Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Copil Minor - Unul din parinti doreste sa plece ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Copil Minor - Unul din parinti doreste sa plece definitiv din tara..

Buna ziua,
As dori si stiu si eu cum este legislatia romana in cazul unui copil minor cand unul din parinti doreste sa-l ia si sa-si stabileasca domiciliul in alta tara...
Mai exact situatia este in felul urmator.
Dupa 10 ani de casatorie si un copil minor am ajuns din pacate la divort...Inca nu am depus nimic... nici un act...insa o sa se intample in curand.
Am hotarat amandoi sa facem totul civilizat..vom imparti toate bunurile materiale pe care le avem si vom cere custodie comuna asupra copilului.
Ambii ne dorim sa ne implicam activ in continuare de cresterea si educatia copilului...
Problema este ca mama doreste sa plece definitiv cu copilul din tara...dupa terminarea divortului.

As dori sa stiu daca poate sa faca lucrul asta..si in ce conditiii?...Are nevoie de acordul meu ca sa plece definitiv cu copilul din tara daca avem custodie comuna?
Daca eu nu sunt de acord ?..ce se intampla...

Dar daca avea doar ea custodia?...atunci mai aveam eu vreun cuvant de spus?
Multumesc anticipat.
andei_c, utilizator
andymaurul a scris:

In dreptul familiei,in Romania nu exista custodie comuna a copilului minor.In urma procesului de divort,instanta de judecata va incredinta copilul minor spre crestere si educare unuia dintre parinti.Parintele caruia i-a fost incredintata custodia copilului minor va putea parasi tara impreuna cu acest copil in temeiul sentintei de divort si incredintare a minorului ,investita cu formula definitiva si irevocabila,fara a fi necesar acordul celuilalt sot.
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>.
Personal am doua cazuri in familie.. Unul este nepotul meu si celalalt este o nepoata de la nepoata. Nu au putut parasi tara fara acordul celuilalt parinte. Este chestiunea pasaportului unde ambii parinti trebuie sa-si de-a acordul. Fiul meu ca sa-i faca pasaport fiului lui a trebuit si acordul mamei, desi copilul a fost incredintat tatalui..Nu mai arat celalalt caz..(unde tatal a renuntat la drepturile parintesti pentru fica lui (avea atunci varsta de 13 ani) ca sa plece definitiv din tara cu mama ei).
Daca se pleaca asa sunt controale de rutina pe la diferite puncte de frontiera.. si daca nu esti in regula te trimite pachet in Romania (Spun aceste lucruri vazute de mine in tarile UE).. :(
andei_c a scris:

vad ceva legat de custodia comuna pe wikepedia
[ link extern ]

Custodia comună este reglementată de articolele 397-404 din [1] noul Cod civil al României, planificat a intra în efect începând din 1 octombrie 2011

Asa este??..

Ne aflam in 27 iunie,anul de gratie 2011...
multumesc pentru raspunsuri...dupa cum am specificat inca nu am depus actele de divort...suntem doar separati...teoretic e posibil sa existe si custodie comuna in legislatia din romania...pana atunci
Pana in octombrie mai este aproape jumatate de an,, se poate schimba multe/... Dar ce este mai esential trebuie schimbata '"mentalitatea romanului", de ce spun acest lucru pentru ca existand tensiunea razboiului divortului si miile de acuzatii reciproce aduse, o custodie comuna este foarte greu de realizat.. Copilul de fiecare data ar putea vede scene nedemne intre cei doi parinti, si, din.p.d.v. psihologic minorul va suferi.. Deci parerea mea ramane tot le "MENTALITATE".:((

Fiul meu ca sa-i faca pasaport fiului lui a trebuit si acordul mamei, desi copilul a fost incredintat tatalui..

Nu cunosc detaliile situatiei fiului dvs. insa as vrea sa precizez ca o decizie de incredintare a unui minor unuia dintre parinti (decizie care este definitiva si irevocabila) tine loc de acordul celuilalt parinte. Daca tatal a primit custodia copilului atunci acesta ii poate face pasaport fara acordul mamei si poate parasi Romania fara a fi obligat de a avea un document de la mama. Pentru detalii suplimentare prinvind calatoria minorilor in strainatate: www.PolitiadeFrontiera.ro

....Nu mai arat celalalt caz..(unde tatal a renuntat la drepturile parintesti pentru fica lui (avea atunci varsta de 13 ani) ca sa plece definitiv din tara cu mama ei).

Nu exista asa ceva! Un tata sau o mama nu poate renunta la drepturile parintesti. Numai instanta poate decide decaderea din drepturile parintesti...
DanDaniel, utilizator