avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 999 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Am un certificat digital. Cum pot semna declaratiile ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Am un certificat digital. Cum pot semna declaratiile pentru alte firme?

daca am un certificat digital si semnatura electronica pentru o firma ce pasi trebuie sa urmez sa pot semna si declaratiile pentru alte firme
oviiul a scris:

daca am un certificat digital si semnatura electronica pentru o firma ce pasi trebuie sa urmez sa pot semna si declaratiile pentru alte firme

Urmeaza link-ul
[ link extern ]
Te va duce sa afli tot ce e necesar pentru a depune DECLARATII pentru toti clientii din portofoliul de clienti.

pt.lilyanna
Oare este normal sa oblige toate firmele indiferent de numarul de angajati, de numarul de ore, sa detina semnatura electronica pt transmiterea declaratiei asa zisa "unica"?
Nu este normal şi în FOND nu toţi declarantii trebuie sa posede SEMNATURA ELECTRONICA. Un posesor de SEMNATURA ELECTRONICA împuternicit de unul ori mai mulţi DECLARANŢI poate transmite declaraţiile acestora fără nici o altă restricţie decât cele referitoare la vehicularea datelor cu caracter personal, care însă îi revine oricărui posesor de semnatura electronică.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iunie 2011
Mircea SCALAT, Contabil
Oare este normal sa oblige toate firmele indiferent de numarul de angajati, de numarul de ore, sa detina semnatura electronica pt transmiterea declaratiei asa zisa "unica"?
Eu as intreba daca toti contribuabilii sunt de acord.
Nu sunt destule biruri pe capul firmelor, mai trebuia inca una?
Pai nu prea le obliga. Pentru acele firme cu un angajat cu 2 ore pe zi, puteti colabora cu altcineva care are deja semnatura si , pe baza unui contract de prestari servicii, sa va transmita si dumneavostra declaratia 112. E totusi un pas inainte. Singura discutie e asupra acelui tarif perceput de cele trei firme.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificatul digital calificat pentru semnatura electronica. obtinere. etape. - atentie! din 1 iulie 2011 declaratia 112 se depune doar online! Valentin_buzau Valentin_buzau [b]Certificatul digital calificat pentru semnatura electronica. Obtinere. Etape. - Atentie! Din 1 iulie 2011 Declaratia 112 se depune doar ONLINE! ... (vezi toată discuția)
Taxa pentru certificatul digital stanciuoana stanciuoana buna ziua pentru noul mod de a transmite decl. 112, adica on line cu semnatura electronica, iti trebuie un certificat digital.In cazul unui adminstrator la o ... (vezi toată discuția)
Procura pentru semnatura electronica alina40 alina40 Buna ziua, daca a depus cineva la ANAF declaratia 150 si documentele solicitate pentru semnatura electronica, poate ne ajuta spunandu-ne ce trebuie sa ... (vezi toată discuția)