Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale punct de lucru
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

punct de lucru

Buna ziua, din nou!

Am un apartament pe care doresc sa-l inchiriez. Unul din clienti a venit, dar mi-a spus ca inchiriaza apartamentul, dar ca ar dori ca acolo sa isi deschida punct de lucru pentru o firma de publicitate si consultanta. Ce presupune asta? Risc ceva fiind de acord cu un astfel de contract? Nu vreau sa am complicatii, sa umblu dupa firma daca pleaca, etc... Multumesc. No pain, no gain, right? :)
florentina albu a scris:

Schimbarea de destinatie a spatiului din locuinta in spatiu comercial se face de catre propietar, care se adreseaza pentru aceasta primariei, inainte de a inchiria spatiul unei firme. Daca nu a facut-o, ar fi bine sa se grabeasca s-o rezolve, pentru ca, sigur va fi reclamat si controlat.Nu e vorba de autorizatie de functionare, de aceea va ocupati dvs, ca firma.

va fi reclamat unde?
cand am deschis firma, a fost la asociatie si la vecinii de bloc(cel de sus, pentru ca in stanga,dreapta nu era nimeni) si a luat semnatura, cum ca sunt de acord.
cine poate sa vina sa constate aceasta neregula?ma refer la ce organ... :)
Primaria elibereaza certificatul de urbanism pentru shimbarea de destinatie a incaperilor - fara modificari constructive, prin serviciile de expertizare, autorizare constructii. Deci tot ei controleaza si constata si...amendeaza.
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Mulumesc pentru raspunsuri. Situatia prezentata de mine s-a amanat pt luna septembrie. Din punctul meu de vedere, al proprietarului, cred ca cea mai buna solutie ar fi ca in contractul de inchirieie dintre mine si SRL sa fie precizat ca utilitatile vor fi platite de acesta din urma. Cum si le deduce, daca vrea, e treaba contabilului. Eu nu as face transferul de utilitati... As da de belele mari cind chiriasul ar disparea... Nu? Da? :)