Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Rog ajutor ! - Comunicare REVISAL varianta 5..
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Rog ajutor ! - Comunicare REVISAL varianta 5..

1. Am instalat gresit varianta. Am sters varianta 2...Nu imi ramane decat sa incarc datele MANUAL.
2. Daca le incarc manual, nu se dubleaza angajatii (avand in vedere ca se schimba data incarcarii- care data nu poate fi mai mica decat data primei comunicari ?! Stiu sigur ca in varianta 2..., daca schimbai data comunicarii sau data inregistrarii contractului ori numarul acestuia, se dubla "pozitia" angajatului.
Am patit-o si am cerut asistenta la centrul informatic al ITM.
3. Am vazut ca in varianta 5...nu exista optiunea de selectare date actualizate. Am pur si simplu optiunea "generare registru-export" , fara plaja de data.
4. Ma puteti ajuta cu un sfat?! Nu sunt informatician.
5. Ce comunicam?! Datele privind angajatii activi, in momentul in care alegem noua varianta?!Sau datele angajatilor (lista inventar) a angajatilor activi la 01.01.2011 sau 01.08.2011 ?!

Multumesc,

Corina Maran
Herra_ a scris:

La acesta fac referire. Pentru persoanele angajate dupa publicarea ordinului 1918 / 2011, se lucreaza pe varianta 5.

Eu v-am intrebat de termen ... se pot transmite pe mabele variante pana la 01.11.2011, revisalul.

01.08.2011-01.11.2011, adica 90 de zile calendaristice.Eu nu inteleg ce nu e clar?
Herra_ a scris:

01.08.2011-01.11.2011, adica 90 de zile calendaristice.Eu nu inteleg ce nu e clar?

Cred ca am intrebat clar de unde ati dedus ca termenul de transmitere a REVISAL-ului este de 90 de zile?
Care este art. din HG care prevede asa ceva?
lady28 a scris:

este termen limita pt depunerea acestui nou revisal?
multumesc.

Ne pierdem vremea...
Da, iar eu am raspuns ca 90 de zile calendaristice de la 01.08.2011. In acceptiunea utilizatorului @lady28, varianta 5...este "acest nou revisal"....

Ordin 1918/2011
Cap.III
6. Completarea elementului referitor la salariu se realizeaza si pentru contractele deja inregistrate, in termen de 90 de zile de la data intrarii in vigoare a hotararii.

Tin minte ca am citit raspunsul dvs. cu privire la intrarea in vigoare a ordinului 1918/2011.
Inseamna ca se aplica de la data publicarii

iar eu, ca un bun elev, m-am conformat, in sensul ca:
1. completez elementele referitoare la salariu pentru angajatii activi (si suspendati), aflati in inventar la 01.08.2011;
2. orice angajare voi avea de facut dupa data aparitiei ordinului, o voi face in varianta registru 5, avand bineinteles preluare din v.2.

Zic rau?

Herra_, utilizator
Ne pierdem vremea pentru ca nu exista asa ceva reglementat in HG nr.500/2011 .. termenul de 90 de zile se refera la transmiterea salariilor si sporurilor ... cititi mai bine HG