avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aprobare de pastrare CM societate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aprobare de pastrare CM societate

Ce acte mai trebuie inregistrate la ITM daca societatea a obtinut aprobarea pentru pastrarea C.M.? Contractul de munca se inregistreaza? Dar actele aditionale la contract?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:00, 29 August 2008
ca parte semnatara nu contractuala.
asa cum un contract de munca se incheie in trei ex: unul se opreste la itm, unul la angajator si unul la salariat , la fel si actul aditional ;)
Ultima modificare: Vineri, 29 August 2008
Doina Elena, Consultant resurse umane
Potrivit Ordinului nr.64/2003 , modificat prin Ordinul nr.76/2003, pentru aprobarea modelului-cadru al contractului individual de munca, acesta se incheie in dublu exemplar .... nu in trei ;)
Tot in practica se procedeaza la incheierea in trei exemplare a c.i.m.
ITM nu este parte semnatara si nici contractuala a c.i.m., inclusiv a actelor aditionale.
Ultima modificare: Vineri, 29 August 2008
Cornel Vasile, Consilier juridic
namiru a scris:


de ce trebuie sa le fac eu lor baza de date si arhiva....iar ei cand vin in control mi le cer iarasi , aceleasi acte, state de plata, declaratia daca e depusa, etc. #-o aberant.........



nu este chiar asa de aberant ... declaratiile pot contine date gresite, intentionat sau nu ... de aceea se compara cu statele de plata. Si, se poate intampla ca statele de plata depuse la ITM sa nu fie identice cu cele detinute de firma, sau sa fi fost rectificate ulterior depunerii si nu s-au mai depus cele rectificative ... etc
ok, am inteles
nu sunteti deacord ca sunt trei ex.dar sunteti deacord ca se distribuie la trei "destinatari" :)
Obligatia de a inregistra un c.i.m. la ITM este prevazuta prin lege.
Intr-adevar, se distribuie la trei destinatari , dar nu este obligatoriu sa se incheie in trei exemplare.
Am intalnit angajatori care vin la ITM sa inregistreze contracte de munca, cu doar doua exemplare din c.i.m.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Act aditional Katalynna Katalynna Buna ziua, As vrea sa stiu daca este adevarat ca pe actele aditionale privind marirea nu se mai aplica stampila ITM, pt ca am primit un astfel de act si mi ... (vezi toată discuția)
Viza itm pe actele aditionale la contractul individual de munca iozefinap iozefinap Buna ziua , Societatea la care lucrez are aprobare de la ITM pentru efectuarea la sediul angajatorului a operatiunilor de pastrare si completare a carnetelor ... (vezi toată discuția)
Act aditional, lege modificata avo1 avo1 buna ziua, va rog sa imi spuneti ce nr are legea modif 130/1999, m-ar interesa art. care permite societatilor sa nu mai vizeze actele aditionale la ITM in ... (vezi toată discuția)