Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea de 30 de ani in Noul Cod Civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea de 30 de ani in Noul Cod Civil

In noul cod civil mai exista institutia uzucapiunii de 30 de ani?
Nu am gasit nici o dispozitie in acest sens. Si nici prescriptia achizitiva de 30 de ani.
S-au mai schimbat si ele, am citit ca in Transilvania mai exista inca actiuni fondate pe Codul Civil Austriac pentru posesii incepute inainte de 1947, anul punerii in aplicare a D-L 115/1938 privind cartile funciare. Asa cum stabilesc prevederile citate din Legea 71/2011, Noul Cod Civil nu schimba conditiile de uzucapiune pentru dvs.
eumarian, utilizator
uttzza a scris:

@eumarian
Multumesc. Sa inteleg ca daca introduc actiune in instanta dupa intrarea in vigoare a Noului Cod Civil sunt aplicabile dispozitiile actuale, ma rog cele de la inceperea posesiei (tot actuale, deoarece nu s-au schimbat atatia ani).

Chiar daca veti introduce actiunea in instanta dupa intrarea in vigoare a noului Cod civil , intrucat legea noua se aplica actelor fi faptelor nascute sub imperiul acestei legi, legea noua nu va retroactiva, adica nu se va aplica si acelor acte sau fapte juridice nascute anterior intrarii in vigoare a noii legi civile , acestea vor ramane suspuse legii in vigoare la data nasterii lor( Codului civil de la 1864)
Art. 3.din Legea de aplicare a Noului Cod civil - Actele şi faptele juridice încheiate ori, după caz, săvârşite sau produse înainte de intrarea în vigoare a Codului civil nu pot genera alte efecte juridice decât cele prevăzute de
legea în vigoare la data încheierii sau, după caz, a săvârşirii ori
producerii lor.
Uzucapiunea imobiliară

Cazurile de dobândire a bunului imobil prin uzucapiune
Art.688 � (1) Dreptul de proprietate asupra unui imobil poate fi înscris în cartea funciară, în temeiul uzucapiunii, în folosul celui care l-a posedat timp de 10 ani dacă:

proprietarul înscris în cartea funciară a decedat ori, după caz, si-a încetat existenta;

a fost înscrisă în cartea funciară declaratia de renuntare la proprietate;

imobilul nu era înscris în nici o carte funciară.
(2)În toate cazurile, uzucapantul poate dobândi dreptul numai dacă acesta nu a fost înscris in folosul unei alte persoane în cursul sau chiar după împlinirea termenului de uzucapiune.

Conditiile dobândirii bunului de către cel înscris fără cauză legitimă în cartea funciară
Art.689 � (1) Drepturile celui care a fost înscris, fără cauză legitimă, în cartea funciară, ca proprietar al unui imobil sau titular al unui alt drept real, nu mai pot fi contestate când a posedat imobilul cu bună-credintă, timp de 5 ani, dacă posesiunea sa a fost neviciată.
(2)Este suficient ca buna-credintă să existe în momentul dobândirii drepturilor.

Curgerea termenului uzucapiunii
Art.690 � (1) În cazurile prevăzute de art.688 alin.(1) lit.a) si b), termenul uzucapiunii nu începe să curgă înainte de data decesului sau, după caz, a încetării existentei proprietarului, respectiv înainte de data înscrierii declaratiei de renuntare la proprietate, chiar dacă intrarea în posesiune s-a produs la o dată anterioară.
(2)Viciile posesiunii suspendă cursul uzucapiunii.

Daca introduceti actiunea acum, aceste prevederi nu sunt aplicabila, va veti raporta la uzucapiunea de 30 de ani.
Initial in codul civil nou era prevazut efectul constitutiv al inscrierii in cartea funciara. Prin legea de aplicare acest efect a fost amanat pana la efectuarea cadastrului general pe unitati administrativ teritoriale. Problema este ca acest cadastru general nu se face la fel in toat UAT-urile. Ce se intampla acolo unde s-a terminat cadastrul general? Acolo inscrierea in CF va fi constitutiva de drepturi?
De fapt voiam sa ajung la modul de constatare a prescriptiei achizitive: in UAT-urile cu cadastru general finalizat vor constata prescriptia registratorii de carte funciara? Pentru ca neavnd un cod de procedura nou, vom functiona inca pe cel vechi si, conform acestuia, uzucapiunea poate fi constata doar de catre instanta.
Si chiar si asa, presupunand ca s-a finalizat cadastru general, avem si cod nou de procedura: cine constata uzucapiunea de 5 sau 10 ani? Pentru ca la cea de 5 ani este CF deschisa, deci ar trebui doar o cerere depusa la cartea funciara si registratorul sa analizeze. Cel putin asa inteleg eu. Iar la cea de 10 ani vine cel interesat la CF cu dosarul de inscriere in cartea funciara si cu acte doveditoare pentru a i se constata uzucapiunea de 10 ani? Sau in ambele situatii cel interesat se adreseaza tot instantei si apoi vine la CF? Daca ar fi asa, atunci nu ar mai avea sustinere principiul constitutiv de drepturi al inscrierii in cartea funciara.#-o#-o
Uzucapiunea imobiliara e reglementata in NCC la articolele 930-934, doar in proiectul de acum 5 ani al MJ era la art. 688 si urmatoarele.

Oricum, pentru a se invoca uzucapiunea de 5/10 ani cf Noului Cod Civil, trebuie ca posesia sa fi inceput dupa intrarea lui in vigoare. Din Legea 71/2011 "Art. 82. - Dispoziţiile art. 930-934 din Codul civil referitoare la uzucapiunea imobiliară se aplică numai în cazurile în care posesia a început după data intrării în vigoare a acestuia. Pentru cazurile în care posesia a început înainte de această dată, sunt aplicabile dispoziţiile referitoare la uzucapiune în vigoare la data începerii posesiei. ". Si atunci, in 5 ani, va intra in vigoare si noul cod de procedura civila :)