorul? Ca el a dat o declaratie conforma cu statul de salarii, dar ca semnatarul declaratiei a schimbat-o. Se sustine acest argument? Ar putea cineva sa-l contrazica atata timp cat nicaieri nu figureaza o semnatura de-a lui pe undeva?

Nu zicem ca titularul semnaturii a avut un interes, dar poate cine stie din ce manevra gresita s-a intamplat sa schimbe datele declaratiei initiale.

Cine va avea de raspuns in acest caz? Desigur, dupa parerea mea, semnatarul declaratiei.
El va raspunde si daca nu a lucrat el personal declaratia in conformitate cu statul de salarii si i s-a dat o declaratie gata completata....gresit.

Eu ma gandesc ca cel care semneaza declaratia trebuie sa se asigure, pentru linistea lui personala, ca informatiile pe care le va semna in aceasta sunt conforme cu statul de plata semnat si parafat.
Si chiar nu vad niciun motiv pentru care nu ar face acest lucru, sa verifice corectitudinea datelor inscrise in Decl.112. In acest caz ar fi scutit de orice fel de probleme..... Zic si eu!
bun, deci in fine am ajuns la concluzia ca nu e chiar asa simplu pt titularul unei semnaturi electronice, atunci cand transmite pt terti decl 112 ; in opinia mea nu se poate pune semnul egal intre aceste servicii si cele prestate de Fan curier de exemplu; de ce ? pt ca titularul semnaturii elctr face 3 actiuni : semneaza, transmite si autentifica, adica ii garanteaza lui anaf ca el a trimis decl, nu altcineva, in timp ce Fan curier decat transmite. Pai in acest caz, cel care semneaza electronic, nu cumva isi asuma " toate responsabilitatile" unei persoane care semneaza cu pixul ???
Parerea mea e ca titularul semnaturii electr daca doreste sa transmita declaratii pt terti, trebuie sa fie pregatit sa preia si responsabilitatile legate de completarea corecta a declaratiilor pe baza documentelor puse la dispozitie de tert, evident pe baza unui CONTRACT DE MANDAT.
Hai sa ne gandim ce se intampla daca declaratiile NU SE VALIDEAZA la anaf ! ce face titularul semnaturii elctr in acest caz ?
-In momentul cand tu faci statele si salariile ;a firmele respective, automat raspunzi si de sorectitudinea D112, pe care ulterior o transmiti pe semnatura ta la ANAF.
-In cazul in care preiei D112 si o transmiti, o dai din PC firmei, daca are, sau o iei pe un mijloc de stocare si o aduci pe PC tau, iei si varianta pe hartie, semnata de cel care a intocmit-o pentru firma respectiva, sau semnatura adminului, iti faci un dosar si le ai acolo, plus un fisier cu D112 transmisepe HDD PC.
Din pacate mentalitatea romanului este: prezumtia de vinovatie, daca ala ma inseala.
Desii, este fortata interepretarea ca tu (ca transmitator) raspunzi de corectitudinea datelor.
EXTRAS PROCURA:
...
imputernicesc prin prezenta pe...X., sa reprezinte societatea in relatia cu ANAF pentru semnarea si depunerea prin mijloace electronice da transmitere la distanta a declaratiilor fiscal prin serviciul Depuinere declaratii on-line pe siteul MEF portalul ANAF, precum si pentru depunerea si semnarea situatiilor economico financiare.
Pentru aducerea la indeplinire a prezentului mandat, mandatarul societatii va face toate demersurile necesare, va face orice cerere sau declaratie, va depune si va ridica orice act, va achita taxele(daca va fi nevoie) si va semna oriunde va fi necesar in legatura cu acest mandat, semnatura sa fiindu-mi opozabila.

Unde zice ca raspund de corectitudinea datelor?
Eu sunt imputernicit sa tin legatura cu ANAF pentru firma respectiva si sa-i transmit decalaratiile.
Celelelate interpretari sunt simple derapaje de dragul discutiei.
That's all Folks!
elga50 a scris:

In cazul unui control in firma, ma gandesc eu, cand statul de salarii este pus alaturi de Decl.112 si se constata ca nu sunt identice.


imposibil!... mai toate softurile de azi de salarizare genereaza pe langa statul de salarii si... sii... siii... declaratiile aferenteB-)

Alte discuții în legătură

Certificatul digital calificat pentru semnatura electronica. obtinere. etape. - atentie! din 1 iulie 2011 declaratia 112 se depune doar online! Valentin_buzau Valentin_buzau [b]Certificatul digital calificat pentru semnatura electronica. Obtinere. Etape. - Atentie! Din 1 iulie 2011 Declaratia 112 se depune doar ONLINE! ... (vezi toată discuția)
Taxa pentru certificatul digital stanciuoana stanciuoana buna ziua pentru noul mod de a transmite decl. 112, adica on line cu semnatura electronica, iti trebuie un certificat digital.In cazul unui adminstrator la o ... (vezi toată discuția)
Procura pentru semnatura electronica alina40 alina40 Buna ziua, daca a depus cineva la ANAF declaratia 150 si documentele solicitate pentru semnatura electronica, poate ne ajuta spunandu-ne ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)