Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum sa ne aparam de un \"tata\" obsedat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum sa ne aparam de un "tata" obsedat?

Dintr-o scurta relatie de concubinaj, fiica mea a nascut o fetita, care are acum 2 ani si 6 luni.
Noi am insistat ca tatal sa fie trecut pe certficatul de nastere, in interesul ulterior al copilului. Cand copilul avea 2 saptamani, respectivul a strans-o de gat pe fiica mea si a lovit-o, eu i-am despartit, de atunci nu a mai dormit la noi,dar a venit in vizita sporadic, cinci luni, apoi a plecat in strainatate, la lucru. Fiica mea nu avea dreptul la concediu pentru cresterea copilului,asa ca el a profitat si si-a luat el acest concediu.

Problema mare este ca in acesti 2 ani, omul a facut obsesie pentru copil?, cel putin asa se exprima, ne terorizeaza zilnic cu telefoane, pe toate telefoanele familiei, la prieteni-am ajuns sa intrerupem o multime de relatii pentru a ne proteja-si cand vine acasa, la 2-3 luni, are pretentia sa vada zilnic copilul sau cel mult la 2 zile;in timpul intalnirilor, in parc sau la mall, filmeaza permanent fetita si initiaza certuri, o jigneste pe fata mea , o ameninta.
gi-jane2, moderator
E foarte rau cand se baga parintii intr-o relatie. Nu dvs trebuia sa-i "despartiti". Probabil tatal statea la socrii si nu neg ca e foarte posibil sa se ajunga si la incidente de acest gen. Acel copil este victima colaterala. Tatal este indreptatit pe buna dreptate sa-si vada copilul. Faptul ca el a fost in CIC denota din punct de vedere juridic ca el s-a ocupat de cresterea lui. Subscriu la cele 2 solutii: acord amiabil sau instanta, insa dreptul de a participa la cresterea si eductia minorului nu poate fi interzis.
Stimate domn/doamna Juvesoft
Sunteti intr-o mare eroare.
Tatal copilului nu a locuit la noi, a dormit sporadic; intentia noastra a fost , recunosc, cam invechita, ca un copil trebuie sa aiba si tata si mama, de aceea am insistat ca tatal sa fie trecut pe certificatul de nastere, desi fata s-a opus.
Noi, parintii fetei, i-am tinut partea fostului viitor ginere, fapt pentru care fata noastra s-a indepartat de noi. Tocmai de aceea, cred eu, si-a luat indrazneala s-o stranga de gat in casa noastra. Eu tot timpul am crezut ca ea e de vina, ca ea l-a provocat.
Chiar si dupa aceea, l-am primit in casa, l-am tratat ca pe un musafir; (sperand intr-o impacare) nu mi-am crezut propria fata ca el o ameninta, o jigneste in continuare, pana cand respectivul si-a aratat adevarata fata, amenintandu-ma si pe mine, fata de o colaboratoare de-a mea.
Faptul ca a stat in CIC este tot profitul sau, fiindca nu a stat in tara, ci a plecat in strainatate, in timp ce aici, presupun, cineva ii incasa indemnizatia; un an, nu a contribuit cu nici un leu la cresterea copilului, abia apoi a mai trimis, cu intermitenta, 200-250 lei, prin posta. Toti vecinii, prietenii, ai nostri si ai lui, sunt martori ca fata mea s-a ocupat in exclusivitate de copil.

"Despartirea" a constat in interpunerea mea intre fata mea si tatal copilului, noaptea, la ora 12, trezita de tipete si bufnituri, in timp ce copilasul, de cateva zile, dormea in patutul alaturat.
Nu doresc nimanui asemenea experiente!!!
ContSters218056, utilizator
Trist si penibil ca situatie, insa trebuie urgent sa stabiliti prin actiune judecatoreasca incredintarea copilului catre mama, cu stabilirea pensiei de intretinere ce o datoreaza tatal, in cota procentuala sin veniturile sale nete, precum si un program clar de vizitare, cu respectare intocmai. Deasemenea, pana la momentul solutionarii acestei cereri catre instanta, in situatia in care mai apr astfel de venimente neplacute, puteti refuza sa va mai viziteze, iar in situatia in care devine agresiv, ii puteti face plangere la politie, este bine sa aveti si martori in aceasta situatie. Probabil ca pana in prezent i-ati tolerat prea mult si mizeaza pe spaima si stresul ce vi le-au creat. In mod cert, nu i se poate refuza dreptul la a-si vedea copilul, insa in limite bine stabilite de catre instanta.
Pensia de intretinere, indiferent de cota, este dreptul copilului. O veti obtine de la momentul deschiderii actiunii, cu conditia sa nu fi platit nimic in ultimele doua luni si sa puteti faca aceasta dovada.
Dreptul de a avea un tata in acte apartine copilului.
Se vor rezolva in timp toate problemele.
Daca tatal nu era trecut in certificat nu putea fi obligat nici la pensie.
Copilul va avea si dreptul la mostenire.
Nu mai pierdeti timpul si deschideti procesul.