Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire contestata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire contestata

Sunt detinatoarea unui certificat de mostenitor in urma decesului tatalui meu ca unica fiica a defunctului, insa unchiul meu-fratele defunctului a contestat acest certificat de mostenitor in instanta. Eu sunt cea care platesc taxele si impozitele pentru proprietatea in litigiu, insa unchiul meu profitand de absenta mea din localitate intra permanent pe proprietate si chiar a pus lacate pe niste anexe ale locuintei unde si-a depozitat lucruri personale. Are acest drept?
Va multumesc anticipat pentru raspunsurile D-voastra.
Imi pare rau , dar nu am fost foarte explicita poate. Unchiul meu face aceasta contestatie bazandu-se pe un testament asa-zis olograf. Problema mea este daca el are dreptul sa intre pe proprietate si sa o foloseasca in timpul derularii procesului.
Daca are testament poate intra pe proprietate.Ar trebui sa iesiti din indiviziune ca sa aveti proprietati exclusive.
Eu contest acest testament., fiind in proces cu unchiul meu. Intrebarea mea este, pe perioada procesului el are voie sa intre pe aceata proprietate, atata timp cat eu sunt cea care plateste impozitele?
Tesamentul ii confera drepturi.Simplul fapt ca dvs. il contestati nu inseamna ca nu are dreptul.Nu conteaza ca dvs. achitati taxele catre stat.
Daca testamentul e valabil veti putea sa va recuperati pe cale judecatoreasca acei bani.
stoica ioana-gina a scris:

Imi pare rau , dar nu am fost foarte explicita poate. Unchiul meu face aceasta contestatie bazandu-se pe un testament asa-zis olograf. Problema mea este daca el are dreptul sa intre pe proprietate si sa o foloseasca in timpul derularii procesului.

Doar daca castiga procesul, urmand sa se anuleze certificatul de mostenitor, va avea dreptul sa foloseasca anumite parti din mostenire. Pana atunci, nu exista baza legala si ar fi indicat sa-i faceti plangere penala pentru tulburare de posesie.
avvalentina, utilizator