Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar mediu pe unitate pt. nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar mediu pe unitate pt. nastere

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca se impoziteaza si se retin toate cotizatiile la salarul mediu pe unitate pt. nastrea copilului ( conform art. 51, litera c din CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL pe anii 2007-2010). Va multumesc anticipat.
In text nu se prevede acordarea unui salariu mediu brut pe unitate . Avand in vedere ca acest ajutor nu se impoziteaza, cred ca trebuie acordat un salariu mediu net pe unitate ( Se asimileaza foarte bine cu indemnizatia pentru crestere copil , si aici se acorda 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni anterioare nasterii copilului )
zzenovia a scris:

In text nu se prevede acordarea unui salariu mediu brut pe unitate . Avand in vedere ca acest ajutor nu se impoziteaza, cred ca trebuie acordat un salariu mediu net pe unitate ( Se asimileaza foarte bine cu indemnizatia pentru crestere copil , si aici se acorda 85% din media veniturilor nete din cele 12 luni anterioare nasterii copilului )

In textul CCM la nivel national se specifica ca mamele au dreptul la un salariu mediu pe unitate .
Tot in CCM la nivel national la art.38, (4), se specifica ca "Salariul cuprinde salariul de bază, indemnizaţiile, sporurile, precum şi alte adaosuri."
Cei care lucreaza la personal sau in contabilitate stiu foarte bine ca Brut=salariul de bază+indemnizaţiile+sporurile+alte adaosuri.
Deci putem trage concluzia ca mamicile au dreptul la un Salariu(salariul de bază+indemnizaţiile+sporurile+alte adaosuri) mediu pe unitate pentru nasterea fiecarui copil.
Eu sunt sef serviciu RUNOS (resurse umana,normare ,organizare ,salarizare) , stiu foarte bine ce inseamna venitul brut si salariul net . Imi pare rau, dar ai amestecat capitolele din CCMN care fiecare dintre ele spun altceva . Unele contracte colective de munca la nivel de ramura sau la nivel de unitate au preluat textul cu "un salariu de baza avut la data nasterii copilului " .Atunci este altceva , pentru ca se va acorda valoarea cea mai avantajoasa .
zzenovia a scris:

Eu sunt sef serviciu RUNOS (resurse umana,normare ,organizare ,salarizare) , stiu foarte bine ce inseamna venitul brut si salariul net . Imi pare rau, dar ai amestecat capitolele din CCMN care fiecare dintre ele spun altceva . Unele contracte colective de munca la nivel de ramura sau la nivel de unitate au preluat textul cu "un salariu de baza avut la data nasterii copilului " .Atunci este altceva , pentru ca se va acorda valoarea cea mai avantajoasa .

Nu cumva Cap. IV din CCM la nivel national se refera la salarizare şi alte drepturi băneşti ?
Oare acest drept nu este inclus pe statul de plata ?
Si tot eu am sa raspund la cele 2 intrebari : Acest drept face parte din sistemul de salarizare si este inclus in statul de plata .
Conform Cap 1, art.3(3) : Contractele colective de munca nu pot contine clauze care sa stabileasca drepturi la un nivel inferior celui stabilit prin contractele colective de munca incheiate la nivel superior.
Daca in contractul colectiv de munca la nivel de unitate sau la nivel de ramura se prevede ca salariata beneficiaza de un salariu de baza la data nasterii, atunci se aplica prevederile contractului de munca la nivel national, adica salariata va primi un salariu(adica salariul de bază+indemnizaţiile+sporurile+alte adaosuri) mediu pe unitate .
Dupa ce se calculeaza salariul mediu pe unitate ca fiind : salariile brute ale tuturor angajatilor/ nr de angajati, inteleg ca suma rezultata nu se impoziteaza conf Codului Fiscal Art 55 (4) . Dar despre celelalte contributii ce imi puteti spune ??
sincer, nu cred ca acest ajutor este scutit si de sanatate, somaj sau pensii ....
daca se poate va rog si temeiul legal !

Multumiri anticipate