Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar mediu pe unitate pt. nastere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar mediu pe unitate pt. nastere

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca se impoziteaza si se retin toate cotizatiile la salarul mediu pe unitate pt. nastrea copilului ( conform art. 51, litera c din CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL pe anii 2007-2010). Va multumesc anticipat.
Acest ajutor la nastere nu se include in salariu , el nu se plateste din fondul de salarii ci dintr-in alt fond constituit la nivel de unitate si prevazut in bugetul de venituri si cheltuieli denumit " cheltuieli sociale ".
NU se impoziteaza si nu se retine niciun fel de contributie nici pentru angajat nici pentru angajator .
Calculul dvs este corect total salarii / nr total angajati, pe unitate.
Stiu multe societati care includ aceasta suma in venitul brut realizat.
Codul Fiscal Art 55 :"Urmatoarele sume nu sunt incluse in veniturile salariale si nu sunt impozabile, in intelesul impozituluipe venit:
a) ajutoarele de inmormantare, ajutoarele pentru pierderi produse in gospodariile proprii ca urmare
a calamitatilor naturale, ajutoarele pentru bolile grave si incurabile, ajutoarele pentru nastere,
veniturile reprezentand cadouri pentru copiii minori ai salariatilor, cadourile oferite salariatelor,
contravaloarea transportului la si de la locul de munca al salariatului, costul prestatiilor pentru tratament si
odihna, inclusiv transportul pentru salariatii proprii si membrii de familie ai acestora, acordate de angajator
pentru salariatii proprii sau alte persoane, astfel cum este prevazut in contractul de munca."

Deci nu este un venit salarial, dar nu se mentioneaza nicaieri daca este scutit si de plata celorlaltor contributii#-o . Sau cel putin nu am gasit eu .....
Pai daca nu sunt incluse in salarii , cum sa calculezi contributii ?
La toate contributiile se fac anexe(declaratii) , reglementarile sew regasesc in legile care prevad retinerile acestor contributii( Legea 19/2000, Legea 76/2002, Legea 95/2006 , etc......)