avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 370 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiunea de 30 de ani in Noul Cod Civil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiunea de 30 de ani in Noul Cod Civil

In noul cod civil mai exista institutia uzucapiunii de 30 de ani?
Nu am gasit nici o dispozitie in acest sens. Si nici prescriptia achizitiva de 30 de ani.
Sa inteleg ca daca posesia a inceput inante de intrarea in vigoare a noului cod civil nu putem alege intre: a) uzucapiunea de 30 de ani din vechiul cod si b) uzucapiunea de 10 ani, termenul calculandu-se de la data intrarii in vigoare a noului cod?????(alegand bineinteles variata in care termenul se implineste mai repede)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinere proprietate denisa89 denisa89 buna ziua, in cazul in care am folosit un teren pe o perioada de peste 10 ani si nu m-a deranjat nimeni, nu mi-a zis nimeni nimic, pot obtine acel teren prin ... (vezi toată discuția)
Uzucapiune Ana Maria Coman Ana Maria Coman In momentul de fata, formularea unei cereri privind dobandirea dreptului de proprietate prin uzucapiune, se intemeiaza pe dispozitiile vechiului cod civil? In ... (vezi toată discuția)
Uzucapiunea extratabularã ContSters4579 ContSters4579 Art. 930 Uzucapiunea extratabulară (1) Dreptul de proprietate asupra unui imobil şi dezmembrămintele sale pot fi înscrise în cartea funciară, în ... (vezi toată discuția)