avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 795 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

DIVORT

Am inaintat actiune de divort de sotul meu .Prima infatisare este in luna septembrie.Eu nu mai locuiesc cu sotul meu si de aceea considera ca are inca dreptul de a ma urmari si a afla ce fac si unde ma duc iar acest lucru ma deranjeaza.Cum pot sa-l oblig sa inceteze ?Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat.
fiorela a scris:

singura teama o am in legatura cu faptul ca poate aduce martori care sa probeze faptul ca el nu a parasit de buna voie domiciliul si a fost evacuat fortat.mai are relevanta faptul ca suntem despartiti in fapt?el nu a acceptat ideea unui divort si apoi eu am introdus actiunea dupa multa vreme de la evacuarea lui.
Anterior primeai incurajari cu care, in principiu nu sunt de acord! Deci, ce sa inteleg: a fost "ajutat" sa paraseasca domiciliul conjugal fiind evacuat? Evacuarea a fost legala, in masura in care erati coproprietari ai imobilului? Ca sunteti despartiti in fapt de mai multa vreme poate avea relevanta in sensul ca instanta va intelege starea de fapt considerand ca relatia de casatorie este iremediabil distrusa si se va pronunta in consecinta. Va trece si peste acea dorinta a sotului de a nu a accepta diviortul! Aveti copiii?
Am locuit impreuna,pana la data la care l-am evacuat intr-o locuinta inchiriata verbal(fara contract) bine inteles cu acordul propietarului.
fiorela a scris:

Am locuit impreuna,pana la data la care l-am evacuat intr-o locuinta inchiriata verbal(fara contract) bine inteles cu acordul propietarului. multe inchirieri se fac astazi fara contract ptr.a evita plata unui impozit.


Draga Fiorela

Vei da fiori si proprietarului cand cazul de evaziune fiscla va preluat de cei de la finante. "Fostul" pe care l-ai "evacuat" banuiesc cu mijloace nu tocmai "ortodoxe" se poate "juca" putin cu situatia locativa prezenta si cu nervii proprietarului si cu cei al "executorilor" evacuarii.

Sunt actiuni care insuficient fundamentate legal si sentimental au consecinte nu prea placute.

Nicolaie Ciobotaru a scris:

fiorela a scris:

Am locuit impreuna,pana la data la care l-am evacuat intr-o locuinta inchiriata verbal(fara contract) bine inteles cu acordul propietarului. multe inchirieri se fac astazi fara contract ptr.a evita plata unui impozit.


Draga Fiorela

Vei da fiori si proprietarului cand cazul de evaziune fiscla va preluat de cei de la finante. "Fostul" pe care l-ai "evacuat" banuiesc cu mijloace nu tocmai "ortodoxe" se poate "juca" putin cu situatia locativa prezenta si cu nervii proprietarului si cu cei al "executorilor" evacuarii.

Sunt actiuni care insuficient fundamentate legal si sentimental au consecinte nu prea placute.


Subscriu la ceea ce spune domnul Nicolaie Ciobotaru! S-ar putea sa apara unele probleme in desfasurarea procesului. Va trebui sa dati niste raspunsuri sotului, in fata instanstantei. In ceea ce priveste inchirierea locintei doar verbal, proprietarul va fi pus in situatia unele explicatii la fisc pentru ca a obtinut foloase in mod ilegal, adica a facut evaziune fiscala. Ce intortocheate mai sunt, cateodata, caile vietii!
Daca imi fac contract de inchiriere acum la o data ulterioara evacuarii lui si a depunerii cererii de divort ma poate ajuta ?

Alte discuții în legătură

Ce probe trebuie aduse în instanță ca să demonstrez că sunt abuzată psihic de soțul meu, care din când în când mă mai și lovește fără să-mi lase semne? Georgiana450033 Georgiana450033 Ce probe trebuie abuse în instanță să demonstrez că sunt abuzată psihologic de soțul meu,care din când în când mă mai și lovește,dar nu lasă ... (vezi toată discuția)
Drepturi si obligatii fata de sotul care alege sa plece la munca în strãinãtate ContSters310081 ContSters310081 As vrea sa știu care sunt drepturile și obligațiile soției fata de soț în condițiile în care soțul alege sa lucreze în ... (vezi toată discuția)
Divort cu copil minor din cauza infidelitatii RALANASTA RALANASTA Buna seara! Trec printr-o situatie delicata si as dori cateva informatii dpdv legal. Sunt casatorita de 9 ani si in urma casatoriei am un copil in varsta de ... (vezi toată discuția)